Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

21 λεπτά πριν, Doctorbike said:

....

Ας πούμε εάν κάποιος ασχολείται με οικοδομικές άδειες το βρίσκω εντελώς ανούσιο να φτιάχνει γραμμή-γραμμή τις οψεις στο autocad. Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα εκτός cad σου δίνουν έτοιμες τις οψεις. Για να μην πω για το 3D μοντέλο που απαιτείται στο ΔΚ ...

...

Έχω αιώνες να κάνω γραμμή γραμμή με το AutoCad χρησιμοποιώντας φυσικά το AutoCad + Αρχιτεκτονικό πρόγραμμα μαζί του....

και 3D κλπ κλπ....

Φυσικά πάντα μα πάντα θα χρειαστούν επεμβάσεις στον σχεδιασμό ακόμα και γραμμή γραμμή διότι δεν είναι όλα ενα έντερ και τέλος.

Οπότε είναι ζήτημα πλήρης και μέγιστης αξιοποίησης του τι σου παρέχει η κάθε βασική σχεδιαστική πλατφόρμα και ως τέτοια βλέπω το AutoCad αλλά και ως χρήσιμη μεταβίβαση σιγά σιγά σε άλλη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέραν των κατεξοχήν BIM προγραμμάτων, όλα τα υπόλοιπα θέλουν τσεκάρισμα στις όψεις τους γιατί έχουν ορισμενες φορές διπλές γραμμές. 
Όταν λες Autocad+αρχιτεκτονικο εννοείς Cadware? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/4/2021 at 10:26 ΜΜ, Doctorbike said:

Πέραν των κατεξοχήν BIM προγραμμάτων, όλα τα υπόλοιπα θέλουν τσεκάρισμα στις όψεις τους γιατί έχουν ορισμενες φορές διπλές γραμμές. 
Όταν λες Autocad+αρχιτεκτονικο εννοείς Cadware? 

Έχεις υπόψιν συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν έχει αυτό το πρόβλημα με τις διπλές γραμμές σε όψεις-τομές;

Αρκετά παλαιότερα που είχα δοκιμάσει το Archicad 14, το πρόβλημα αυτό υπήρχε, δεν ξέρω αν έχει ληθεί πλέον βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2021 at 11:35 ΠΜ, Doctorbike said:

:) μυστικό;

σόρυ για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα προσέξει το ερώτημα σου...

δεν είναι μυστικό.... απλά είναι Ιταλικό Αρχιτεκτονικό πρόγραμμα πάνω στο AutoCad ... το όνομα του Arten4D 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι , 

είμαι νέος στο επάγγελμα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Από σχεδιαστικό πρόγραμμα χρησιμοποιώ το ARCHICAD 22(autocad χρησιμοποιούσα αλλά πιστεύω οι δυνατότητες του archicad είναι περισσότερες) όπου μπορώ να μετατρέψω οποιαδήποτε κάτοψη σε 3D. Αρχικά δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια του ΒΙΜ τι είναι ακριβώς, τι παραπάνω δυνατότητα δίνει σε ένα πρόγραμμα? Επίσης μου αρέσει και ο φωτορεαλισμός και θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω(όπου να συνεργάζεται με archicad έτσι ώστε να μπορώ να μεταφέρω την κάτοψη)! Χρησιμοποίησα για ένα διάστημα το artlantis που μου πρότειναν αλλά το αποτέλεσμα δε μου φαινόταν αρκετά φωτορεαλιστικό!    Όταν λέμε rendering εννοούμε τη διαδικασία που ένα σχέδιο μετατρέπεται σε φωτορεαλιστικό? Ο όρος modeling αναφέρεται στο σχεδιασμό 2d?

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν χρησιμοποιείς archicad, η ευκολότερη λύση για φωτορεαλισμό είναι το twinmotion (δωρεάν για μη επαγγελματική χρήση, αν και το έδινε δωρεάν και η graphisoft).

Κάνει real time rendering μέσω της unreal engine (θα χρειαστείς ένα καλό gaming rig για να το τρέξεις ικανοποιητικά), οπότε μπορέις να "βολτάρεις" και τον πελάτη στο μοντέλο, αφού πρώτα το διακοσμήσεις (έχει καλή βιβλιοθήκη με αυτοκίνητα, ανθρώπους, έπιπλα) σε πραγματικό χρόνο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Building Information Modeling

Στην Ελλάδα οι οποίο πολλοί χρήστες χρησιμοποιούν τα BIM προγράμματα για την δημιουργία των αρχιτεκτονικών σχεδίων.

Κάνοντας χρήση όλων των δυνατοτήτων ανάλογων λογισμικών (πχ Archicad)) μπορείς να δώσεις πληροφορίες σε ότι σχεδιάζεις. Μπορείς να στείλεις δεδομένα σε λογισμικά για χρονικό προγραμματισμό (4D). Μπορείς να κοστολογήσεις εργασίες (5D), να προμετρήσεις ποσότητες, να κάνεις ενεργειακές μελέτες, να ετοιμάσεις τον στατικό φορέα ώστε να στείλεις το μοντέλο σε λογισμικά στατικών.

Εγώ έχω φτάσει μέχρι και 5D.

Τώρα όσον αφορά τον φωτορεαλισμό με το Artlantis....βγάζει καλά αποτελέσματα απλά θέλει να διαβάσεις και να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις.

Για εμένα το καλύτερο όλων είναι το Lumion (παρακάτω εικόνα).

 

image.jpeg.e0ab18c28ddec88c9519a9ba3bdb88a8.jpeg

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας όποιος έχει το archline και μπορεί να μου πει τη γνώμη του, θα το εκτιμούσα σκεφτομαι να το αγορασω. Ευχαριστω!

 

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by tsikm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.