Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Chief Architect: http://www.youtube.com/watch?v=Swn_NcV86c0

Τιμή 2200$ http://www.chiefarchitect.com/products/upgrade.html

 

2. Ashampoo® 3D CAD Architecture:

 

Τιμές εξεφτελυστικές....

 

Pro:300$!!!

https://www.ashampoo.com/en/eur/pin/0560/CAD_and_Construction/Ashampoo-3D-CAD-Professional-3

 

Lite:80$!!!!!!!!!!!

https://www.ashampoo.com/en/eur/pin/0460/CAD_and_Construction/Ashampoo-3D-CAD-Architecture-3

 

Α, ξέχασα και ένα τρελο proggie για τρελό 3d, τρελά εύχρηστο, αλλά και τρελές απαιτήσεις σε graphics card. Lumion.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για ΒΙΜ, το Lumion3d δεν ανήκει σε αυτά... υπάρχουν 2-3 παρόμοια προγράμματα, ή ακόμη αν θέλεις υπάρχουν αρκετές game engines που κάνουν την ίδια δουλειά... αλλά όλα αυτά δεν αφορούν πολύ τους μηχανικούς στο επίπεδο μελετών.

 

Οσο για το ΒΙΜ της Ashampoo πράγματι είναι πολύ φτηνό... Το έχω δοκιμάσει - τη προηγούμενη έκδοση - αλλά επειδή δουλεύω με Revit όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είμαι αντικειμενικός... Πάντως για μικρά ή μεσαία projects και με τη λογική ότι δεν σχεδιάζεις για άλλους αλλά για σένα οπότε μπορείς να κάνεις παραδοχές στο μοντέλο, θα άξιζε να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για ΒΙΜ, το Lumion3d δεν ανήκει σε αυτά...

 

Έχεις δίκιο, απλά επειδή με ενθουσίασε πάρα πολύ το κόλλησα κι αυτό. Θυμάμαι εποχές Sculpt3D σε Amiga (

) :D αν είχε ασχοληθεί κανένας παλιός και γενικά προγράμματα 3D στα πρώτα τους βήματα και αναρωτιέμαι πόσο πιό εύκολο μπορούν να το κάνουν. Πραγματικά είναι πλέον παιχνιδάκι, κι έτσι πρέπει να είναι κατά τη γνώμη μου. Anyway...

 

 

Οσο για το ΒΙΜ της Ashampoo πράγματι είναι πολύ φτηνό... Το έχω δοκιμάσει - τη προηγούμενη έκδοση - αλλά επειδή δουλεύω με Revit όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είμαι αντικειμενικός... Πάντως για μικρά ή μεσαία projects και με τη λογική ότι δεν σχεδιάζεις για άλλους αλλά για σένα οπότε μπορείς να κάνεις παραδοχές στο μοντέλο, θα άξιζε να το δοκιμάσεις.

 

Κοίταξε να δεις, ναι Revit αν το δουλέυεις ήδη και το ξέρεις, αλλά να σου πω τελευταία επειδή προσπάθησα να μάθω αρκετά προγράμματα μαζί και ο χρόνος δεν είναι διαθέσιμος, κατέληξα σε κάτι, θέλω προγράμματα που να τα μαθαίνω γρήγορα και να μου κάνουν τη δουλειά που θέλω γρήγορα και επαρκώς. Αυτής της κλίμακας στυλ Ashampoo μαθαίνονται ακόμη και χωρίς tutorial που λέει ο λόγος, από την πρώτη επαφή ξεπετάς ένα εύκολο παράδειγμα μόνος σου.

Μεγάλα projects...πούντα; (για μένα). Για every day projects, θα πληρωθείς φωτορεαλισμούς και εντυπωσιακή παρουσίαση για να πεις ότι θα κάτσω να το κάνω σε ένα επαγγελματικό πρόγραμμα; δε νομίζω. Κι εγώ κάποτε ήμουν απαιτητικός σε 3D, αλλά γρήγορα προσγειώθηκα. Προς τι ο κόπος, θα εκτιμήσει ο άλλος αν έκανα rendering με VRay; Θέλω να πω δεν βρίσκω τον λόγο να εμβαθύνω, γι'αυτό αρκούμαι σ'αυτά τα μικρά. Θέλω εύκολα και γρήγορα (το γρήγορα σχετικό, αν το ξέρεις το πρόγραμμα όπως είπα στη αρχή και στο revit δε θα σου πάρει χρόνο). Και αν μιλάμε να προβουμε και στην αγορά τους, επειδή βέβαια λεφτά δεν υπάρχουν, αυτά τα "μικρά" έχουν ακόμη ένα πολύ ισχυρό πλεονέκτημα.

 

Φυσικά για ένα γρήγορο σκετσάκι ακόμη και to sketcup free κάνει τη δουλειά του ;) Είναι τελικά συνδιασμός του τι σηκώνει η τσέπη σου, τι αποτέλεσμα θέλεις, πόσο θέλεις να ιδρώσεις και αν αξίζει να ιδρώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι λές ισχύει και για το Revit και μάλιστα με μια τεράστια ομάδα χρηστών (forum) που ξεπερνάνε σε βοήθεια το οποιοδήποτε βιβλίο ή σεμινάριο.

Σε ένα απόγευμα μπορείς να ξεπετάς σχεδόν κάθε τυπικό κτίριο της ανύπαρκτης αθηναϊκής αρχιτεκτονικής. Το δύσκολο - κι εκεί θέλεις εργαλεία και επιπλέον προγράμματα που να συνδιάζονται- είναι όταν πρέπει να σχεδιάσεις για άλλους, πράγμα που κάνω εγώ και γιαυτό δεν μπορούσα να κάνω κάποιους συμβιβασμούς.

Μικρό ή μεγάλο project δεν έχει σημασία, ο πελάτης ζητά κάτι, πρέπει να το έχει όπως το θέλει.

Οσο για φωτορεαλισμό σαφώς και δεν ενδιαφέρει κανέναν το πόσο σου παίρνει και το πόσο εσύ διάβασες και ασχολήθηκες αλλά αυτό ισχύει για πολλές δραστηριότητες. Είναι μια σειρά επιλογών και βέβαια πολύς χρόνος εξάσκησης το να μπορείς να οργανώσεις έτσι τη δουλειά σου ώστε να είσαι αποδοτικός - πάντα με ειλικρίνεια και συνέπεια- χωρίς χαζές δικαιολογίες... Πίστεψέ με έχω παιδευτεί πολύ, έχω καταλήξει κάπου αλλά πάλι έχω συνεχώς αμφιβολίες και ψάχνομαι και για άλλα.

Για το οικονομικό, έχεις απόλυτο δίκιο, τώρα πια κι εγώ αρχίζω να βλέπω τα ζόρια....

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, ναι Revit αν το δουλέυεις ήδη και το ξέρεις, αλλά να σου πω τελευταία επειδή προσπάθησα να μάθω αρκετά προγράμματα μαζί και ο χρόνος δεν είναι διαθέσιμος, κατέληξα σε κάτι, θέλω προγράμματα που να τα μαθαίνω γρήγορα και να μου κάνουν τη δουλειά που θέλω γρήγορα και επαρκώς. Αυτής της κλίμακας στυλ Ashampoo μαθαίνονται ακόμη και χωρίς tutorial που λέει ο λόγος, από την πρώτη επαφή ξεπετάς ένα εύκολο παράδειγμα μόνος σου.

Μεγάλα projects...πούντα; (για μένα). Για every day projects, θα πληρωθείς φωτορεαλισμούς και εντυπωσιακή παρουσίαση για να πεις ότι θα κάτσω να το κάνω σε ένα επαγγελματικό πρόγραμμα; δε νομίζω. Κι εγώ κάποτε ήμουν απαιτητικός σε 3D, αλλά γρήγορα προσγειώθηκα. Προς τι ο κόπος, θα εκτιμήσει ο άλλος αν έκανα rendering με VRay; Θέλω να πω δεν βρίσκω τον λόγο να εμβαθύνω, γι'αυτό αρκούμαι σ'αυτά τα μικρά. Θέλω εύκολα και γρήγορα (το γρήγορα σχετικό, αν το ξέρεις το πρόγραμμα όπως είπα στη αρχή και στο revit δε θα σου πάρει χρόνο). Και αν μιλάμε να προβουμε και στην αγορά τους, επειδή βέβαια λεφτά δεν υπάρχουν, αυτά τα "μικρά" έχουν ακόμη ένα πολύ ισχυρό πλεονέκτημα.

 

Φυσικά για ένα γρήγορο σκετσάκι ακόμη και to sketcup free κάνει τη δουλειά του ;) Είναι τελικά συνδιασμός του τι σηκώνει η τσέπη σου, τι αποτέλεσμα θέλεις, πόσο θέλεις να ιδρώσεις και αν αξίζει να ιδρώσεις.

Κοίταξε, αν θέλεις καλό φωτορεαλισμό δε θα βασιστείς στο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα. Θα χρειαστείς κάποιο εξειδικευμένο πχ 3DS Max, Cinema4D, Artlantis κτλ.

Παρόμοιο με το Lumion3d πρέπει να είναι το Τwinmotion.

To Ashampoo® 3D CAD Architecture ωραίο προγραμματάκι. Φοβερό για τα λεφτά του, αλλά όταν το είχα δοκιμάσει δεν είχε και πολλά εργαλεία για γραμμικό σχέδιο.

Πολύ ωραία επίσης για τα λεφτά τους είναι το Chief Αrchitect, ArchlineXP (συνιστώ) και το CasCADos.

Στο γραφείο που είμαι δουλεύουμε το ArchiCAD και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Έχει φοβερές δυνατότητες, αλλά για την καθημερινή δουλειά αυτά τα φθηνότερα που προανέφερα είναι πολύ πιο εύχρηστα. Αν άνοιγα εγώ γραφείο (λέμε τώρα...) δε θα έδινα τόσα λεφτά για αυτό το πρόγραμμα.

Δεν ξέρω τι παίζει με το Allplan. Κάποια στιγμή θέλω να το δοκιμάσω.

Είναι όπως το είπες: αν πιέζει ο χρόνος καλύτερα ένα απλό προγραμματάκι με υποστήριξη όπωσδήποτε γιατί συνήθως αυτά τα προγράμματα δεν έχουν μεγάλη βάση χρηστών οπότε είναι δύσκολο να βρεις βοήθεια στο internet, σε αντίθεση με τα revit και archicad.

Link to comment
Share on other sites

Twinmotion = Lumion X 3 φορές η τιμή.

Εβγαλε και η e-on software κάτι αντίστοιχο, σαφώς φτηνότερο, προς το παρόν μόνο για Sketchup.

 

Το θέμα είναι τί μπορείς να κάνεις ως ελάχιστο για να εντυπωσιάσεις τον πελάτη σου.

Δηλαδή, αν έτσι κι αλλιώς η αγορά σηκώνει μέχρι 1000 ευρώ για μια φωτορεαλιστική παρουσίαση κι εσύ χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα των 100 ευρώ και τελειώνεις σε 2 μέρες μια σειρά εικόνων, γιατί για ένα απλό σπίτι να μπείς στα 1500 ευρώ και 5 μέρες δουλειά και 15 μέρες εκμάθηση αν ήδη ξέρεις έναν modeler; Το θέμα είναι να ακολουθούμε τη τεχνολογία αλλά να αμοιβόμαστε γιαυτό...

 

Π.χ. εγώ αυτή τη στιγμή έχω ACAD, REVIT, 3dsMAX, Moi3d, Maxwell Render, Octane Render, όλα νόμιμα!!!

Επίσης θα μπορούσα να ασχοληθώ με Blender, Mental Ray από το 3dsmax, άλλους modelers (π.χ. έχετε δεί τί κάνει το MachStudio που είναι πλέον δωρεάν; Θα πάθετε!)

βοηθητικά προγράμματα π.χ. MakeHuman και άλλα πολλά...

Προσθέστε σε αυτά κάποιες game engines που κάνουν απίθανα animation...

Βάλτε και διάφορα εμπορικά ή δωρεάν ή web apps για παρουσίαση, επεξεργασία εικόνας κλπ...

Βάλτε και 1000 ώρες για να τα μάθετε όλα αυτά...

Και ζητείστε αμοιβή από τον πελάτη! Αν δεν πέσει κάτω...

 

Οπως είπα και πιο πάνω, παίζει ρόλο το τί κάνεις και για ποιόν!

Σαφώς και για τη πολεοδομία θα μπορούσα να έχω κάποιο φτηνό πρόγραμμα αλλά όταν σχεδιάζεις για άλλους θέλεις υποστήριξη - που στη χώρα μας είναι εντελώς ανύπαρκη- μεγάλη γκάμα χρηστών, μοντέλα, υλικά, free content στο δίκτυο κλπ...

Γιαυτό διάλεξα γνωστά πακέτα - δεν είμαι περήφανος για την επιλογή μου, σίγουρα υπάρχουν φτηνότερες και εξίσου καλές λύσεις - ώστε να έχω πάντα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η geforce μου σέρνεται με τα 512. Πάλι καινούργια κάρτα, να βράσω μέσα...

Ντροπή τους μ'αυτά που μας κάνουν εν μέσω κρίσης, αίσχος! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.