Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οπή σε αμφιέριστη πλάκα


 
gior35

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Άρη έχεις δίκιο. έτσι πρέπει να γίνει.

Η πλάκα απο αμφιέριστη θα μετατραπεί σε τριέριστη.

Θα το λύσω και θα δω τι θα βγάλει.

Φοβάμαι μονο ότι στην ελεύθερη πλευρά θα βγάλει και οπλισμό πάνω

και επειδή η πλάκα ήταν αρχικά αμφιέριστη εκεί υπάρχουν μόνο οι διανομές Φ10/25.

Παρεπιμπτόντως η πλάκα έχει ύψος 17εκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάλει πρόσθετο οπλισμό τότε μπορείς να βάλεις λάμες από πάνω, ή το δοκάρι που ανέφερες στην ελεύθερη παρειά ώστε να γίνει τετραέρειστη.

Για φορτία τί έχεις υπολογίσει;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι η τελευταία πλάκα του δώματος(πρόκειται για τετραώροφη οικοδομή).

Την έχω υπολογίσει για τα μόνιμα, επικάλυψη 1.20ΚΝ/μ2 και κινητά 2.00ΚΝ/μ2

Γενικά απ' ότι είδα στην επίλυση υπάρχει ένα μόνο πλόβλημα.

Την πλάκα χωρίς την οπή λόγω του ότι ειναι αμφιέριστη, κατά την μεγάλη διεύθυνση την έχω οπλίσει με διανομές Φ10/25.

Έκανα την επίλυση σαν τριέριστη και κατά αυτήν την διεύθυνση μου έβγαλε Φ8/20, με την διαφορά όμως οτι κοντά στην στήριξη(στο δοκάρι) έβγαλε τον οπλισμό ΠΑΝΩ, ενώ κοντά στο ελεύθερο άκρο της τριέριστης έβγαλε τον οπλισμό κάτω.

Και το ερώτημα είναι αν με καλύπτουν οι διανομές(Φ10/25) δεδομένου ότι ως επί το πλείστον είναι κάτω.

Πάνω ανεβαίνουν μόνο εκεί που σπάνε οι οπλισμοί της αμφιέριστης και έχουν μπει για να στηρίξουν τον οπλισμό.

Αυτό συμβαίνει σε μία απόσταση περί τα 70εκ. από τα 2 δοκάρια. Συνεπώς μένει μία απόσταση περί το 1.50μ στο μέσο της αμφιέριστης, όπου όλες οι διανομές είναι κάτω.

Εχω ανεβάσει την πλάκα με οπή και χωρίς οπή για όποιον θέλεινα το δει και να μου πει μία γνωμη(ζιπαρισμένο αρχείο dwg).

Link to comment
Share on other sites

Σε εκείνο το σημείο που σου ζητάει οπλισμό πάνω, νομίζω ότι δε χωράει και καμία επέμβαση!

Πάντως και με δεδομένο ότι κάποιες από τις διανομές σου ανεβαίνουν και πάνω στα σημεία που "καβαλάνε" τα οριζόντια Φ8/20 (της μικρής διάστασης), δε νομίζω ότι είναι και τραγικά τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα υψόμετρα των πατωμάτων και θέλεις να είσαι σίγουρος μπορείς να βάλεις ελάσματα στην άνω παρειά της πλάκας με διεύθυνση κάθετα στο ελεύθερο άκρο της. Τα ελάσματα θα παίξουν ρόλο άνω οπλισμού

Link to comment
Share on other sites

τα ελασματα θα βιδωθουν πανω στην πλακα?

 

που θα σταματησούν?στη νοητη γραμμη που διερχεται το δοκαρι στηριξης απέναντι απο το ελευθερο ακρο?

Link to comment
Share on other sites

ναι, πρεπει να ειναι δοατρητα και να τοποθετηθουν μαζί με βλήτρα, χημικά ή μη. Στη διεπιφάνεια θα βοηθούσε ρητίνη. Τέλος νομίζω ότι θα πρέπει να σταματούν 1m πίσω από τη νοητή γραμμή που αρχίχουν οι ροπές της τριέριστης πλεον πλάκας να γίνονται αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν βλέπω κανένα πρόβλημα.

Ο κύριος οπλισμός κατά χ είναι εντάξει.

Επίσης το θεωρώ απίθανο το Φ8/20 κατά ψ με την τρύπα να μην το έχεις από πριν ως οπλισμό απόσχισης της τετραέριστης. Έτσι δεν είναι?

Το πρόγραμμα σου έχει δεν έχει οπλίσει σωστά την τετραέριστη. Λείπει ο απόσχισης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.