Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...

Καλημέρα,
Θα ήθλε να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει τι ακριβώς κάνει ένα προγραμμα ΒΙΜ?
Ποιά προγράμματα ΒΙΜ είναι τα πιο γνωστά?
Ποιό πρόγραμμα είναι καλύτερο για τον σχεδιασμό π.χ. ενός φραγματος ή γενικά κατασκευών πέρα απο κτιριακά?
 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, konpal said:

.....
Ποιό πρόγραμμα είναι καλύτερο για τον σχεδιασμό π.χ. ενός φραγματος ή γενικά κατασκευών πέρα απο κτιριακά?
 

κάνε πιο συγκεκριμένο προσδιορισμό κατασκευών διότι έτσι γενικά ξεκινά από καρέκλα, φτάνει στο Σινικό Τοίχος και καταλήγει στη ΝΑΣΑ με διαστημικό σταθμό και κτήρια στον Άρη.... (μέ όλα τα ενδιάμεσα εκτός κτηρίων)

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:

κάνε πιο συγκεκριμένο προσδιορισμό κατασκευών διότι έτσι γενικά ξεκινά από καρέκλα, φτάνει στο Σινικό Τοίχος και καταλήγει στη ΝΑΣΑ με διαστημικό σταθμό και κτήρια στον Άρη.... (μέ όλα τα ενδιάμεσα εκτός κτηρίων)

Έχετε δίκιο..με ενδιαφέρει για κατασκευές που αφορούν μελέτες υδραυλικών έργων (φράγματα, σταθμοί αντλισοταμιευτικών,υδροληψίες,αγωγοί εκτροπής, αγωγοί εκκένωσης κ.ο.κ)

Link to comment
Share on other sites

οπότε για ξεκίνημα κάνε μια βόλτα στην σελίδα της Autodesk....

Εχουν δεκάδες ειδικές εφαρμογές ... φυσικά όλα με μεγάλο κόστος, δες εκεί μια βάση τι υπάρχει ως είδος προγραμμάτων.... και μετά αναζήτησε και ανάλογα προγράμματα και με άλλους κατασκευαστές.

 

Φυσικά ενδεχόμενα άλλοι συνάδερφοι και εδώ θα μπορέσουν να σου πουν κάτι πιο συγκεκριμένο 

 

Επίσης ιδιαίτερα σημαντικό είναι να δεις το βασικό πρόγραμμα  και τι ειδικές εφαρμογές υπάρχουν για αυτό σε ειδικούς τομείς που εσύ θες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, konpal said:

Έχετε δίκιο..με ενδιαφέρει για κατασκευές που αφορούν μελέτες υδραυλικών έργων (φράγματα, σταθμοί αντλισοταμιευτικών,υδροληψίες,αγωγοί εκτροπής, αγωγοί εκκένωσης κ.ο.κ)

Δες το Autodesk Infraworks

https://www.autodesk.com/products/infraworks/overview

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι αναζητώ σχεδιαστικό πρόγραμμα για γρήγορη δημιουργία τομών-όψεων με αμφίδρομη επικοινωνία με την κάτοψη, δίχως όλη την πληροφορία των ακριβών BIM προγραμμάτων για ιδιοτητες υλικών κλπ, και δίχως απαιτήσεις για φωτορεαλισμό.

Επειδή δεν θέλω να δουλέυω με σπασμένα προγράμματα και δεν έχω περιθώριο να διαθέσω τετραψήφιο ποσό για αγορά, έχετε να προτείνετε κάτι αξιοπρεπές για την ελληνική πραγματικότητα;

Εχω δουλέψει demo το Archline.XP 2020 (590 ευρώ εφάπαξ αγορά) και μου φαίνεται εύχρηστο, ωστόσο έχει τους περιορισμούς του, καθώς και το ACCA Edificius (ιταλικό) που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση (600 ευρώ ετήσια ενοικίαση).

 

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό...ως ΒΙΜ

https://actcad.com/buy-actcad-2020-bim.php


και αυτό ως CAD κυρίως

https://progecad.gr/

Δεν τα δουλεύω... αλλά έχω δει ότι έχουν καλές δυνατότητες και καλύτερη ακόμα τιμή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.