Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξία οικοπέδου στη Σπάρτη


makis

Recommended Posts

Θέλω να κάνω εκτίμηση για κάποιο οικόπεδο στην πόλη της Σπάρτης .Μήπως κάποιος γνωρίζει γενικά για .

α)Ποσοστό αντιπαροχής

β)Τιμή πώλησης νεόδμητου/μ2

 

Η θέση του οικοπέδου του οικοπέδου έιναι σε ακτίνα 600-800μ από την πλατεία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω καθόλου την περιοχή αλλά γιατί δεν ξεκινάς με μια έρευνα αγοράς; Μάθε για κάποιο παραδιπλανό οικόπεδο/οικοδομή, ρώτα συναδέλφους μηχανικούς της περιοχής ακόμα και σε κάποιο μεσιτικό γραφείο.

Τι είδους εκτίμηση θες να κάνεις; Με τη μέθοδο της αντικατάστασης;

'Η πρόκειται για προσωπική σου επένδυση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάποιον από την περιοχή εκείνη. Ένας συγγενής μου έχει ένα οικόπεδο εκεί και θέλει να το πουλήσει και πιο πολύ εμπιστεύομαι τις πληροφορίες του Φόρουμ παρά κάποιον τυχαίο από εκεί που ενδεχομένως γνωρίζει τον ενδιαφερόμενο εργολάβο , οπότε να η πληροφορία που θα πάρω να κουβάλαει ένα ποσοστό ιδιοτέλειας!.Αλήθεια η μέθοδος της αντικατάστασης τι είναιι?Εγώ ουσιαστικά θέλω να υπολογίσω θεωρητικά τα τετραγωνικά δόμησης (ενδεχομένως Η/Χ&υπόγειο) που θα έπερνε από τον εργολάβο ο συγγενής μου και κατόπιν πουλούσε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάποιον από την περιοχή εκείνη. Ένας συγγενής μου έχει ένα οικόπεδο εκεί και θέλει να το πουλήσει και πιο πολύ εμπιστεύομαι τις πληροφορίες του Φόρουμ παρά κάποιον τυχαίο από εκεί που ενδεχομένως γνωρίζει τον ενδιαφερόμενο εργολάβο , οπότε να η πληροφορία που θα πάρω να κουβάλαει ένα ποσοστό ιδιοτέλειας!.Αλήθεια η μέθοδος της αντικατάστασης τι είναιι?Εγώ ουσιαστικά θέλω να υπολογίσω θεωρητικά τα τετραγωνικά δόμησης (ενδεχομένως Η/Χ&υπόγειο) που θα έπερνε από τον εργολάβο ο συγγενής μου και κατόπιν πουλούσε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος της αντικατάστασης είναι μια μέθοδος εκτίμησης των ακινήτων.

 

Ίσως μπορέσω να σου έχω κάποια στοιχεία για την περιοχή το βραδάκι.

 

Ένας τρόπος να κινηθείς είναι να βάλεις μια αγγελία, να μαζέψεις προσφορές και να επιλέξεις την καλύτερη. Μια δεύτερη λύση ως προς την εκτίμηση της αξίας του είναι να απευθυνθείς στο Ελληνικό Ινστιτούτο Εκτιμητικής ή στο Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο αυτή τη στιγμή και κοστίζει. Προσπάθησε να το ψάξεις λίγο μόνος σου, πάρε και καμιά εφημερίδα με αγγελίες (προσοχή όμως: άλλη η τιμή που ζητάνε στις αγγελίες και άλλη η τιμή στην οποία κλείνουν οι αγοραπωλησίες τελικά).

Link to comment
Share on other sites

Ενας τρόπος εκτίμησης οικοπέδου βασισμένος στον τρόπο εκτίμησης της εθνικής τράπεζας (μέθοδος μέγιστης αξιοποίησης) είναι ο παρακάτω:

Οικόπεδο Χ ΣΔ= Α (δομήσιμα)

Α Χ Κοστος /μ2 κατασκευής ακινήτου = Β

Τιμή πώλησης ακινήτου στην περιοχή /μ2 Χ Α= Γ

Γ-(ΒΧ1,2)=αξία οικοπέδου

Τωρα το παραπάνω είναι η κεντρική ιδέα η οποία μπορει να αναλυθεί- βελτιωθεί πολυ. Για παράδειγμα μπορεις να αφαιρέσεις τα τμ κοινόχρηστων χώρων απο το Α τα οποία δεν πωλούνται. Μπορείς να αυξήσεις το εργολαβικό όφελος απο 20% σε 40% συμπεριλαμβάνοντας δηλαδή και εμπορικό. Μπορείς να συνυπολογίσεις πιθανές θέσεις στάθμευσης στην αγορά και στην πώληση........

Ελπίζω να σε βοηθήσα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.