Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναστολή του Π.Δ. 138/09 για τα μητρώα μελετών δημοσίου


GeorgeS

Recommended Posts

Κατέπεσε στο κενό το Π.Δ. που πέρασαν λίγες μόλις μέρες πριν τις εκλογές οι Σουφλιάδες, Ξανθόπουλοι και λοιποί παρατρεχάμενοι με το οποίο φρόντισαν, εν έτη 2009 και εν μέσω της Ευρωπαϊκής πορείας της χώρας, να αποκλείσουν τους μηχανικούς ΤΕ από τα μητρώα μελετητών. Το εν λόγω Π.Δ., κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των εντολών της γνωστής ομάδας απέκλειε κάθε δυνατότητα συμμετοχής των μηχανικών ΤΕ στα μητρώα μελετητών.

 

Το διάταγμα αυτό κατέπεσε με νέο Π.Δ. που το αναστέλει :

 

http://www.et.gr/view_publication/2009/1/232/summary?form.submitted=True

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα παρακαλούσα να χρησιμοποιούμε ηπιότερες εκφράσεις όταν απευθυνόμαστε σε δημόσιο βήμα, και δεί εγγράφως.

Δεύτερον θα παρακαλούσα να ακριβολογούμε.

Η ισχύς του ΠΔ 138/09 αναστέλλεται ως την 16/11/2010.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήπιες ήταν οι εκφράσεις. Απέναντι σε αυτούς που φρόντισαν παραμονή εκλογών (ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) να εκδόσουν διάταγμα που απλά ικανοποιούσε τις ιαχές συγκεκριμένων κύκλων εντός του ΥΠΕΧΩΔΕ προκειμένου να απαγορευτεί δια Π.Δ. η συμμετοχή των πτυχιούχων μηχανικών στα μητρώα μελετητών.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το συνεχίζεις.

Επειδή όμως εδώ είναι δημόσιο βήμα, θα παρακαλούσα είτε να αναφερθείς σε συγκεκριμένα πρόσωπα, είτε να ανακαλέσεις τους γενικόλογους χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω.. Νομίζω ήταν σαφής και ξεκάθαρη η τοποθέτησή μου. Όπως γνωρίζεις Π.Δ. και νομοθετικές πράξεις παραμονή εκλογών είναι παράνομες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις... αλλά δεν ανακαλείς κιόλας...

Επίσης δεν είναι παράνομα τα Π.Δ. παραμονές εκλογών. Μάλλον έχεις μπερδευτεί με τους διορισμούς στο Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν καταλαβαίνω. Απέφυγα, βάση του κανόνα 9, αναφορές σε συγκεκριμένους φορείς κλπ. Όλοι γνωρίζουν ποιός κρύβεται πίσως από το εν λόγω Π.Δ.

Επαναλαμβάνω δε, ότι μια χαρά ήπιοι ήταν οι χαρακτηρισμοί. Εδώ και 4 χρόνια είχαν στο ΥΠΕΧΩΔΕ τα Π.Δ. για τα επ. δικαιώματα δομικών έργων, τοπογράφων κλπ, τα οποία αρνιόντουσαν να υπογράψουν. Γνωρίζανε επίσης ότι τα εν λόγω ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ από τα αρμόδια όργανα της πολιτείας (ΣΑΤΕ) αλλά και το ΥΠΕΠΘ, Π.Δ. προέβλεπαν το δικαίωμα συμμετοχής των μηχανικών ΤΕ στις μελέτες δημοσίων έργων. Όταν λοιπόν, επί τέσσερα χρόνια αρνείσε να υπογράψεις τα Π.Δ. που σου έχουν στείλει τα αρμόδια Όργανα (και προβλέπουν δικαίωμα μελέτης δημοσίων έργων) και παραμονή εκλογών υπογράφεις βιαστικά ένα Π.Δ. που αποκλείει τους μηχανικούς ΤΕ από τα μητρώα μελετητών δημοσίων έργων επειδή έτσι θέλουν κάποιοι στο ΥΠΕΧΩΔΕ αυτό για μένα συνιστά απρέπεια πρώτου βαθμού σε βάρος μας και τώρα που το σκέφτομαι ήμουν και πιο ήπιος απ όσο θα έπρεπε, διότι αρκετά κράτησε αυτό το βιολί σε βάρος μας.

 

Εν πάση περιπτώση δεν θέλω να δυναμιτίσουμε τη συζήτηση. Εγώ απλά ανέφερα το γεγονός της ανάκλησης του Π.Δ. το οποίο φυσικά χαρακτήρισα άθλιο διότι αυτό πιστεύω πως ήταν.

 

Άλλωστε το θέμα για μας ήταν/είναι αρκετά σημαντικό. Σχετικά αποσπάσματα από τον τύπο:

 

http://www.edugate.gr/content/antidraseis-gia-ton-apokleismo-apofoiton-ton%E2%80%88tei-apo-meletes-toy-dimosioy-apo-tin-proigoymen

 

http://www.simerini.gr/?section=32&category=1&newspage35=7&newsid35=16510

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω το λόγο το forum να είναι υπερασπιστής της υστεροφημίας του Σουφλιά, του Ξανθόπουλου και του κάθε παρατρεχάμενου. Έχουν κριθεί στη συνείδηση του καθενός ο ρόλος τους στο ΥΠΕΧΩΔΕ όλα αυτά τα χρόνια. Ο georges απλώς εξέφρασε αυτό που σκεφτήκαμε όλοι οι Μηχανικοί ΤΕ όταν μάθαμε πως το "κύκνιο" άσμα του Σουφλιά ακυρώθηκε.

 

Και Προεδρικά Διατάγματα υπογράφονται μετά την κήρυξη εκλογών μόνο εφόσον είναι υψίστης σημασίας. Και δεν νομίζω αυτό να ήταν υψίστης σημασίας για κανέναν, πλην της γνωστής ομάδας...

Link to comment
Share on other sites

και που το είδες οτι το φορουμ ειναι υπερασπιστής του Σουφλια κλπ?απλά ο συντονιστής πολυ σωστά μιλησε για ηπιους τονους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.