Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή ή όχι στο ΕΕΤΕΜ


giorgadis

Recommended Posts

Οι μηχανολόγοι έχουν θέμα γιατί η ΕΕΤΕΜ πρέπει να τους σφραγίσει τα σχέδια ΔΕΗ, οπότε το χαράτσι της ετήσιας συνδρομής δεν το γλυτώνουν. Στην ουσία, δίνουν 10 ευρώ, ένα αντίγραφο του σχεδίου, το σφραγίζει και το παραχώνει σε ένα ντουλάπι. Προς αποφυγή του χαρατσιού, στη Διεύθυνση (της όποιας) Βιομηχανίας, η σφραγίδα είναι ΔΩΡΕΑΝ. 

 

Εγώ είχα γραφτεί το 2012 για να πάρω ΑΜ. Με έβαλαν ετσι-ντε, να πληρώσω συνδρομές από το 2009 που πήρα πτυχίο (το γράφει και το καταστατικό τους)!! + ένα 10ρικο για να μου δώσουν ένα χαρτί που έγραφε ότι είμαι μέλος για να ανοίξω βιβλία στην εφορία. Φυσικά αυτά ήταν και τα τελευταία ευρώ που τους έδωσα. Όταν τα παράτησα όλα και έφυγα, δεν πήγα στην ΕΕΤΕΜ για να μη χαλαστώ όταν θα μου ζητούσαν συνδρομές προκειμένου για να με διαγράψουν. Κάπου σε ένα καταστατικό του καταστήματος ΝΠΙΔ, είχα διαβάσει ότι στα 5 χρόνια αν δεν πληρώσεις σε διαγράφουν. Αν δεν το έχουν κάνει, ελπίζω να το κάνουν με τον ίδιο τρόπου που και το ΤΕΕ απέκλυσε κόσμο από το σύστημα αμοιβών που δεν είχαν πληρώσει, ακόμα και όντας μη μέλη του... Μου έλειψε η Ελλάς μας!! :)

 

Η προϋπηρεσία μετράει από το χρόνο λήψης πτυχίου. Πχ Νομαρχιακό, ή ΜΕΕΠ. Για τους Εν. Επ. από την πρώτη Εν. Επ. (Και για τους πρώην προσωρινούς το ίδιο, μετά τα απαραίτητα σεμινάρια!!)

Η προσωπική μου άποψη, είναι ότι η ΕΕΤΕΜ είναι ένας σύλλογος που κόβει, τρώει, και χονεύει πρωτοχρονιάτικες πίτες και πίνει στην υγεία των ελάχιστων που πληρώνουν αναγκαστικά συνδρομές. 

 

Εν κατακλείδι, η εγγραφή είναι υποχρεωτική; Ναι προκειμένου να βγει σφραγίδα και να γίνει έναρξη στην εφορία. Αλλιώς, ως υπάλληλος που δεν σφραγίζει και έχει ΙΚΑ, όχι. 

 

Αυτά τα ολίγα, με ολίγη δόση χούμορ, ένεκα παρασκευοπαραμονής!! 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα έναρξη το 1990 δεν μου ζητήθηκε χαρτί ΕΕΤΕΜ. Για συμμετοχή μου σε διαγωνισμούς δημοσίου φορέα (μέχρι τις αρχές του 2000 τουλάχιστον) η προϋπηρεσία βεβαιωνόταν ΜΟΝΟ από ασφαλιστικό φορέα ΤΕΒΕ, ΙΚΑ με εξαίρεση έναν μόνο διαγωνισμό όπου ζητούσαν ημερομηνία κτήσεως πτυχίου.

 

Είναι γεγονός ότι εάν κάποιος αποφασίσει να γραφτεί ΕΕΤΕΜ θα του ζητήσουν βάση καταστατικού, να πληρώσει συνδρομές για όλα τα χρόνια από το πτυχίο.

 

Προσωπική άποψη, η ΕΕΤΕΜ λειτουργεί σαν σύλλογος-μικρομάγαζο για να παίζουν συνδικαλιστικά παιχνίδια κάποιοι.

 

Από ιδρύσεως της αντί να αποτελέσει ομπρέλα ΟΛΩΝ των ειδικοτήτων υπομηχανικών, τεχνολόγων, μηχανικών ΤΕ (ή όπως αλλιώς μας βαπτίσουν στο μέλλον) ασχολείται ΚΥΡΙΩΣ με τα επαγγελματικά δικαιώματα που άπτονται αδειών σε συγκεκριμένες ΜΟΝΟ ειδικότητες που κοντράρονται με τους συναδέλφους των πολυτεχνικών σχολών και το ΤΕΕ.

 

Ξέχασα ! Εισπράτει και το παράβολο για τις ΥΔΕ από τους συναδέλφους που ασχολούνται με τέτοια. Τώρα τι ανταποδοτική μορφή έχει αυτό το παράβολο δεν το γνωρίζω.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που δεν ακολουθούμε το μοντέλο του Οικονομικού Επιμελητηρίου όπου εγγράφονται τόσο οι απόφοιτοι ΑΕΙ όσο και ΑΤΕΙ (ΤΕΙ, ΚΑΤΕΕ ...), ο καθένας με τον ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι τα πιο πολλά απ οσα λέτε είναι σωστά. Δυστυχώς η ΕΕΤΕΜ χρόνια τώρα λειτουργεί σαν μαγαζάκι κάποιων.

Όμως είναι ο μοναδικός φορέας που αναφέρεται σε όσα ΠΔ ή άλλα δημόσια έγγραφα (πχ δ.νση μεταφορών κλπ) σας φορεάς των πτυχιούχων μηχανικών.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να συσπειρωθούμε όλοι οι πτυχιούχοι να αφήσουμε κομματικές ή άλλες σκοπιμότητες και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε το καθεστώς που επικρατεί τα τελευταία 20+ χρόνια στην ΕΕΤΕΜ.

Και το λέω σαν μέλος τοπικού ΝΤ της ΕΕΤΕΜ το οποίο προσπαθεί και έχει "κόντρα" με το κεντρικό σε πάρα πολλά θέματα.

Αυτό που βλέπω όμως είναι και μία απάθεια των πτυχιούχων και η έλλειψη ενδιαφέροντος για να κάνουμε κάτι παραπάνω. Οταν κάνουμε διάφορα σεμινάρια ή ενημερώσεις οι συνάδερφοι δυστυχώς δεν είναι εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H εετεμ πρεπει να διαλυθεί.  Δεν νοείται ένα ΝΠΙΔ να έχει αναλάβει αρμοδιότητες δημοσίου συμφέροντος (!!!)  Είναι τριτοκοσμικό.

 

Η μόνη λογική πρόταση είναι η δημιουργία ενός ενιαίου τεχνικού επιμελητηρίου (ΝΠΔΔ) για όλους τους μηχανικούς των ΑΕΙ.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι το ολα τα επιμελητήρια κοιτάζουν το συμφέρον τους.. Το τι κερδίζουν τα μέλη τους ειναι το ζητούμενο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η προυπηρεσία δεν μετράει από όταν έχει πάρει κάποιος πτυχίο?

Υπάλληλος είμαι και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω έκανα έναρξη το 2007. Μου ζήτησαν βεβαίωση εγγραφής στο οικείο επιμελητήριο, δηλ ΕΕΤΕΜ.

 

Τότε αν θυμάστε, θεωρούσαμε τιμολογιοα,μπλοκ απυ. Τότε ξανά ζητούσαν.

 

Υπενθυμίζω, πως πολεοδομία θεσνικη, ζητά ασφαλιστικη και επιμελητηριο-ενημερότητες...

 

Αρα ενας πμ τε, μηχ μηχ τε, πως θα καταθέσει μελέτη χωρίς να ναι γραμμένος;;;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμένα δου 2004 δεν ζήτησαν ΤΠΤ

Φορολογική ασφαλιστική σε πολεοδομια ν.π και β.π δεν μουχουν ζητήσει ποτε

Και στην τελική γιατί νασαι γραμμένος τεε εετεμ για να κάνεις εναρξη?

Καδ εργασίες μηχανικου κάνει και ο μπαρμπαμητσος σε δου

Και μπαρμπαμητσο λεω τον μαστορα 30χρ να μην έχουμε γκρίνιες απο κσποιους που ψάχνουν αφορμήνα τσακωθούν

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική γιατί νασαι γραμμένος τεε εετεμ για να κάνεις εναρξη?

 

Έλα μου ντε...

Γιατί θα πρέπει να μεσολαβεί το ΤΕΕ για να κάνεις τα αυτονόητα;

Η ΕΕΤΕΜ δεν μεσολαβεί ούτως ή άλλως, αφού δεν είναι καν επιμελητήριο... Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί γιατί δημιουργούμε εντυπώσεις.

 

 

Καδ εργασίες μηχανικου κάνει και ο μπαρμπαμητσος σε δου

Και μπαρμπαμητσο λεω τον μαστορα 30χρ να μην έχουμε γκρίνιες απο κσποιους που ψάχνουν αφορμήνα τσακωθούν

Ας αρθεί επομένως η εμπλοκή του ΤΕΕ από την δραστηριότητα του Πολιτικού Μηχανικού, αφού με μία έναρξη σε ΔΟΥ (όπως ο μπαρμπαμήτσος) μπορείς να ασκείς το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα.

Δεν είναι αυτονόητο;

Ή μήπως κάτι άλλο συμβαίνει; Κάτι που δεν αναφέρεται επιμελώς απο κάποιους που τσακώνονται διαρκώς με την αλήθεια, χωρίς καμία αφορμή...

Edited by stavmanr
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που δεν ακολουθούμε το μοντέλο του Οικονομικού Επιμελητηρίου όπου εγγράφονται τόσο οι απόφοιτοι ΑΕΙ όσο και ΑΤΕΙ (ΤΕΙ, ΚΑΤΕΕ ...), ο καθένας με τον ρόλο του.

Όταν, με κάποιο μαγικό τρόπο, αρχίσουν να γίνονται δημοπρασίες δημόσιων οικονομικών έργων (!) με αμοιβές εκατομμυρίων, τότε θα διαπιστώσεις ότι σίγουρα υπήρχαν νόμοι του 1930 των οποίων η εφαρμογή λησμονήθηκε και θα πρέπει πλέον να εφαρμοστούν κι εκεί...

Αλλά, βλέπεις, οι κατασκευές δεν είναι φορολογικές δηλώσεις ή παπουτσάκια Adidas...

 

 

για τον Παρθενωνα  [και  αν ειχε το δικαιωμα ο Ικτινος  να υπογραφει τα στατικα ΄και ποιος τα αρχιτεκτονικα...]

Καλό.

Βέβαια, μην φαντάζεσαι ότι η αρχαία (κλασική) Ελλάδα δεν είχε το δικό της ΤΕΕ...

 

 

 

 

Μην κάνεις νέα μνμ όταν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας του προηγουμενου

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.