Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για αλλαγή κατηγορίας μελετητικού πτυχίου


AereVoS

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους

 

Εψαξα για το θεμα αλλα δεν βρηκα κατι στο φορουμ

Θελω να αναβαθμισω την αδεια μελετητη μου απο Α σε Β ταξη.

Τα απαραιτητα δικαιολογητικα που ζητα το υπουργειο ειναι σε αυτο το λινκ

 

http://www.ypex-mele.gr/eC_Dikaiologitika.asp?lg=GR

 

Θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως σημαινει το 7.

Εχω κανει 7 μελετες με απευθειας αναθεση. Ποσο πληρωμης 6000 ευρω και με φπα 7140.

Τα πεδια των αμοιβων στον πινακα

 

http://www.ypex-mele.gr/Documents/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%20%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D.doc

 

πως ακριβως συμπληρωνονται? Με φπα η χωρις?

Υπαρχει καποιο υποδειγμα? Το σαιτ αναφερει "σύμφωνα με το υπόδειγμα της Υπηρεσίας" αλλα δε βρηκα κατι σχετικο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε AereVoS

πάντα ως αμοιβή θεωρείται η καθαρή χωρίς το φπα

γιά κάθε μελέτη θα πρέπει να μαζεύεις βεβαιώσεις,όπου θα αναγράφονται ξεκάθαρα

1. το αντικείμενο της μελέτης

2. η κατηγορία της μελέτης

3. η αμοιβή της μελέτης

4. θα βεβαιώνεται η εμπρόθεσμη εκπόνηση

η βεβαίωση πρέπει να υπογράφεται απο τον επιβλέποντα μηχανικό και να θεωρείται απο τον προιστάμενο της αντίστοιχης υπηρεσίας

στις περιπτώσεις ιδιωτών θα πρέπει να έχεις τα δελτία παροχής υπηρεσιών

και κανονικά βεβαιώσεις ανάθεσης αν και είναι λίγο σπάνιο, επιβάλλεται όμως σε μελέτες με σημαντικό τεχνικό και οικονομικό ανικείμενο

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Καλησπέρα.

Μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο διαθέσιμο της βεβαίωσης που ζητάμε να υπογραφεί απο τον μηχανικό και να θεωρηθεί απο την υπηρεσία?

Δυστυχώς δεν έπεσα σε οργανωμένο και εξυπηρετικό Δήμο και προσπαθώ να δώ πως θα συντάξω την βεβαίωση εκπόνησης έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...

Το απαντάω μόνος μου μιας και το βρήκα:

Πρέπει να συμπληρωθεί το ανώτατο όριο της κατηγορίας που ζητάς.

 

π.χ. Έχεις τοπογραφικό (16) Α' και θέλεις να το κάνεις Β'

Σήμερα το 16/Β' έχει όρια: 25.180~125.900

Πρέπει λοιπόν να έχεις εκπονήσει μελέτες συνολικού προϋπολογισμού 125.900€ για να κάνεις αίτηση για Β'

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είμαι στον 6ο χρόνο εμπειρίας ΤΕΕ. Όταν είχα ολοκληρώσει τον 4ο χρόνο είχα βγάλει μελετητικό πτυχίο τάξη Α' στη κατηγορία 9 (ΗΜ).

Έχω κάνει αρκετές ιδιωτικές ΗΜ μελέτες για έκδοση αδειών δόμησης και ο προϋπολογισμός τους ξεπερνάει τα ανώτερα όρια προϋπολογισμού της τάξης Β.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την εμπειρία για να ανέβω τάξη πριν ολοκληρώσω το 8ο έτος εμπειρίας ΤΕΕ? Έχω καταφέρει και έχω κάνει μόνο μια μελέτη δημόσιου ενδιαφέροντος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η 8ετία από την λήψη πτυχίου. Δεν νομίζω ότι παρακάμπτεται αυτό (ειδικά με ιδιωτικά έργα...)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συναδελφοι καλησπερα,

ειμαι στην διαδικασια πρωαγωγης του πτυχιου μου απο Α ταξης σε οτι βγει και φτιαχνοντας τον σχετικο πινακα εχω την εξης ερωτηση:

 

για παραδειγμα για την κατηγορια 6 "Αρχιτεκτονικες μελετες κτιριακων εργων"  σε οτι αφορα αμοιβες απο οικοδομικες αδειες καταλαβαινω οτι βαζουμε μονο την αμοιβη μελετης αρχιτεκτονικων και οχι αλλων μελετων που ενδεχομενως υπογραψαμε στην εκδοση της αδειας ως μελετητες. 

Ξερει κανεις να μου πει εαν ειναι ετσι,  γιατι απο το ΥΠΕΧΩΔΕ δεν βλεπω μεγαλη προθυμια για βοηθεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.