Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Στο edificius δουλεύεις σε μέτρα; Γιατί είδα κάτι τύπου cad προγράμματα (π.x. Actcad) δουλεύουν σε χιλιοστά ενώ το ArcadiaBIM δουλεύει σε εκατοστά. Και τα δυο προγράμματα χωρις τη δυνατότητα σχεδιασης σε μέτρα. Δηλαδή πράγματα εκτός ελληνικής πραγματικότητας. 

Εχεις βγάλει Trellovoskos πλήρη μελέτη για πολεοδομία με κατόψεις/οψεις/τομές/διάγραμμα κάλυψης ή δεν ασχολείσαι με οικ.άδειες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 λεπτά πριν, Doctorbike said:

Στο edificius δουλεύεις σε μέτρα; Γιατί είδα κάτι τύπου cad προγράμματα (π.x. Actcad) δουλεύουν σε χιλιοστά ενώ το ArcadiaBIM δουλεύει σε εκατοστά. Και τα δυο προγράμματα χωρις τη δυνατότητα σχεδιασης σε μέτρα. Δηλαδή πράγματα εκτός ελληνικής πραγματικότητας. 

Εχεις βγάλει Trellovoskos πλήρη μελέτη για πολεοδομία με κατόψεις/οψεις/τομές/διάγραμμα κάλυψης ή δεν ασχολείσαι με οικ.άδειες;

99,9999% μπορείς στο τελικό σχέδιο να έχεις μέτρα στην διάστασιολογιση οπως κ στο Autocad.

Το μοντέλο μπορεί να ναι σε οτι μονάδα νανε. 

Βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα στο να σχεδιάζει κανείς σε χιλιοστά, συγνώμη αλλα έχουμε 2021.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προγράμματα σου επιτρέπουν να αλλάξεις μονάδες μέτρησης και τις υποδιαιρέσεις τους.

Άμα δεις και άλλα βίντεο,ακόμα και στα προγράμματα που αναφέρεις θα δεις πως μπορεί να τα δουλεύουν και σε ίντσες...δεν σημαίνει κάτι αυτό

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Doctorbike said:

Στο edificius δουλεύεις σε μέτρα; Γιατί είδα κάτι τύπου cad προγράμματα (π.x. Actcad) δουλεύουν σε χιλιοστά ενώ το ArcadiaBIM δουλεύει σε εκατοστά. Και τα δυο προγράμματα χωρις τη δυνατότητα σχεδιασης σε μέτρα. Δηλαδή πράγματα εκτός ελληνικής πραγματικότητας.

Υπάρχει ρύθμιση:

image.png.cff82a0dca8a16fe971e3e4257a7a4ee.png

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει Autocad αρκετά, TEKTON & Archicad λιγότερο θα έλεγα ότι για αρχιτέκτονες που τους ενδιαφέρει η εσωτερική διακόσμηση και ο φωτορεαλισμος τότε ένα πρόγραμμα BIM στυλ Archicad/Revit είναι ιδανικο. 
Για αυτούς που δεν ασχολούνται με τα παραπάνω πιστεύω κάνουν τη δουλειά τους (σχέδια για πολεοδομία, αποτυπώσεις) με το Autocad συνδυαστικά με κάποιο πρόγραμμα που να βγάζει καπως αυτόματα οψεις και τομες (όπως το Idea ή το τεκτον ή το Cadware).

Ενα BIM φτηνό είναι το Arcadia και ακόμη ένα το Archline αλλά δεν πρέπει να έχει πολλούς που να τα χρησιμοποιούν. 

Το Revit LT είναι σε πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει. Και το Archicad Start Edition το είχαν σε καλή τιμή. Δεν ξέρω εάν το έχουν ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω 500%. Πραγματικά και χωρίς να θέλω να φανώ επιθετικός.. είναι εκτός πραγματικότητας αυτό που λες...

Δηλαδή τί ακριβώς βρίσκεις θετικό στο Revit για φωτορεαλισμό ή για εσωτερική διακόσμηση... 
Κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο λάθος θα μπορούσε να ειπωθεί... εκτός αν μιλάμε για το 1990!
Archicad ίσως λόγω Cinerender να είναι κάπως καλύτερο... αλλά το Revit δεν θα το σύστηνα ποτέ μα ποτέ για αυτό που γράφεις!

Οι βιβλιοθήκες της Autodesk είναι πραγματικά ΓΕΛΟΙΕΣ και ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ για τις σημερινές ανάγκες... 
Δυνατότητα εισαγωγής μοντέλων στο Revit μηδαμινές στην ουσία... 
Δυνατότητα generic modeling εκτός στοιχείων κτηρίου ανύπαρκτη... Σύγχρονα μοντέλα επίπλων, διακοσμητικών και γενικά στοιχείων που δημιουργούν ρεαλισμό δεν κατασκευάζονται και ούτε καν εισάγονται στο Revit.
Texturing, UV Mapping, Displacement, άγνωστες λέξεις!
Animation, Camera matching, particles, volumes, ΟΛΑ ανύπαρκτα!
Να συνεχίσω;

Ο φωτορεαλισμός του Revit ακόμη και με τα όσα plugins (π.χ. Vray for Revit ή Enscape) είναι ΑΡΧΑΙΟΣ... 
Ακόμη και αν εξαιρέσουμε το ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ πρέπει να είσαι να πληρώνεις κι άλλα εκτός από αυτά που σου τρώει η Autodesk το αποτέλεσμα με μοναδική ίσως εξαίρεση το plugin του Twinmotion είναι απογοητευτικό.

Υπάρχει εναλλακτικός δρόμος με ΘΑΥΜΑΣΙΑ αποτελέσματα από Revit (σόρρυ... επαγγελματικό μυστικό) αλλά δεν ανήκει στην Autodesk και μάλιστα δεν προβάλλεται καθόλου στην Ελλάδα γιατί ως συνήθως είμαστε χρόνια πίσω σε αυτά τα ζητήματα.

Δεν θα σχολιάσω καν τη δήθεν επικοινωνία με 3ds MAX... δηλαδή πόσο πια να τους τα χώσεις για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές!!!




 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι χρησιμοποιώντας ΒΙΜ πρόγραμμα έχεις δυνατότητα εξαγωγής σε κάποιο φωτορεαλιστικο πρόγραμμα και αυτό είναι ιδανικο για αρχιτέκτονες. 
Αυτο που έχει ενσωματωμένο φωτορεαλιστικο (ή έστω σαν πρόσθετο) είναι το archline.

Απο Autocad έχεις αυτή τη δυνατότητα αλλά θέλει αρκετό κόπο για το 3D μοντέλο. Από τεκτον νομίζω ότι κάτι έχουν κάνει με εξαγωγή σε obj αλλά και εισαγωγή επίπλων από 3dsmax αλλά έχω δουλέψει παλιότερη έκδοση και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Από idea δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δουλέψει. 

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόγραμμα που διαφημίζεται σαν BIM είναι το Idea 4Μ αλλά δεν πρέπει να το χρησιμοποιούν πολλοί παρόλο που είναι στα ελληνικά. Θα του δώσω μια ευκαιρία, να το δουλέψω σε demo. Εάν κάποιος έχει εμπειρια χρήσης θα βοηθούσε να τη μοιραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πώ κάτι για την όποια εταιρία... πλέον και η κουτσή Μαρία διαφημίζεται ως ΒΙΜ...
Δυστυχώς στους 100 οι 95 δεν ξέρουν καν αν θέλουν ΒΙΜ, αν το χρειάζονται δηλαδή και αν δέχονται να μπουν και να πειθαρχήσουν στη συγκεκριμένη φιλοσοφία.

Αν αναφέρεσαι σε έξυπνο 3d modeling δηλαδή να κάνεις πολυστρωματικούς τοίχους, να ενημερώνεις όψεις και τομές αυτόματα όταν κάνεις αλλαγές και να μπορείς να έχεις ένα στοιχειώδες 3d μοντέλο για το διάγραμμα δόμησης, νομίζω ότι θα βρεις πολλές εναλλακτικές.

Προσωπικά - ας τονιστεί αυτό, ότι δηλαδή είναι απλά η γνώμη μου - αν έπρεπε για τον οποιονδήποτε λόγο να μείνω σε περιβάλλον CAD θα έδινα βάση στο BricsCAD.
Αν πάλι προτεραιότητά μου είναι οι αυξημένες δυνατότητες presentation και όπως συχνά λέω δεν έχω πολλά πάρε-δώσε με άλλους συναδέλφους θα ψαχνόμουν για περιβάλλον εκτός CAD όπου πλέον υπάρχουν  οι πασίγνωστες αλλά και οι κάπως άγνωστες επιλογές, ανάλογα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του καθενός.

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ είναι να πληρώνεις ΒΙΜ και να παίρνεις ΒΙΜ και ΚΥΡΙΩΣ να πληρώνεις ΒΙΜ γιατί το χρειάζεσαι και ξέρεις τί να το κάνεις και όχι γιατί το γράφει ένα pdf της όποιας εταιρείας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Δεν βρίσκω κάποιον λόγο που κάποιος πρέπει να επιμένει σε λύσεις cad. Υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν πολλά περισσότερα πράγματα από το cad. Επιπλέον νομίζω όλα πλέον έχουν μια χαρά εξαγωγή σε dwg ή dxf.

Ας πούμε εάν κάποιος ασχολείται με οικοδομικές άδειες το βρίσκω εντελώς ανούσιο να φτιάχνει γραμμή-γραμμή τις οψεις στο autocad. Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα εκτός cad σου δίνουν έτοιμες τις οψεις. Για να μην πω για το 3D μοντέλο που απαιτείται στο ΔΚ ...

Από την άλλη πάντα βολεύει το cad για περιγράμματα με εμβαδομετρήσεις (πχ για αυθαίρετα).

JTB, ίσως βολεύουν και αυτά τα τύπου BIM (3D modelling όπως λες) προγράμματα σε κάποιους. Δηλαδή εάν δεν έχεις απαιτήσεις να στήσεις μοντέλο για περαιτέρω επεξεργασία σε φωτορεαλιστικο πρόγραμμα τότε γιατί να μην αγοράσει κάποιος ένα τέτοιο πρόγραμμα; (που έχουν και το 1/4 της τιμής από τα γνωστά BIM)

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.