Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, Didonis said:

δεν είναι τόσο καλό η μοναξιά στην επιλογή επαγγελματικών εργαλείων ..... 

Ειδικά αν δεν αντέξουν στον χρόνο.

Όντως, αλλά εννοείται το Autocad συνυπάρχει αρμονικά. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

 

Edited by trellovoskos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, trellovoskos said:

Παίζει να είμαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που χρησιμοποιώ το Edificius!

Πολύ ωραίο πρόγραμμα, δυστυχώς δεν το ξέρει και πολύ κόσμος στην Ελλάδα και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο τα σχέδια να τα φέρεις σε επίπεδο μελέτης για Πολ/μία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, akis73 said:

Πολύ ωραίο πρόγραμμα, δυστυχώς δεν το ξέρει και πολύ κόσμος στην Ελλάδα και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο τα σχέδια να τα φέρεις σε επίπεδο μελέτης για Πολ/μία.

Το πρόγραμμα είναι ευκολότερο απο Archicad-Revit.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, akis73 said:

Πολύ ωραίο πρόγραμμα, δυστυχώς δεν το ξέρει και πολύ κόσμος στην Ελλάδα και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο τα σχέδια να τα φέρεις σε επίπεδο μελέτης για Πολ/μία.

Αυτό είναι πολύ βασικό που λες. 
Τι να το κάνω εάν ένα πρόγραμμα κάνει παπάδες και μας βγάζει την πίστη για παρουσίαση σχεδιων για πολεοδομία. 
Ισως για αυτό πέρα από Autocad, Archicad και Tekton, Idea τα υπόλοιπα προγράμματα δεν χρησιμοποιούνται τόσο. 

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

Το Edificius αποτελεί πολύ καλή λύση με τα λίγα που έχω δει... 
Από την άλλη τόσο άγνωστο με τέτοια συνδρομή (min 48*12=576€) δεν είναι μακριά από το Revit LT το οποίο δεν έχει να ζηλέψει πολλά από το Revit σε επίπεδο απλού τεχνικού γραφείου. 

image.png.bbf41f47d1586ec5279d7679479f1dbe.png

Επίσης το "starting from..." είναι συνήθως κράχτης για να πας σε μεγαλύτερα πακέτα συνδρομών αφού με την εμπειρία τους έχουν αφαιρέσει τα προχωρημένα χαρακτηριστικά.

Επίσης αν και δεν βλέπω πουθενά τα import/export χαρακτηριστικά το ότι συνδέεται με Blender είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα

image.thumb.png.3179944799d711c70a0f975ead389bd4.png

Μια χαρά και η κλασσική επικοινωνία με συνεργάτες.
image.png.406114b27657e1960b53bc1c45097be0.png

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ όπως βλέπω η βιβλιοθήκη και ας θυμηθούμε το πραγματικά ΓΕΛΟΙΟ περιεχόμενο των βιβλιοθηκών του REVIT 
image.thumb.png.87703a5c6ccf2a5730a2050c1abb70cd.png

Βλέπω και κάτι ακατανόητα... αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω...
image.png.7d1d468b73d2b26e56d02c7c7d07ec55.png



Import/Export formats? Βλέπω μόνο export
image.png.e48abb464ba995d4be9b5b636de24d67.png

Πολύ καλή παρουσίαση... και πράγματι δείχνει γρήγορο και εύκολο...

https://bimsoftwaretraining.accasoftware.com/en/courses/quick-starter-course-edificius/lessons/software-presentation/


***********  ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ *************
το σημείο με τη σκάλα! Πανεύκολο!

 

 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ευκολία η αυτόματη αναγνώριση ανοιγμάτων-τοίχων με ένα κλικ απο σχέδιο dwg/dxf.

Σημειώνω την πολύ καλή και προσοποποιημένη άμεση τεχνική υποστήριξη, μου απαντάει ο ίδιος τεχνικός συνέχεια και πολύ γρήγορα.

Περιμένω πως και πως να βγει το update μέσα στον μήνα για διαχείρηση point cloud και για ιστορικές κατασκευές (έξτρα βιβλιοθήκες, αποτύπωση βλαβών κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το demo και το fast training  που είδα, έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί... 

Δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι το να πας στο επίπεδο που βλέπω στο βίντεο αλλά πραγματικά ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα τόσο από σχεδιαστικής πλευράς όσο και από πλευράς παρουσίασης.

Αν και είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με λύσεις τέτοιου τύπου λόγω του ότι σχεδιάζω για άλλους οπότε το generic modeling είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο και συχνό για μένα (δηλαδή δεν μπορώ εύκολα να κάνω συμβιβασμούς γιατί κάτι δεν το κάνει το πρόγραμμα) βρίσκω ιδιαίτερα ικανό και αποδοτικό το  Edificius σε αντίθεση με άλλα που έχω δει , όπου νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα σχεδόν εκτός αυτών που κάνει το πρόγραμμα.

Πάντως για το point cloud που λες, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσθήκη... ειδικά αν μπορεί να κάνει και snap στο point cloud και όχι μόνο να το έχει σαν background. 

Εχω δουλέψει με point cloud σε κτίρια ξενοδοχείων και είναι πραγματικά η απόλυτη λύση, ειδικά αν ο scanner και ο χρήστης είναι ικανοί.
 

 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, JTB said:

Πάντως για το point cloud που λες, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσθήκη... ειδικά αν μπορεί να κάνει και snap στο point cloud και όχι μόνο να το έχει σαν background. 

Εχω δουλέψει με point cloud σε κτίρια ξενοδοχείων και είναι πραγματικά η απόλυτη λύση, ειδικά αν ο scanner και ο χρήστης είναι ικανοί.

Την προσθήκη την περιμένω απο τον Φλεβάρη, έχει αργήσει αλλα ελπίζω για καλό.

Τα point clouds btw σε τι πρόγραμμα τα δουλεύεις;

Έχω laser scanner και με ενδιαφέρει η γνώμη συναδέλφων (δυστυχώς είστε λιγοι που ασχολείστε).

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δουλέψει σε Revit με καλά αποτελέσματα... Revit με Recap συνδιασμός... 
Σε CAD για απλές αποτυπώσεις (π.χ. τακτοποιήσεις) 
Σε περίπτωση ξενοδοχείου που πήγαινε σε γραφείο του εξωτερικού για μελέτη ριζικής ανακαίνισης χρειάστηκε λεπτομερής σχεδίαση (π.χ. μέχρι και τις διαφορές δαπέδων στo WC σε σχέση με το δωμάτιο) οπότε με Revit για αυτόματες ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πολύ στο laser scanning. Μακάρι τα προγράμματα επεξεργασίας point cloud να γίνουν ευκολότερα και φθηνότερα σύντομα.

Για να δούμε τι καλό θα βγάλουν οι Ιταλοί για το Edificius...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.