Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Αν σας ενοχλέι να το σταματήσω γιατί βλέπω πως υπάρχει θέμα.

 

Αυτό που ενοχλεί είναι οι συστάσεις σου για το τί πρέπει να λέμε.Από τα 10 πράγματα που λέμε τα μισά ή και παραπάνω μπορεί να είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ.Είναι στο χέρι του καθενός να το ψάξει, εδώ μέσα δεν είναι σχολή ή γραφείο, είναι χώρος που δίνει εναύσματα για να ψάξει κανείς.Κ εμένα μου τη σπάνε κάποιες βλακείες που γράφονται κατά καιρούς, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος δεν θα έπρεπε να τις γράψει.Εϊπαμε, εδώ είναι φόρουμ κ εγώ είμαι ο Aldo the Apache, εσύ μπορεί να είσαι ο Καρυοθραύστης,ο άλλος να είναι ο Giuseppe Verdi, δεν έχει κ πολύ σημασία.......

 

Τέλως πάντων, σχετικά με ρυθμισμένους Η/Χ κ σύσταση:

 

Οι συμβ/φοι περιμένουν εγκύκλιο γι' αυτές τις απαντήσεις, μέχρι στιγμής το μόνο που τους έχει ξεκαθαρίσει ο σύλλογός τους είναι ότι δεν παίρνουν παλαιότητα.

 

Λογικά και σύμφωνα με τον 3843, θα μπαίνουν σε σύσταση μόνο για 40 χρόνια, μιας κ δεν αποτελούν νόμιμους χώρους, αλλά χώρους απλά εξαιρούμενους προσωρινά από την κατεδάφιση του 1337.

 

Εγώ αν θέλετε το πάω κ πιό μακρυά το θέμα:

 

Σύσταση σε αυθαίρετα προ '83 επιτρέπεται κανονικά.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ?Και αυτοί δεν είναι χώροι που έχουν εξαιρεθεί ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ????Οι περίφημες ''νομιμοποιήσεις'' εποχής 1982 δεν ήταν προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση?Μάλλον η ίδια αντιμετώπιση με τους Η/Χ θα πρέπει να γίνει.......Ίδωμεν.......Εξ' άλλου, ο ίδιος ο 1337 είναι αυτός που αφήνει παραθυράκι για τα αυθαίρετα ΜΕΤΑ του '83 με απόφαση Υπουργού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μονο προβλημα που υπαρχει με τον 3843, αφορα τους ανοικτους χωρους πυλωτων!

Κατα τ αλλα οσον αφορα υπογεια ή κλειστους χωρους σε πυλωτες, δινεις χιλιοστα ετσι κι αλλιως και απλα μετα απο παρελευση 40 χρονων ο χωρος απο κατοικια θα γινει παλι αποθηκη....ή Θ.Σ κτλ κτλ...

Στις ανοικτες πυλωτες ομως υπαρχει ενα θεμα καθως χιλιοστα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δωσεις ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ παρα μονο αν τακτοποιηθουν.Οποτε αν περασει η 40ετια της τακτοποιησης....ο χωρος επανερχεται στην αυθαιρετη του κατασταση και το συμβολαιο που τον περιγραφει αυτοματως ακυρωνεται...

Ιδωμεν.....απο τους πρωτους μηνες του '11 θα ξεκαθαρισει το πραγμα...

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ zavi,

 

Παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Προσπαθώ να φτιάξω ενα προγραμματάκι που θα ρυθμίζει τις κοινόχρηστες δαπάνες πολυκατοικίας. Επειδή όμως δηλώνω ψιλο άσχετος με το θέμα των κοινοχρήστων, παρακαλώ βοήθησέ με:

 

Ερ. 1:

Οι κοινόχρηστες δαπάνες (πχ συντήρηση ανελκυστήρα, καθαρισμός πολυκατοικίας, κοινόχρηστη ΔΕΗ, Νερο κτλ) κατανέμονται στους ενοίκους της πολυκατοικίας, βάσει των χιλιοστών που προέκυψαν απο τον πίνακα οριζόντιων ιδιοκτησιών, όταν αυτός συντάχθηκε και βάσει της αναλογίας όγκων των ιδιοκτησιών και του καταμερισμού των κοινόχρηστων όγκων στους συνιδιοκτήτες.

 

Τα κοινόχρηστα κόστη θέρμανσης, κατανέμονται βάσει της μελέτης κατανομής δαπανών κ.θ. που συνέταξε ο Μηχανολόγος.

 

Μέχρι εδώ καλά;

 

Ερ 2:

Η μελέτη δαπανών κθ γίνεται βάσει της ΤΟΤΕΕ 25-04-2007

(link):

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/TOTEE_P/TOTEE-NOMOS%2025-04-07.pdf

 

Σωστά;

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

.....βάσει των χιλιοστών που προέκυψαν απο τον πίνακα οριζόντιων ιδιοκτησιών, όταν αυτός συντάχθηκε και βάσει της αναλογίας όγκων των ιδιοκτησιών και του καταμερισμού των κοινόχρηστων όγκων στους συνιδιοκτήτες....

 

Το ένα αναιρεί το άλλο σε αυτή την πρόταση.

 

Κατά τη γνώμη μου, οι δαπάνες των κοινοχρήστων ΠΛΗΝ της θέρμανσης θα πρέπει να κατανεμηθούν βάσει των χιλιοστών της κάθε ιδιοκτησίας.Κ έτσι γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά, πάντα κατά τη γνώμη μου, δεν είμαι ο Θεός ακόμη, είμαι μόνο ένας απλός white wizard.:lol:Κ αν μου δώσουν κ τη φήμη μου οι αρμόδιοι, μπορείς στις επόμενες 27 απαντήσεις μου να ανέβω level.Παλεύω παλεύω κ μόνο πόντο-πόντο ανεβαίνω.Είμαι σε δύσκολο level βλέπεις.....

 

Καλή συνέχεια κ κουράγιο στην προσπάθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Στις ξεκάθαρες και σωστές απόψεις του zavi πάνω στο θέμα της κατανομής των δαπανών, θέλω να προσθέσω μια μικρή σκέψη που αφορά στην κατανομή των δαπανών λειτουργίας του ανελκυστήρα. Αυτές δεν κατανέμονται με βάση τα χιλιοστά των Ο.Ι. αλλά με βάση τις αναλογίες που έχουν καταγραφεί στον πίνακα χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

..... αλλά με βάση τις αναλογίες που έχουν καταγραφεί στον πίνακα χιλιοστών.

 

Ναι, απόλυτα σωστό κ αυτό, διότι παίρνουν άλλη κατανομή, ανάλογα των τετραγωνικών των ιδιοκτησιών κ τον όροφό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι και από εμένα.

Είμαι και εγώ μηχανολόγος και η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μπορώ να υπογράψω,μία κάτοψη διαμερίσματος για τροποποίηση σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας ? Θα είναι αποκλειστικά για συμβολαιογραφική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε 3όροφη οικοδομή όπου το ισόγειο είναι ανεξάρτητη κατοικία και ανήκει στον ιδιοκτήτη Α και ο Α' & Β' όροφος μαζί με το κλιμακοστάσιο ανήκουν στον ιδιοκτήτη Β έγινε καθορισμός των ποσοστων συνιδιοκτησίας το 1969 ,χωρίς να έχει κατασκευαστεί τότε ο Β' όροφος, με 33% στον ιδιοκτήτη Α ανευ στήλης αέρος και 67% στον ιδιοκτήτη Β μετά της στήλης αέρος με επιτρεπόμενη δόμηση τους 3 ορόφους στην περιοχή. Δεν είχε γίνει πίνακας χιλιοστών.

Σήμερα με βάση τους ισχύοντες όρους δόμησης έχει αυξηθεί ο Σ.Δ. και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης. Για να γίνει πίνακας χιλιοστών το υπόλοιπο δόμησης κατανέμεται ανάλογα με τα ποσοστά στους 2 ιδιοκτήτες ή εφόσον η στήλη αέρα ανήκε στον Β κατενέμεται όλο το υπόλοιπο δόμησης στο ποσοστό 67% μαζί με τους ορόφους?

Επίσης στο οικόπεδο υπάρχει ανεξάρτητη αποθήκη 10τμ η οποία ανήκει στον ιδιοκτήτη Α.Αυτή μπαίνει στον πίνακα ως παρακολούθημα ή ως βοηθητικός χώρος που παίρνει χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟΣ Χ Κανονικά όχι

 

apoul Εφόσον όπως γράφεις η στήλη αέρα (δικαίωμα υψούν) ανήκε στο Β, τότε η αύξηση του Σ.Δ. είναι υπέρ του

Εφόσον η αποθήκη είναι νόμιμη και έχει προσμετρηθεί στη δόμηση, θα έχει χιλιοστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.