Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΕ για λατομείο


sxs19802002

Recommended Posts

Στα βαθιά κατευθείαν!!

 

Η περίπτωσή σου μάλλον θα πάει στην Α2 κατηγορία. Βλέπε ομάδα 5 Α/Α 11 της 15393/2002.

 

Βασικό ρόλο παίζουν:

-Μορφολογία του εδάφους - επικρατούντες ανέμοι - οικισμοί κοντά

-Ποσότητες (δρομολόγια φορτηγών, ποσότητες εξόρυξης κλπ)

-διαδικασία

-εναλλακτικές λύσεις (σημαντικό γιατί στη χωροθέτηση λατομείων πάντα υπάρχουν αντιδράσεις περιοίκων - και δεν έχουν άδικο...)

 

Ξεκίνα μάζευε:

Στατιστικά - πληθυσμιακά

Κλιματολογικά

Χλωρίδα-πανίδα

Χρήσεις γης;

Δασαρχείο (έχει ο εργοδότης σου)

 

και άλλα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Έχω ξεκινήσει να μαζεύω αν και σε κάποια (βλ.μορφολογία εδάφους) βρίσκω κάποιες δυσκολίες. Για τις αντιδράσεις έχεις απόλυτο δίκιο! Θα μπορούσα να βρω πουθενα καμια έτοιμη ΜΠΕ για να ρίξω μια ματιά το γενικό layout;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μπεί στη σελίδα

 

http://www.moa.gov.cy/moa/mines/MinesSrv.nsf/dmlenvironment_gr/dmlenvironment_gr?OpenDocument

 

όπου μπορεί να κατεβάσει pdf με κατευθυντήριες οδηγίες για εκπόνηση περιβαλλοντικής μελέτης για λατομεία και μεταλλεία. Προέρχεται από την Υπηρεσία Μεταλλείων της Κύπρου αλλά κατά τη γνώμη μου μπορεί να δώσει μια γενική εικόνα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι εάν έχετε κάποια πρότυπη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων για λατομείο θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως εάν μου την δίνατε.

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

sxs19802002

 

Λογικά μετά από τρία χρόνια θα την υπέβαλλες την ΜΠΕ λατομείου, ανέλαβα και εγώ μια παρόμοια.

Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σου, χρειάστηκε κάτι παραπάνω από την ΔΙΠΕΧΩ όπου την υπέβαλες, ή βάσει του 11014 ήταν πλήρης.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητέ sxs19802002,

 

στην ΜΠΕ Λατομείου χρειάστηκες και συνυπογραφή από Δασολόγο ή σχετική μελέτη αναδάσωσης, η συμπεριλήφθηκαν στην ΜΠΕ που έκανες.

 

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.