Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε ανταλλάξιμες εκτάσεις;


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι

εχω ενα θεμα με ανταλλαξιμες εκτασεις

ειναι νομιμη η κατατμιση στα ανταλλαξιμα1950?

εχω ενα αγροτεμαχιο 2000 τ.μ. εντος ζωνης το οποιο δεν εχει καμια σχεση με τη διανομη του1950

(χαρτη ανταλλαξιμων)

τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε προέρχεται απο διανομή του Υπ.Γεωργίας ή απο ανταλλάξιμα κτήματα Α.Κ της κτηματικής υπηρεσίας?(Π.χ Α.Κ 12120)

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε netmin909 , καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Είναι από διανομή ανταλλαξίμων εκτάσεων (προσφυγικός κλήρος) ,

1)Έχω τίτλο κυριότητας από αγροτική τράπεζα με Αριθ.Κτηματ. ………….

2) το χάρτη της διανομής

3)Και Ένα έγγραφο από ΥΠΟΥΡΓ.ΓΕΩΡΓΙΑΣ(Θεσσαλονίκη έτος 1925) που υπολογίζεται οι αξία της κινητής και ακίνητης περιουσίας στην περιοχή Έφεσο μάλλον Τουρκιάς (σε τουρκικές λίρες)

Βέβαια φίλε netmin909 αυτά τα έγγραφα δεν συμφωνούν με το τωρινό αγροτεμάχιο…

Για το λόγο αυτό ρωτώ αν η κατάτμηση που εχει γινει ειναι νομιμη, και αν όχι τι μπορώ να κάνω για να οικοδομήσω??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Φίλε netmin909 , καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Είναι από διανομή ανταλλαξίμων εκτάσεων (προσφυγικός κλήρος) ,

1)Έχω τίτλο κυριότητας από αγροτική τράπεζα με Αριθ.Κτηματ. ………….

2) το χάρτη της διανομής

3)Και Ένα έγγραφο από ΥΠΟΥΡΓ.ΓΕΩΡΓΙΑΣ(Θεσσαλονίκη έτος 1925) που υπολογίζεται οι αξία της κινητής και ακίνητης περιουσίας στην περιοχή Έφεσο μάλλον Τουρκιάς (σε τουρκικές λίρες)

Βέβαια φίλε netmin909 αυτά τα έγγραφα δεν συμφωνούν με το τωρινό αγροτεμάχιο…

Για το λόγο αυτό ρωτώ αν η κατάτμηση που εχει γινει ειναι νομιμη, και αν όχι τι μπορώ να κάνω για να οικοδομήσω??

Ευχαριστώ πολύ

 

Τελικά τι απέγινε? Μπορεί να κατατμηθει ανταλλάξιμο που προέρχεται από προσφυγικό κληρο? Εγω θεωρώ πως όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικά τι απέγινε? Μπορεί να κατατμηθει ανταλλάξιμο που προέρχεται από προσφυγικό κληρο? Εγω θεωρώ πως όχι...

 

 

εχουμε απαντηση....???

Link to comment
Share on other sites

ναι,

με τον ν 4061

 

[εκτος αν εχεις  ΖΟΕ, ΓΥΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΠΣ]

 

και με τον κινδυνο να χασεις αρτιοτητα καΙι οικοδομησιμοτητα

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 37
Καταργούμενες διατάξεις

1. Καταργούνται οι κάτωθι διατάξεις, καθώς και όλες οι μεταγενέστερες τροποποιήσεις και
συμπληρώσεις τους:

α) Το άρθρο 2 του ν. 3250/1924 (Α` 324), όπως ισχύει.

β) Ο αν. 431/1968 (Α` 115), όπως ισχύει. klpklp...

Link to comment
Share on other sites

δημητρη τα ανταλλάξιμα δεν περιλαμβανονται!!!  

 

 

Άρθρο 1

3.Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν εφαρμόζονται

σε ανταλλάξιμες εκτάσεις, δάση, δασικές ή αναδασω−

τέες εκτάσεις ............................

 

οποτε ξαναρωταω...υπαρχει απαγορευση κατάτμησης ανταλλαξιμων? και αν ναι βασει ποιου νομου??

Link to comment
Share on other sites

Oι πρόσφατες εξελίξεις που συνδέονται με την ουσιαστική οικονομική κατάρρευση του ελληνικού κράτους και την επιτακτική ανάγκη εξεύρεσης πόρων για να καλυφθούν οι δυσβάστακτες δανειακές υποχρεώσεις, φέρνει και πάλι στην επιφάνεια το ζήτημα της Ανταλλάξιμης Περιουσίας. Δηλαδή της περιουσίας που προέκυψε από τα μουσουλμανικής ιδιοκτησίας ακίνητα που υπήρχαν στην Ελλάδα μετά την ολοκλήρωση της Ανταλλαγής των Πληθυσμών, ως απόρροια της Συνθήκης της Λωζάννης.

 

Μιας περιουσίας που υποχρεωτικά, με βάση το νομικό πλαίσιο που ορίζει τη χρήση της, θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί για την αποκατάσταση των προσφύγων του ’22.

 

 

Η λεγόμενη δημόσια περιουσία διακρίνεται σε διάφορες κατηγορίες, μια εκ των οποίων περιλαμβάνει τα ανταλλάξιμα κτήματα.

-----------------------------------------------------------------------------------

προφανως τα ανταλλαξιμα ειναι περιουσια του Δημοσιου...

 

Ομως αν εχει χρησιμοποιηθει προς  αποκατασταση "κληρουχων" ανηκει στην περιπτωση του αρθρου 37.

 

Κι αν καταλαβα καλα εχεις ενα ανταλλαξιμο που εχει  αποδοθει   σε αγροτη  σαν  κληρος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.