Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΕ για λατομείο


sxs19802002

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις ανέλαβα την πρώτη μου ΜΠΕ σε λατομείο αδρανών. Μήπως θα μπορεί κάποιος να μου στείλει μια έτοιμη μελέτη για να δω περίπου τι χρειάζεται να κάνω. Επιπλέον, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το τι θα πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το μήνυμα του συνάδελφου Γιάννη που λέει τι να προσέξεις

Έτοιμη μελέτη δεν νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να σου στείλει κανείς γιατί η πλειοψηφία των Ελλήνων μηχανικών επειδή έχουν άγνοια του αντικειμένου αντιγράφουν παλαιότερες

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο συνάδερφος ZaXoYs έτοιμη μελέτη δεν νομίζω να σου στείλει κάποιος. Εξάλλου όπως βλέπω στην ειδικότητα σου είσαι μεταλλειολόγος οπότε έχεις γνώσεις για να μπορέσεις να εκπονήσεις την μελέτη.

Θα διαβάσεις τη νομοθεσία και θα δεις ποιά πρέπει να είναι τα περιεχόμενα της ΜΠΕ. Επίσης συμβουλεύσου την Υπηρεσία στην οποία θα καταθέσεις τη μελέτη.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η τεχνική έκθεση για το λατομείο (τον τρόπο δηλαδή που θα γίνεται η εξόρυξη - που θα την συντάξεις εσύ σαν μεταλειολόγος) καθώς και τη μελέτη αποκατάστασης του χώρου.

Πάντως να ξέρεις ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας,

μόλις μου ζήτησαν μια περιβαλλοντική μελέτη αλλά όχι για άδεια λειτουργίας λατομείου αλλά για άδεια έρευνας στο χώρο που ειναι να γίνει το λατομείο

αφορά δηλαδή τις ερευνητικές εργασίες. Η νομοθεσία δεν αναφέρει πολλά πράγματα και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.

Γνωρίζει κανείς για το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτο....δξ αν ειναι αυτο που ψαχνεις

 

http://www.michanikos.gr/files/file/757-%CE%9C%CE%A0%CE%95-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB/

 

δες και  στην αναζητηση

 

[ποιος ειναι ο νομος που ειδες??]

 

ξεκινας απο  αυτο

 Με το άρθρο 5 Ν.4061/2012,ΦΕΚ Α 66,  ορίζεται ότι:
   "Για την εκμίσθωση και εκμετάλλευση λατομείων, την έκδοση αδειών εκμετάλλευσης, καθώς και
για κάθε άλλο σχετικό θέμα αρμόδιος είναι ο περιφερειάρχης, στην Περιφέρεια του οποίου βρίσκεται
το ακίνητο, και εφαρμόζονται αναλογικά οι διατάξεις του ν. 1428/1984 (Α` 43), όπως
τροποποιήθηκε και ισχύει. Δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του νόμου αυτού όσον αφορά τη
διαδικασία και τους όρους παραχώρησης που προβλέπονται στα άρθρα 8, 9, 10 και 11".

 

και το ΦΕΚ Α43.84

[εχει και τροποποιησεις]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοίτα και τον Κανονισμό Μεταλλευτικών και Λατομικών Εργασιών του 2011 και την ΚΥΑ  39624/2209/Ε103/2009 (Μέτρα, όροι και περιορισμοί για τη διαχείριση αποβλήτων εξόρυξης). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.