Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή ή όχι στο ΕΕΤΕΜ


giorgadis

Recommended Posts

Ναι είναι ντροπή.

 

Γι' αυτό δεν πρέπει να υπάρξει καμία υποχώρηση στον ανένδοτο αγώνα ενάντια στο άχρηστο Τ.Ε.Ε.

Το κράτος (που φταίει για όλα) δεν κάνει τίποτα για να δημιουργηθεί επιμελητήριο για όλους τους Μηχανικούς.

Αντίθετα, οι μαχόμενοι Μηχανικοί Τ.Ε. συνεχίζουν τους καθημερινούς αγώνες για την ίδρυση ενός τέτοιου επιμελητηρίου.

 

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος, ας αναφέρει κάποιους από αυτούς τους αγώνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή σε επιμελητήριο μεμονωμένου μηχανικού ΤΕ , δεν νομίζω να απαιτείται , μόνο γιά τις εταιρείες απαιτείται .

Η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ παίζει αντίστοιχο ρόλο με την εγγραφή στο ΤΕΕ γιά την εφορία και την πολεοδομία .

 

Γιά την επιμελητηριακή μορφή της ΕΕΤΕΜ η γιά το άνοιγμα του ΤΕΕ σε πραγματικό ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ και όχι σαν συνδικαλιστικός σύλλογος που είναι σήμερα , είναι θέμα άλλης συζήτησης .

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..Έχει στο φορουμ παρόμοια θέματα να διαβάσω.Θα πάω να ρωτήσω και τον λογιστή της εταιρίας.Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

@jimevi13 είναι κοινό λάθος αυτό που λες για το Εμπορικό Επιμελητήριο. Οι Μηχανικοί ΤΕ εξαιρούνται από την εγγραφή τους σε αυτό. Κάπου είχα αποθηκευμένη και την απόφαση. Ίσως την βρω να στη σκανάρω. Πάντως δε το βγάζω από το κεφάλι μου

 

@giorgadis

Εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ ως Μηχανικός ΤΕ για να έχεις τον αριθμό μητρώου στη σφραγίδα σου και να σου επικυρώνει τις ΥΔΕ (απολύτως απαραίτητο)

Να απευθυνθείς στην διεύθυνση βιομηχανίας για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (απολύτως απαραίτητο)

Μην εγγραφείς στο Εμπορικό Επιμελητήριο (δες παραπάνω)

Επίσης να ξέρεις υπάρχει forum Μηχανικών ΤΕ για να παίρνεις απαντήσεις από συνάδελφους σου, που τα έχουν ζήσει όλα αυτά και άλλα πολλά. Ότι άλλο θες στείλε pm

Link to comment
Share on other sites

εφόσον θα είσαι στην αγορά των Ελευθέρων επαγγελματιών θα πρέπει να γραφτείς σε ένα επιμελητήριο?σε ποιο?ε?άρα κάπου πρέπει ώς ΕΕ να γραφτείς σε ένα απο όλα!

 

εφόσον θα ασχοληθείς και με μελέτες αλλά και κατασκευές το λογικό είνια να γραφόμαστε στο εμπορικό επιμελητήριο!τώρα όμως για πολιτικούς μηχανικούς Τ.Ε. ή αυτούς που έχουν μόνο παροχής υπηρεσίας βιβλία και πάλι απο όσο ξέρω υπάρχει υποχρέωση να είσαι γραμμένος σε ένα επιμελητήριο!

 

θα με διευκολύνεις πάρα πολύ αν βρείς αυτή την απόφαση την οποία και χρειάζομαι για κάποιους συναδέλφους που είναι μόνο παροχής υπηρεσίας και τους επέβαλαν ένα τουλάχιστον επιμελητήριο!

 

σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως επί 25 χρόνια είμαστε εν αναμονή επιμελητηρίου. Όπως και να έχει αυτό που σου λέω είναι σίγουρο. Για να μην κρέμεσε από μένα πάρε τηλ την ΕΕΤΕΜ. Πάντως θα ψάξω και εγώ να βρω την απόφαση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την βρήκα την απόφαση και είναι από διεύθυνση εφορίας. Λέει πως οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί εξαιρούνται από εγγραφή σε επιμελητήριο λόγω των γνωστών θεμάτων. Εγώ θα αργήσω να το σκανάρω. Είμαι σίγουρος πως η ΕΕΤΕΜ έχει να δώσει αντίγραφο πάντως. Αν θυμάμαι και εγώ από ΕΕΤΕΜ την πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.