Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Γειά σου, δες τα παρακάτω:

Actcad BIM, Bricscad BIM, Zwcad Architecture.

Από Ελληνικά το Cadware αν και βγάζει εύκολα αρχ/κά για Πολ/μία δεν έχει αμφίδρομη τομή/κάτοψη, μπορεί να το κάνει το Τέκτων όμως.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, trellovoskos said:

Εχω δουλέψει demo το Archline.XP 2020 (590 ευρώ εφάπαξ αγορά) και μου φαίνεται εύχρηστο, ωστόσο έχει τους περιορισμούς του,

Τι περιορισμούς βρήκες στο archline? Θεωρώ οτι είναι πλήρες για κοινά, και όχι μόνο, έργα.

Η τιμή πάντως για την πλήρη έκδοση νομίζω είναι αρκετά υψηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβουμε λίγο ότι το ΒΙΜ δεν έχει σχέση τόσο με τα αρχιτεκτονικά όσο με τη σφαιρική διαχείριση του μοντέλου... δηλαδή είναι μια βάση δεδομένων με τεράστιες δυνατότητες που προς το παρόν ακόμη είναι σε αρχικό στάδιο.
Ομως σε κάθε περίπτωση το τί είναι ΒΙΜ με το τί βαφτίζει ο καθένας ΒΙΜ δεν ταυτίζονται απαραίτητα.

Σαφώς όταν βάζουμε μπροστά τη τιμή θα πρέπει να προετοιμαστούμε και για κάποιες παραδοχές.
Απαράδεκτες πολιτικές όπως της AutoDesk με τεράστιες συνδρομές και μηδενική ανταπόδωση στην Ελλάδα δεν παίζουν.
Το Revit είναι το κορυφαίο κατά την άποψή μου σε ταχύτητα. Δυστυχώς το έχει η AutoDesk... αλλιώς θα ήταν πολύ μπροστά...
Το ArchiCAD είναι το επόμενο στη σειρά αν και το κορυφαίο του ομίλου είναι το VectorWorks... το οποίο δεν είναι ευρέως γνωστό στη χώρα μας.
Το BricsCAD είναι επίσης πολύ ικανό πρόγραμμα στην Ultimate και ΒΙΜ έκδοση

Στη καθημερινότητά μας το ΒΙΜ είναι παντελώς άχρηστο... Επίσης ο τρόπος που κάνουμε τα σχέδια και η άρνηση των ΥΔΟΜ να κατανοήσουν και να υιοθετήσουν νέους τρόπους και νέες τεχνολογίες καταδικάζοντάς μας να σχεδιάζουμε με οδηγίες για ηλίθιους περιορίζουν στο ελάχιστο την ανάγκη για τέτοιες επενδύσεις... 
Επίσης οι μεγάλες εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένες για μελετούλες τύπου "4όροφη σε συνεχές σύστημα με τυπικό όροφο" αλλά για εφαρμογές άλλων διαστάσεων


Πιστεύω ότι για όλες τις δουλειές υπάρχουν 3 τρόποι... Ο ΚΑΚΟΣ, Ο ΚΑΛΟΣ & Ο ΕΞΥΠΝΟΣ..
Αποφεύγουμε τον κακό τρόπο, προσπαθούμε για τον καλό... αλλά θα πρέπει να επιλέξουμε τον έξυπνο... 

Αρα βρες όποιο εργαλείο σου ταιριάζει για τον όγκο και το είδος της δουλειά σου... Σε τιμά το γεγονός ότι επιλέγεις νόμιμο λογισμικό, μη κάνεις επενδύσεις που δεν χρειάζεσαι γιατί με τη κακομοιριά που υπάρχει στη χώρα μας στη θέμα της παροχής των υπηρεσιών μηχανικού θα δεις ότι δύσκολα θα παίρνεις τα λεφτά σου πίσω αν έχεις συνδρομές και κόστη αναβαθμίσεων

Καλή επιτυχία στις επιλογές σου

  • Like 2
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ProgeCad και ZWCad έχουν απο 1 μήνα demo με όλες τις δυνατότητες για να τα δεις. Μου φάνηκαν πάνω κάτω τα ίδια με το ZWCad να ανοίγει αρκετά πιο γρήγορα και να επεξεργάζεται πιο άνετα βαριά αρχεία με εικόνες. Και στα δυο είχα θέμα με τους τόνους και το "ς" αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα να δω αν φτιάχνετε με κάποιο τρόπο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JTB said:

 μη κάνεις επενδύσεις που δεν χρειάζεσαι γιατί με τη κακομοιριά που υπάρχει στη χώρα μας στη θέμα της παροχής των υπηρεσιών μηχανικού θα δεις ότι δύσκολα θα παίρνεις τα λεφτά σου πίσω αν έχεις συνδρομές και κόστη αναβαθμίσεων

Καλή επιτυχία στις επιλογές σου

Το ζουμί της υπόθεσης.+1 για την τοποθέτηση. Κατά την γνώμη μου αν κάποιος θέλει γρήγορο και αυτοματοποιημένο σχεδιασμό όψεων/τομών  και μόνο, δεν πάει σε λογισμικό bim. Θα το αρμυροπληρώσει. 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πράγματι, δεν υπάρχει  πρόγραμμα που ψάχνω να είναι και φτηνό (~600) και εύχρηστο (λίγα κλίκς και γρήγορο στην εκμάθηση του) και με πολλές επιλογές παραμετροποίησης (καλό επίπεδο λεπτομέρειας, "λογικά" αποτελέσματα σε τομές τοίχων, σχεδιασμό σκάλας και σύνδεση με πλάκα κλπ κλπ.

Έχω προβληματιστεί αρκετά και έχω απορρίψει Tekton (λογική πολυ μακριά απο Autocad , ακριβό και δύχρηστο), ZWcad  (έκδοση Architecture >1000), Progecad Pro (φτηνό αλλά δεν κάνει τομές-όψεις), Arcadia Plus (φτηνό αλλά σχετικά δύχρηστο), Idea Architecture (>1000), ActCad BIM (φτηνό, υστερεί όμως σε πινακάκια κλπ), BricsCad BIM (>1000).

Εκτός απο το Cadware (150 συνδρομή) που είναι βέβαια σε άλλη κατηγορία αλλά κάνει τομές-όψεις-πινακάκια και όλα τα της ελληνικής πραγματικότητας, καλό και πολύ γρήγορο μου έχει φανεί το Archline.XP  LT (αγορά 590) με τα θέματα του σε μερικές τομές τοίχων όταν βάζεις μόνωση, στα πινακάκια που δεν είναι όπως τα έχουμε συνηθίσει και κάποια θέματα με τις τομές-όψεις ως προς την εισαγωγή υψομέτρων. Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποιο.

Η ουσία είναι ότι επειδή η διαχείρηση έργου μέσω BIM σχεδιασμού δεν είναι μακριά ακόμα και εδώ, και ούτως ή άλλως ο σχεδιασμός 3D έχει πολλά καλά,  έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με το κομμάτι αυτό και νομίζω ότι δεν το μετανοιώσω μακροπρόθεσμα.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για πρόγραμμα καλοδεχούμενη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Θα συμφωνήσω με τον JTB και τα γραφόμενά του με την μόνη διαφορά ότι ακόμη και αυτά τα project  " 4 όροφη οικοδομή" μπορούν άνετα να δουλευτούν με ΒΙΜ.

Αν έχεις ασχοληθεί μπορείς άνετα να υλοποιήσεις τις 6 πρώτες διαστάσεις.

2D = Σχεδιασμός σε 2D διαστάσεις

3D = Σχεδιασμός σε 3D διαστάσεις

4D = Χρονικός προγραμματισμός

5D = Κοστολόγηση

6D = Ενεργειακή ανάλυση

Δηλαδή τα παραπάνω δεν τα κάνουμε εμείς εδώ;

 

Επισυνάπτω εικόνα κοστολόγησης που παρήχθει από το archicad .

Τελικό αποτέλεσμα Schedule.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχει αρκετό υλικό το forum για βοήθεια αναζήτησης νέου προγράμματος για αρχιτεκτονικά και βοηθάει αυτό αρκετά για αυτούς που ψάχνουν.

Μία μικρή έρευνα που έκανα από γνωστούς και φίλους συναδέλφους (καμιά 10ριά δηλαδή) οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το archicad, 1-2 το Revit, από προγράμματα BIM και δεν βρήκα κανέναν που να χρησιμοποιεί κάποιο άλλο πρόγραμμα BIM (π.χ. archline - το οποίο δείχνει ενδιαφέρον - arCADia, Edificius κτλ). Παίζει φυσικά το Autocad που το χρησιμοποιούν όλοι πασπαρτού (αν και ορισμένοι τελικά σαν το μοναδικό σχεδιαστικό - έφυγαν από bim δηλαδή) και αρκετοί έχουν το πακέτο Master (Tekton και Fespa).

Δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε εσείς αλλά μου άρεσε η μικρή έρευνα που έκανα και σκέφτηκα να την μοιραστώ μαζί σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Παίζει να είμαι ο μοναδικός στην Ελλάδα...

δεν είναι τόσο καλό η μοναξιά στην επιλογή επαγγελματικών εργαλείων ..... 

Ειδικά αν δεν αντέξουν στον χρόνο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.