Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Μου έκαναν παρουσίαση του IDEA14 με σκοπό την υλοποίηση μίας απλής μονοκατοικίας και έμεινα άφωνος με τις ομοιότητες που έχει με το περιβάλλον του Autocad καθώς και του τρόπου εκτέλεση κάποιων εντολών που μοιάζουν αρκετά με του Cadware.

Για αυτό σας ρωτάω αν έχετε δουλέψει στο τελευταίο IDEA14 και να μας λέγατε την εμπειρία σας για να μπορέσουμε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα με βάση την ΠΡΑΞΗ για το κάθε πρόγραμμα!!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε free όταν παρακολουθείς μια παρουσίαση, όλα τα προγράμματα φαίνονται τέλεια.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν πας να τα δουλέψεις μόνος σου. Τότε ανακαλύπτεις τις διαφορές.

Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, η λύση με 1.500 € είναι δελεαστική αλλά θα κάνεις συμβιβασμούς. Όσο για την πράξη που αναφέρεις, η εμπειρία μου είναι οτι το Idea χρησιμοποιείται κυρίως από μηχανολόγους, ενώ το Cadware κυρίως από αρχιτέκτονες και πολ. μηχανικούς που έχουν μεγαλύτερες ανάγκες στη σχεδίαση αρχιτεκτονικών σχεδίων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω Porsche.

Το Revit το έχω δοκιμάσει πριν πολύ καιρό. Θα έπρεπε όμως να δουλεύω παράλληλα και Autocad για πολλούς λόγους. Αποφάσισα να το αφήσω και να συνεχίσω σε Autocad + Cadware γιατί ήθελα να δουλεύω ένα πρόγραμμα, ένα περιβάλλον για όλες τις σχεδιαστικές μου ανάγκες. Αν μάθεις καλά ένα πρόγραμμα (που είναι καλό), μπορείς να καλύψεις σχεδόν όλες τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

T-911 θα μπορούσες να μου πεις συγκεκριμένα τι εννοείς?

Για παράδειγμα έχω σχεδιάσει και στο πρόγραμμα της Π systems, για ένα χρόνο τουλάχιστον, όταν δούλευα σε Μελετητικό Γραφείο στην Θεσσαλονίκη αλλά το πρόγραμμα ήταν δύσχρηστο από την άποψη της ποικιλίας των εντολών, της ευχρηστίας τους, την εύκολη διαχείριση των κατόψεων και των αλλαγών πάνω σε αυτές και εν γένει την ευελιξία του για την παραγωγική απόδοση των σχεδίων της Άδειας Δόμησης, μου θύμιζε όχι απόλυτα αλλά σε ένα μεγάλο μέρος του το πρώτο Autocad R14.

Επειδή αυτό έγινε το 2004 έως 2005 δεν γνωρίζω αν βελτιώθηκε και λειτουργεί αντίστοιχα καλά με το Autocad.

Θα με ενδιέφερε να μου πεις σε τι υπολείπετε το IDEA14 ώστε να μπορέσω να το επισημάνω και να αποφύγω μία κακή επιλογή που θα έκανα!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανή αντιπαράθεση των δύο προγραμμάτων δεν μπορώ να κάνω. Μόνο εσύ θα μπορούσες να κάνεις αν είχες το κάθε πρόγραμμα για δοκιμή για ένα διάστημα. Να δοκιμάσεις την φιλικότητα, τους αυτοματισμούς και την αξιοπιστία. Φίλη μου που είχε το Idea μου είπε οτι είναι κακό αντίγραφο του Cadware. Αυτό μετά που πήρε το Cadware.

Μπορείς να ψάξεις στο forum και να βρεις υλικό και για τα δύο προγράμματα, αναφορές, παρατηρήσεις και πόσο διαδεδομένο είναι το καθένα. Πάντως δεν μπορείς να αγοράσεις δυνατότητες των 6.000 € δίνοντας μόνο 1.500 €.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι!!

Το ξέρω ότι σας έχω εκνευρίσει!!!   

Κάθισα και διάβασα ότι υπήρχε σχετικά με το IDEA της 4Μ. Τα θέματα όμως που περιείχαν αναφορά για το πρόγραμμα ήταν αρκετά παλιά (καμία σχέση με το IDEA14), οι απόψεις που υπήρχαν, στο περίπου, ήταν 50 - 50. 

Δεν λέω ότι μπορεί να άλλαξε τρομερά ως πρόγραμμα αλλά ίσως μέσα από τις αναρτήσεις και τις παρατηρήσεις των συναδέλφων να βελτιώθηκε στα τρωτά του σημεία.

 

Αυτό θα ήθελα να με πληροφορήσετε σας παρακαλώ αν έγινε κάποια σημαντική αλλαγή από το 2007, 2009 έως σήμερα και έχει καταστεί αξιόπιστο ως πρόγραμμα.

 

Τα αρνητικά του σημεία από ότι είχα καταλάβει είναι:

1) η αργή εκτέλεση του όταν το σχέδιο που είναι ανοιχτό είναι μεγάλο, έχει πολλά hatch ή blocks και

2) το πρόβλημα με την συγκράτηση των κωδικών του προγράμματος και η ανάγκη επικοινωνίας με την εταιρία για την απόδοση νέων (κάτι που το συνάντησα αρκετές φορές και στο Cadware).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστούμε πολύ το JTB για τις σωστές πληροφορίες όσον αφορά στο Lumion.

 

Σε σύγκριση με το ανταγωνισμό, το μεγάλο πλεονέκτημα του Lumion είναι η δυνατότητα να δημιουργεί σκηνές μεγάλου μεγέθους χωρίς να κολάει (Bugs)

 

Πιστεύουμαι ότι το Lumion είναι πολύ εύκολο να το μάθετε αλλά ταυτόχρονα πολύ γρήγορο και δυνατό. Αυτές οι έννοιες της απλότητας, της ομορφιάς και της δύναμης το ανεβάζουν σε άλλο επίπεδο. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για το Lumion, σας συμβουλεύουμε να ρίξετε μια γρήγορη μάτια ΕΔΩ

 

Με εκτίμηση

Υπ. Ομάδας EliteSoft Europe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.