Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλά ... περιμένω, με ΜΕΓΑΛΟ ενδιαφέρον, τα αποτελέσματα της διαμάχης των οικογενειών με συμβ/φους ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι στο θέμα περί τροποποίησης χιλιοστών και αναφέρω την άποψη της γυναίκας μου (συμβολαιογράφος) και του πεθερού μου επίσης συμβ/φος. Αν συμφωνούν όλοι γίνεται ότι θες. Απλά πληρώνεις για τη διανομή. Φυσικά δεν επιμένω 100% αλλά μάλλον έτσι είναι. Καλό είναι λοιπόν όταν γράφουμε κάτι να μη λέμε 99.9999% ότι έτσι είναι και να μην αποκαλούμε τους άλλους newbies.

Αλλά και πάλι δεν επιμένω στην ορθότητα της άποψής μου. Καλό λοιπόν είναι, και επειδή και το forum είναι ανώνυμο, να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες με τους αρμόδιους (πολεοδομία, ΔΟΥ, συμβ/φοι, τοπογράφοι κτλ) γιατί μπορεί να οδηγηθούμε σε σφάλματα.

 

τσαρλι το τι είναι κάλο κ τι όχι είναι προσωπική σου άποψη, όποτε εγώ την έχω αγνοήσει ήδη, μιας κ οι συστάσεις στο ίντερνετ άπλα με εκνευρίζουν.ΑΝ διάβασες λοιπον ΚΑΛΑ το ποστ μου, θα κατάλαβες ότι στο 99,999% των περιπτώσεων το ίδιο το ΑΡΧΙΚΟ συμβόλαιο της σύστασης στην περίπτωση τροποποίησης προβλέπει οτι ΔΕΝ γίνεται τροποποιηση.Αφησα ετσι ενα περιθωριο το συμβολαιο ΝΑ επιτρεπει την τροποποιηση.

 

Διαφορετικά η μοναδική περίπτωση να τροποποιηθεί η σύσταση είναι η κατεδάφιση.Ρώτα λοιπόν κανένα δικηγόρο αντί να μου ζαλίζεις το κεφάλι περιμένοντας μάλιστα "κόσμια" απάντηση και από ποιον? Από έμενα? Γελάστηκες φίλε μου.....*

 

Στην τελική δεν ευθύνομαι για την ορθότητα των ποστς μου φίλε, έχεις καταλάβει ΕΣΥ λάθος τι πρέπει κ τι δεν πρέπει να λέμε.Εδώ είναι φόρουμ κ εγώ είμαι ο Αλντο ο Απατσι.Αν έρθεις στο γραφείο μου, προφανώς κ δεν θα σου λέω βλακείες....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ... περιμένω, με ΜΕΓΑΛΟ ενδιαφέρον, τα αποτελέσματα της διαμάχης των οικογενειών με συμβ/φους ...

 

Αυτο παλι που κολλαει βρε ΜΑΚΑΡ? :)

 

Η αληθεια ειναι οτι και γω δεν εχω συναντησει συμβολαιο που να απαγορευει την συσταση...πιθανον και να υπαρχει.

Στην τελικη δεν εχει και τοση σημασια...;)

 

ΥΓ: Κατω τα χερια απ τον zavi....8-)

Link to comment
Share on other sites

Mιλας με γριφους γεροντα....:lol:

 

Αν δεν με αφορα, δεν ρωταω ποιος που και γιατι ( αν και με τρωει η αληθεια ειναι....κουτσομπολης γαρ...)

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικα η μοναδικη περιπτωση να τροποποιηθει η συσταση ειναι η κατεδαφιση.

 

Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητη η ...κατεδάφιση. Μπορεί να γίνει κατάργηση της σύστασης και νέα σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικα η μοναδικη περιπτωση να τροποποιηθει η συσταση ειναι η κατεδαφιση.Ρωτα λοιπον κανενα δηγορο αντι να μου ζαλιζεις το κεφαλι περιμενοντας μαλιστα "κοσμια" απαντηση και απο ποιον? Απο εμενα? Γελαστηκες φιλε μου.....*

 

Στην τελικη δεν ευθυνομαι για την ορθπτητα των ποστς μου φιλε, εχεις καταλαβει ΕΣΥ λαθος τι πρεπει κ τι δεν πρει να λεμε.Εδω ειναι φορουμ κ εγω ειμαι ο Αλντο ο Απατσι.Αν ερθειες στο γραφειο μου, προφανως κ δεν θα σου λεω βλακειες....

 

1. Συγγνώμη που ζάλισα το κεφάλι σου. Δεν περίμενα απάντηση.

Είτε είμαι εδώ είτε στο γραφείο μου τις ίδιες απαντήσεις δίνω.

 

2. Το ότι έχω πεθερό και γυναίκα συμβ/φο και τη συμβουλεύομαι και αυτές τις συμβουλές τις παραθέτω εδώ δε νομίζω ότι σε καμία περίπτωση βλάπτει κάποιον. Αν σας ενοχλέι να το σταματήσω γιατί βλέπω πως υπάρχει θέμα.

ΜΑΚΑΡ σε εμένα απευθύνεσαι με αυτό?: "Το σχόλιο απευθυνόταν σε συγκεκριμένους συμμετέχοντες στη συζήτηση ..."

Επίσης πάνω σε αυτό:"Καλά ... περιμένω, με ΜΕΓΑΛΟ ενδιαφέρον, τα αποτελέσματα της διαμάχης των οικογενειών με συμβ/φους ..." έχω να πω πως μόνο κερδισμένος θα βγεις από αυτή τη διαμάχη όπως την αποκαλείς. Για μένα είναι ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.

 

3. Για να περάσουμε σε πιο χρήσιμα: Έχει κανείς πληροφόρηση αν επιτρέπεται να "μπαίνει" στη σύσταση τακτοποιημένος χώρος? (π.χ. διαμέρισμα στην pilotis). Και για να σας προλάβω, όχι δεν έχω πληροφόρηση σε αυτό το θέμα από τη γυναίκα μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφενός μάλλον παρεξηγήσατε τον ΜΑΚΑΡ, απλώς εννοεί πως υπάρχει και άλλος συμμετεχών στην συζήτηση ο οποίος έχει συμβολαιογράφο συγγενή, δεν ήταν μομφή προς εσένα Charlie.

Οσον αφορά αυτό που ρώτησες, αφενός εάν υπάρχει συμφωνία μεταξύ όλων των ιδιοκτητών του πρώην κοινόχρηστου χώρου και νυν "ρυθμισμένου" και είναι δυνατόν τελικά να τροποποιηθεί η σύσταση,ίσως να γίνεται, αφετέρου, μετά το πέρας των 40 ετών οπότε και παύει να ισχύει η ρύθμιση προφανώς ο χώρος αποκτά πάλι τον ΚΧ χαρακτήρα του οπότε τι γίνεται εκεί αν του έχουν αποδοθεί χιλιοστά? Παράξενο το όλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ σε εμένα απευθύνεσαι με αυτό?: "Το σχόλιο απευθυνόταν σε συγκεκριμένους συμμετέχοντες στη συζήτηση ..."

Επίσης πάνω σε αυτό:"Καλά ... περιμένω, με ΜΕΓΑΛΟ ενδιαφέρον, τα αποτελέσματα της διαμάχης των οικογενειών με συμβ/φους ..." έχω να πω πως μόνο κερδισμένος θα βγεις από αυτή τη διαμάχη όπως την αποκαλείς. Για μένα είναι ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.

 

 

Ήταν προφανές, όπως σωστά κατάλαβε ο DIMITRIS80, ότι το σχόλιο αφορούσε στην "ενδεχόμενη" διαμάχη (ίσως η κατάλληλη λέξη ήταν "ανταλλαγή συμβ/κών απόψεων) μεταξύ εσού που ανήκεις σε οικογένεια συμβ/φων και σε άλλον συμμετέχοντα (που έχει και αυτός το ίδιο πλεονέκτημα).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Σχετικά με το ζήτημα διατήρησης χρήσης θεωρώ ότι χρειάζεται διευκρίνηση.

Πράγματι τι θα γίνει μετά από 40 χρόνια?

Από την άλλη αφού επιτρέπεται η μεταβίβαση πως θα μεταβιβασθεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία χωρίς χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.