Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Σε ΚΑΠΟΙΑ συμβολαια πολυκατοικιων που γινοντουσαν με ευθυνη εργολαβου, δεν επιτρεποταν η τροποποιηση της συστασης.Τις περισσοτερες φορες και εγω ξερω οτι επιτρεπεται, πληρωνοντας βεβαια και τον αναλογο φορο διανομης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πίνακα-πρότυπο ?

και εγω θελω εναν τετοιο πινακα αλλα δεν κατορθωσα να βρω κατι αναλογο στο download. μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις το link?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα συναδελφοι...

Μου ετυχε για πρωτη φορα, μια συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας και θελω να ρωτησω καποια πραγματα τους παλιους και πιο εμπειρους, οσον αφορα τον πινακα χιλιοστων :

 

Προκεται για αδεια του '80 με υπογειο , ισογειο και Α΄οροφο.Υπογειο και ισογειο μισθωνονται ως κατοικιες και στον Α΄οροφο μενει ο ιδιοκτητης.

 

Σημαντικα στοιχεια : 1) Το υπογειο το εχει ''τακτοποιησει'' ως κατοικια, χωρις ομως να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια ( δεν εχει πληρωσει δηλάδη ακομα το προστιμο ).

 

2) Η σκαλα που οδηγει απο το ισογειο στο Α΄οροφο, δεν συνεχιζει και στο δωμα.Η προσβαση στο δωμα γινεται απο εξωτερικη σκαλα που δεν φαινεται καν στα σχεδια...

 

3) Ο Α΄οροφος εχει αυτονομη θερμανση , ενω ισογειο και υπογειο μοιραζονται τα εξοδα της θερμανσης.

 

Ερωτω λοιπον τα εξης :

 

1) Τι γινεται με την σκαλα? Την εχει εξαιρεσει ΔΥΟ φορες απο τον Σ.Δ ενω κατα την γνωμη μου επρεπε ΜΙΑ. Δεν ξερω τι επαιζε τοτε με τον ΓΟΚ 73. Θεωρειται ομως κοινοχρηστος χωρος απο την στιγμη που εξυπηρετει μονο τον Α΄οροφο?Την αφαιρω δηλαδη και απο την κατοψη του ισογειου και απο την κατοψη του Α΄οροφου?Μου φαινεται χαζο...

 

2) Υπαρχει ενα προβλημα με το λεβητοστασιο το οποιο δεν φαινεται καν στα σχεδια του υπογειου της πολεοδομιας.Το μονο που φαινεται ειναι ενας ενιαιος χωρος που δεν χαρακτηριζεται καν ως αποθηκη ή κατι αλλο.Συνεπως δεν το εχω υπολογισει καθολου και στους κοινοχρηστους χωρους του πινακα...υπαρχει προβλημα?

 

3) Απο την στιγμη που υπαρχει αυτονομη θερμανση Α΄οροφου και μοιραζονται τα εξοδα ισογειο και υπογειο μηπως πρεπει να μοιρασω και τις δαπανες μονο σε αυτους τους δυο?Απ την αλλη , το υπογειο θελει να το δηλωσει ως παρακολουθημα στον Α΄οροφο....αρα.....????

Μηπως να μην ανεφερα τιποτα για δαπανες θερμανσης στον πινακα?

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους μπηκατε στον κοπο να το διαβασετε...

 

 

Κανεις καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

salpigoal είσαι καλό παιδάκι, αλλά απρόσεκτο

 

1.όχι.Μπορεί να αποκτήσει χιλιοστά μόνο όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, δηλ πάρεις την 3η σφραγίδα..Για τη σκάλα τώρα: αν είναι εξωτερική κ στεγασμένη, τότε παίρνει χιλιοστά, με την προϋπόθεση ότι είναι νόμιμη.Αλλιώς δεν παίρνει.Οι δαπάνες συντήρησής της θα υπολογιστούν σύμφωνα με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος.Μην ασχολείσαι καν αν δεν είναι στεγασμένη και νόμιμη ή τουλάχιστον προ '83, δεν μπαίνει στον πίνακα.

 

2.Όσο για το λεβητοστάσιο, αν δεν φαίνεται στα σχέδια, τότε μην το βάζεις στον πίνακα, ούτε καν στη Μπιρμπίλη δεν εμπίπτει.........Βλέπε Νο 13 κακό παιζάκι!!!!!:twisted::twisted:

 

3.Εδώ είναι που είσαι ΠΟΛΥ κακό κ άτακτο παιζάκι.Διάβασε το Νο 9 από τις γενικές οδηγίες μου............δεν έχω τίποτε άλλο να σου πώ πέρα από αυτό.Αν εσύ είσαι μουρλός κ κάνεις 150 δουλειές παραπάνω, τότε είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ξαναδιαβασω ( για πολλοστη φορα ) το ποστ σου βρε zavi......

Ξερω τι εννοεις....μελετη μηχανολογου.Κοιτα...να στο πω ωμα....ειναι συγγενεις μου....τα λεφτα που τους παιρνω ειναι ετσι κι αλλιως λιγα ( λιγοτερα απ του συμβολαιογραφου για να καταλαβεις) οποτε αν μπλεξω και μηχανολογο στο κολπο, θα βαλω και απ την τσεπη μου...:)

Λεω να μην αναφερω τπτ για θερμανση.Τοσα χρονια τα νοικιαζουν ισογειο και υπογειο, οποτε ας συνεχισουν να μοιραζονται την θερμανση οπως ολα αυτα τα χρονια...τους εχω ενημερωσει εξ αλλου γι αυτο...

 

Οσο για την σκαλα δεν το εξεφρασα σωστα...παραλειψη μου...προκειται για ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ, το οποιο δεν συνεχιζει στο δωμα αλλα σταματαει στον Α΄οροφο (λογω αεροδρομιου δεν επιτρεποταν αποληξη).ΤΙ γινεται λοιπον με το εμβαδον του κλιμακοστασιου?Αφαιρειται μονο απ το ισογειο ή και απ τον Α΄οροφο?

 

 

Κατα τ αλλα απαντησε και στο π.μ αν θες...ειναι και το πιο σημαντικο....:)

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ δημόσια, μπας κ διαβάσει κανείς άλλος αντί να ανοίγει ατελείωτα θρεντς, έχουμε πήξει στις ίδιες ερωτήσεις, δεν απευθύνεται σε σένα αυτό:

 

Μελέτη κατανομής θέρμανσης ΔΕΝ κάνεις.Γράψτο στη στήλη παρατηρήσεων.Όοοοοταν γινόταν κάποιες παλιές εποχές, αφορούσε πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση, αυτές των γιαγιάδων μας που άνοιγε ο διαχειριστής τη θέρμανση 2 ώρες τη μέρα.Από κει κ πέρα ΔΕΝ μπαίνει σε πίνακες.

 

Το κλιμακοστάσιο είναι νόμιμο ή προ '83?Αν ναι, τότε μπαίνει κ το επιμερίζονται το ισόγειο κ ο Α'.

 

Αν όχι, τότε το αποτυπώνεις αλλά δεν του δίνεις χιλιοστά.Έχω πάθει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με ΜΗ νόμιμο κλιμακοστάσιο κ εγώ ο μαλάαακας την έκανα τη γκάφα κ του έδωσα επιφάνεια κ όγκο.Όταν το κατάλαβα, η σύσταση είχε ήδη μεταγραφεί.Ζωή σε μας...........

 

Για το βιβλίο που ρώτησες, σε κάποια έκθεση είχε πάρει το μάτι μου ένα που ανέφερε σχετικά με ''το δίκαιο της πολυκατοικίας''.Εϊναι καλό, κάνε μερικές δοκιμές στο google, δεν θυμάμαι τον τίτλο του, το είχα ξεφυλλίσει αλλά έκανε 120 ευρώ κ δεν το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια ειναι του 1980 και το κλιμακοστασιο ενω σταματαει στο δωμα, το αφαιρει ΔΥΟ φορες απο τον Σ.Δ.

Με τον ΓΟΚ τον σημερινο ξερω οτι αυτο ειναι λαθος,το κλιμακοστασιο δηλαδη σε αντιστοιχη περιπτωση, το αφαιρουμε μια φορα μονο. Δεν ξερω τι γινοταν με τον ΓΟΚ 73 (το πιθανοτερο και να επιτρεποταν).

Το θεμα ειναι τι κανεις με τα χιλιοστα..

 

Γνωμη μου :

 

1) Αν η προσβαση στο δωμα, γινεται απο εξωτερικη ΝΟΜΙΜΗ σκαλα που μετραει σε καλυψη - δομηση, τοτε το κλιμακοστασιο παει ολο στον Α΄οροφο και η εξωτερικη σκαλα μοιραζεται.

 

2) Αν υπαρχει οπη στην πλακα του δωματος για ν ανεβαινεις τοτε το κλιμακοστασιο ειναι κοινοχρηστος χωρος και μοιραζεται...

 

3) Δυστυχως, δεν ειμαι ουτε στην μια, ουτε στην αλλη περιπτωση....οπη επρεπε να υπαρχει, αλλα δεν υπαρχει....και η προσβαση στο δωμα γινεται με ΠΑΡΑΝΟΜΗ εξωτερικη σκαλα...θελοντας και μη θα παρανομησω...:)

 

Εν τελει, απαντησα μονος μου....τουλαχιστον αν διαφωνει καποιος μαζι μου, ας το συζητησουμε

 

@Ζαβι σ ευχαριστω για το ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στην περίπτωσή σου, η σκάλα που πάει στον Α' επιμερίζεται όλη στον Α, κ η άλλη δεν μπαίνει καθόλου στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα περί τροποποίησης χιλιοστών και αναφέρω την άποψη της γυναίκας μου (συμβολαιογράφος) και του πεθερού μου επίσης συμβ/φος. Αν συμφωνούν όλοι γίνεται ότι θες. Απλά πληρώνεις για τη διανομή. Φυσικά δεν επιμένω 100% αλλά μάλλον έτσι είναι. Καλό είναι λοιπόν όταν γράφουμε κάτι να μη λέμε 99.9999% ότι έτσι είναι και να μην αποκαλούμε τους άλλους newbies.

Αλλά και πάλι δεν επιμένω στην ορθότητα της άποψής μου. Καλό λοιπόν είναι, και επειδή και το forum είναι ανώνυμο, να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες με τους αρμόδιους (πολεοδομία, ΔΟΥ, συμβ/φοι, τοπογράφοι κτλ) γιατί μπορεί να οδηγηθούμε σε σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.