Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές Μισθωτού Μηχανικού στο ΤΣΜΕΔΕ + Δώρο Χριστουγέννων!!!


dtzounakos

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα τη βοηθειά σας!

Θα ήθελα να μάθω:

 

α) ποιες είναι οι συνολικές εισφορές που πρέπει να πληρώνει ο εργοδότης μου στο ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ? {Ισχυεί το δίπλα??--> 10.99%+58.24 ευρω (Ειδικη προσαύξηση κατω 5ετιας) +4.18% ΙΚΑ?) Εχει μεταβληθει κανένα ποσοστο απο τα παραπάνω εώς τώρα?}

 

 

β) Ξεκίνησα δουλεια 9 Νοεμβριου! Ποσο ποσοστο του ακαθαριστου μισθού δικαιούμαι για Δωρο Χριστουγένων??

 

Εργάζομαι στην εταιρία ως Μισθωτός. Οχι με μπλοκάκι!!!!

 

θα ήθελα κάποιος που γνώριζει να μου απαντησει αναλυτικά

 

και να μην με παραπέμψει στα site του TSMEDE+TEE!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για το α, από προσωπική εμπειρία, όταν ήμουν μισθωτός η εταιρεία πλήρωνε στα ταμεία τα εξής:

 

ΤΣΜΕΔΕ εφ' άπαξ

ΤΣΜΕΔΕ επικουρική

ΤΣΜΕΔΕ κύρια σύνταξη

ΤΣΜΕΔΕ κλάδος υγείας

ΙΚΑ ασθενείας τεχνικών

 

Ενώ οι κρατήσεις μου είχαν και επιπλέον τον φόρο μισθωτών υπηρεσιών. Τιμές δεν έβαλα γιατί προφανώς έχει να κάνει με το πόσα παίρνεις. Εγώ πήγαινα με βάση Σ.Σ.Ε. Εσύ μπορεί να έχεις άλλη συμφωνία οπότε και άλλες κρατήσεις...

 

Για το β θα σου πω τι ξέρω:

 

Τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα προκύπτουν από το αντίστοιχο χρονικό διάστημα που έχεις δουλέψει (1/1 έως 30/4 για Πάσχα και 1/5 έως 31/12). Χοντρικά λοιπόν:

Αν παίρνεις πχ 1000 ευρώ, τότε αφού δουλεύεις περίπου 2 μήνες, θα πάρεις ως δώρο τα 2/8 (1/4) του μισθού σου, δηλαδή 250 ευρώ (οι υπολογισμοί είναι στο περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.