Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλεύω το archicad 15 απλά δεν εχω λόγια ! Πολυ εύκολο ειναι να κάτσεις να στρωθεις να ψάξεις απο δω και απο κει για βίντεο και tutorials και κανει παπάδες ! ! Οπουδήποτε να κολουσα έβρισκα την λύση ! Για render artlantis 4 ! Αλλά θα καταφύγω στο 3dsmax!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας στο θέμα του ΒΙΜ. Αν και ζηλεύω μερικά καλά του ArchiCAD δεν ξέρω αν τα βασικά και τα καθημερινά της συνηθισμένης κατασκευής στην Ελλάδα τα κάνει καλύτερα από το Revit. Υπάρχει και αυτό...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω βιντεάκια είναι από dealer του archicad. Δεν είναι από χρήστη που πραγματικά θέλει να κάνει σύγκριση.

 

Πάντως revit, archicad και επαναλαμβάνω archline κάνουν παπάδες σε σχέση με τα προγράμματα που είχαμε πριν 10 χρόνια.

Πιστεύω ότι όποιο και να χρησιμοποιεί κάποιος, και αν το έχει σετάρει καλά, λιγοστεύει πάρα πολύ το χρόνο της δουλειάς του στο αρχιτεκτονικό κομμάτι.

 

Από 'κει και πέρα το ποιο θα χρησιμοποιεί κάποιος έχει να κάνει με το τι θέλει να κάνει ή να έχει το πρόγραμμα.

Μας ενδιαφέρει η διασύνδεση με στατικό πρόγραμμα? Η πληρότητα στο αρχιτεκτονικό χωρίς χρήση autocad? Φυσικά το κόστος αγοράς και χρήσης είναι μείζον παράγοντας. Και πολλοί άλλοι παράγοντες όπως π.χ. χρήση mac ή windows κτλ.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει το archicad δουλεύεται ως επί τω πλείστον στην Ευρώπη με το revit να είναι η πρώτη επιλογή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Αναρωτιέμαι για τα δεδομένα της Ελλάδας και τις καθημερινές δουλειές μας, από μια αποτύπωση μέχρι πλήρη σχέδια για άδεια ποιο είναι πιο γρήγορο και πιο εύχρηστο όπως λέει και ο JTB.

 

Ερώτηση: Ποιο από τα δύο κάνει ανάγλυφο εδάφους και ισοϋψείς ή και τα δύο?

 

Χρόνια πολλά συνάδελφοι, εύχομαι υγεία κυρίως και ύστερα δουλειές για όλους για το 2014!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό συνάδελφε δεν είναι το φόρτε του Revit αν και προσπαθούν (μάλλον) να το βελτιώσουν. Ανάγλυφο ναι, αλλά με τα χίλια ζόρια.

Το μεγάλο, τεράστιο κενό του Revit για όποιον θέλει να το προχωρήσει είναι η απουσία import/export κοινών format αρχείων όπως 3ds, obj κλπ...ενώ το dwg το χειρίζεται χάλια!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ΤΕΚΤΟΝ δεν το βάζετε καθόλου στο παιχνίδι? Είναι πολύ εύκολο στην 2D αλλά δε ξέρω αν στονν φωτορεαλισμό είναι ανταγωνιστικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα Revit αν γνωρίζει κάποιος: Πως εκτυπώνω π.χ. μια κάτοψη, δεν βγάζω άκρη..ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι χρήστης του απλού autocad. θέλω κυρίως να γίνω πιο παραγωγικός σε σχέδια για συμβατικές κατασκευές & άδειες για πολεοδομία .κατ αρχάς  μπορείτε να μου λύσετε μία απορία? ποια η διαφορά του Αutocad Architecture από το Revit ..?  επίσης  ποιο πρόγραμμα είναι καλύτερο ανάμεσα σε Archicad και Αutocad Architecture? θα μ ενδιέφερε α) η διασύνδεση με στατικό πρόγραμμα & η συνεργασία με άλλες ειδικότητες β) η προμέτρηση υλικών για πιο εύκολη εκτίμηση κόστους κατασκευής. Δεν ενδιαφέρομαι για πολύπλοκες κατασκευές & 'τρελά ' πράγματα στον σχεδιασμό..

Link to comment
Share on other sites

Τα Αutocad Architecture και Revit είναι εντελώς διαφορετικά προγράμματα. Το πρώτο πατάει πάνω στο Autocad. Ποιό ειναι καλύτερο? είναι σχετικό. Το καλύτερο είναι αυτό που θα δοκιμάσεις και θα σου κάνει.

Βλέποντας τις απαιτήσεις σου και εφόσον είσαι χρήστης του απλού Autocad, θα σου πρότεινα να δεις το CADware. Πατάει πάνω στο Autocad, είναι Ελληνικό και κάνει για τις απαιτήσεις πολεοδομίας και παραπάνω. Για μένα είναι πολύ παραγωγικό.

Link to comment
Share on other sites

Με το Revit μπορείς να έχεις σύνδεση με άλλα πακέτα της Autodesk πχ στέλνεις μέσα απ'το revit το μοντέλο σου στο robot, λύνεις και το στέλνεις πίσω στο αρχιτεκτονικό ενημερωμένο με τις νέες διατομές από την επίλυση. Μετά το στέλνεις πχ στο Advance Steel για detailing.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.