Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Συναδελφοι, προσφατα δημιουργηθηκε η αναγκη αποκτησης αρχιτεκτονικου πακετου ΒΙΜ. Απο εκεινα που δεν τραβας γραμμες σαν το AUTOCAD αλλα σχεδιαζεις τοιχο και το βλεπεις 3D. Το υπερ ειναι οτί, ότι αλλαγες κανεις ενημερωνει το μοντελο και ολα τα σχεδια μονο του (μετακινεις ενα παραθυρο και αλλαζουν κατοψεις, τομες, οψεις κ.ο.κ.) Εχοντας δουλεψει στο παρελθον το REVIT ξερω ποια ειναι τα μειονεκτηματα του. Αλλα δυστυχως για να δεις που χωλαινει το καθε προγραμμα πρεπει να το δουλεψεις.

Το Revit για παραδειγμα δεν μπορει να σου κανει λεια επιφανια σε σκαλα σκυροδεματος (στην κανει με δοντια απο κατω οποτε δυσκολο σε τομες να διορθωσεις).

Επισης στην σκεπη δεν σου δειχνει κεραμιδια. (ενα παχος ολη η στεγη μαζι)

Κολαση η προσθηκη τοπογραφιας για φυσικο και διαμορφουμενο (δεν υπαρχει δυνατοτητα και για τα δυο. Ενα εδαφος δεχεται.

Τελος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΕΔΙΟ (οπως καλυψης σε AUTOCAD) αφου το μεγεθος των χαρτιων ειναι στανταρ (Πας για Α0 αλλα το μηκος δεν τελειωνει εκει που θελεις εσυ αλλα εκει που ειναι προκαθορισμενο).

 

ΘΑ μπορουσε οποιος συναδελφος γνωριζει και εχει δουλεψει καποιο απο τα αλλα προγραμματα να βοηθησει στην επιλογη; Tονιζοντας τουλαχιστον στους παραπανω τομεις όπου υστερει το REVIT (ή σε καποιους αλλους τομεις που εχει διεπιστωσε αυτος προβλημα). Για την απαραδεκτη τεχνικη υποστηριξη της AUTODESK να μην αναφερω(οχι τον ΛΟυλακη, το διευκρινιζω οτι ο Λουλακης κανει απιστευτη δουλεια ο ανθρωπος. Μιλαω για SUPPORT Αμερικης (ολα στελνονται εκει))

 

Μιλαω για ARCHICAD και ARCH line (μπορει να μου διαφευγει και καποιο αλλο, συγχωρηστε με).

Τα ποσα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλα γιάυτο και το ψαχνω τοσο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ θανάση έχεις λάθος εντυπώσεις για το πρόγραμμα. Απλά κάθε πρόγραμμα έχει τα κουμπιά του. Υπάρχουν και το Αrchicad και άλλα πολλα προγραμματα που μπορεις να δοκιμασεις και ίσως τα συμπαθήσεις περισσότερο. Και όταν αποφασίσεις ίσως να ήταν καλύτερο να κάνεις είτε μαθήματα σε αυτό, είτε να εξασκηθείς καλά με τα βοηθηματα που έχει. To Revit για μένα είναι ένα πολύ απλό αλλά συναμα δυσκολο πρόγραμμα αμα δεν μπείς στην λογική του. Η Αutodesk βασίζεται στα training centers σε καθε πόλη και ανταλλάζει 'ψωμί'. Ο Λουλάκης που λες ότι είναι γνώστης έχει τμήμα για το Revit. γιατι δεν πας? μπορείς να δοκιμάσεις επίσης και το all plan της nemetchek που έχω ακούσει πολλούς ευχαριστημένους. Δες τα όλα και μετα εσύ και μόνο ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος για όλα αυτά ( Revit, AllPlan, Archicad) ποιο είναι;

AllPlan και Archicad πλέον ανήκουν στην ίδια Γερμανική εταιρεία.

Το Archicad είναι νομίζω πιο διαδεδομένο από το AllPlan και επιπλέον διδάσκεται και στους Αρχιτέκτονες του ΑΠΘ αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Χάρη χαίρομαι που σε βλέπω :wink: . Εγώ δεν ξέρω να σου πω ακριβώς το κόστος τους αλλα φανταζομαι ότι το All Plan είναι πιο φτηνό. Για το 2ρο που είπες πάλι δεν είμαι σίγουρος αλλά αμφιβάλλω γιατί η μία λέγεται Nemetchek και η άλλη Graphisoft (η τελευταία έχει το archicad).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Arten της Steel&Graphics, το οποίο κάνει ό,τι και το Revit με την διαφορά ότι "κάθεται" πάνω στο AutoCAD. Έτσι δεν έχει τους περιορισμούς του Revit. Για τιμές και τα σχετικά αναμείνατε και θα επανέλθω μιας και δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα για την τελική τιμή της τελευταίας έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Χάρη χαίρομαι που σε βλέπω :wink: . Εγώ δεν ξέρω να σου πω ακριβώς το κόστος τους αλλα φανταζομαι ότι το All Plan είναι πιο φτηνό. Για το 2ρο που είπες πάλι δεν είμαι σίγουρος αλλά αμφιβάλλω γιατί η μία λέγεται Nemetchek και η άλλη Graphisoft (η τελευταία έχει το archicad).

 

Η Nemetschek έχει αγοράσει το μεγαλύτερο μέρος των μετοχών της Graphisoft η οποία συνεχίζει απλά να δίνει το όνομά της και όλα αυτά από το Δεκέμβριο του 2006.. Διαβάστε εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το allplan είναι πιο ακριβό απο το arhicad επείδή είναι πρόγραμμα μεγαλύτερων δυνατοτήτων. Κοστίζει το βασικό πακέτο 4300 + ΦΠΑ και συμβόλαιο συντήρησης (750+750) + ΦΠΑ (διετές).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ArtenLT4D κοστίζει 1200 ευρώ + ΦΠΑ μαζί με το κλειδί και συμβόλαιο συντήρησης για έναν χρόνο. Πέραν της τρισδιάστασης αυτόματης σχεδίασης την στιγμή της σχεδίασης του δισδιάστατου μοντέλου, βασικό του προτέρημα κατ' εμέ είναι ότι η τρισδιάστατη σχεδίαση λαμβάνει χώρα ακόμα και με το AutoCAD LT με αποτέλεσμα το συνολικό κόστος αγοράς να είναι ιδιαιτέρως χαμηλό. Ήτοι 1200 ευρώ για το Arten + 760 ευρώ για το AutoCAD LT = 1960 ευρώ +ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

τα allplan και archicad ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκα προγραμματα και αμφιβαλλω αν ταιριαζουν σε εναν πολ μηχ,με την εννοια οτι δεν υπαρχει και πολυς χρονος να τα μαθει.ειναι και τα στατικα προγραμματα στη μεση....

 

αφηστε που αυτα τα προγραμματα εχουν τοσες δυνατοτητες που για τις συνηθεις κατασκευες θα χρησιμοποιηθει το 10% αυτων.

 

παντως αν δειτε στο site τους καποια project,πραγματικα κανουν παπαδες...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς ερχόμαστε πρώτα σε επαφή με το AutoCAD και μετά με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα, γι αυτό και συναντούμε περισσότερες δυσκολίες στην εκμάθησή τους. Προσωπικά μετά από 4 χρόνια χρήσης του AutoCAD δοκίμασα να μάθω το ArchiCAD 6.5 και δεν τα κατάφερα μιας και στερούνταν μια σειρά από απλές μεθόδους εισαγωγής δεδομένων. Από την άλλη το AutoCAD είναι ένα γενικής χρήσης σχεδιαστικό πρόγραμμα που σημαίνει ότι και αυτό με τη σειρά του στερείται εργαλείων ανώτερης σχεδίασης (π.χ. απευθείας σχεδιασμός τρισδιάστατου μοντέλου την ώρα του σχεδιασμού του δισδιάστατου μοντέλου) και γι αυτό είμαστε αναγκασμένοι να καταφεύγουμε σε συμπληρωματικά προγράμματα. Ποιός δεν θα ήθελε να δημιουργεί κατόψεις και απευθείας να έχει έτοιμες τομές και όψες. Τώρα όσον αφορά το rendering ακόμα αναρωτιέμαι αν αξίζει ο κόπος μιας και όπως και να το κάνουμε είναι χρονοβόρα η διαδικασία και τελικά δεν είναι βέβαιο πως θα τύχει της εκτίμησης του πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.