Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή ή όχι στο ΕΕΤΕΜ


giorgadis

Recommended Posts

είναι σίγουρο ότι δεν χρειάζεται εγγραφή στο εμπορικό επιμελητήριο, αλλιώς δεν θα μας έκανε έναρξη η εφορία ως ελεύθερους επαγγελματίες. θα το ζητούσε μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα επιμελητήριο δεν χρειάζεται να εγγραφούμε. Στο εμπορικό επιμελητήριο, χρειάζεται μόνο όταν θα ασχοληθείς και με τις πωλήσεις εμπορικών ειδών οπότε δεν έχει σημασία εαν είσαι μηχανικός ή όχι!!!!!!!

Εαν ασχοληθεί κάποιος με μελέτες, επιβλέψεις κατασκευές δεν χρειάζεσαι άλλο επιμελητήριο.

Οσον αφορά στην ΕΕΤΕΜ, φυσικά και πρέπει να εγγραφεί κάποιος Τ.Ε.

 

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο μπερδεμενοι απο οτι βλεπω οι συναδελφοι απο ΑΤΕΙ.

Η ΕΕΤΕΜ ειναι το συλλογικο οργανο σας και η εγγραφη σε αυτη ειναι ηθικα, αλλα οχι πρακτικα υποχρεωτικη.

Η εγγραφη σε εμπορικο-βιοτεχνικο επιμελητηριο ειναι υποχρεωτικη οταν ασχοληθει καποιος επαγγελματικα με το εμποριο ή τη βιοτεχνια ως επιχειρηση.

Για ελευθερο επαγγελμα, μπλοκακι ΑΠΥ απο την εφορια οπως ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες.

Τωρα αν ειναι σωστο και δικαιο αυτο , ειναι αλλη ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε καθόλου μπερδεμένοι @dgt, ξέρουμε πολύ καλά τα ¨δικά¨ μας κατατόπια. Γι αυτό οποιοσδήποτε συνάδελφος έχει περισσότερες απορίες και θέλει πληροφορίες για την άσκηση του επαγγέλματός του μπορεί να μας επισκεφτεί στο forum engineertech.gr και θα πάρει τις απαντήσεις.

Και ότι και να λένε για ηθικά και πρακτικά, η εγγραφή πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

 

Αν θέλεις να μάθεις το πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος ενός αποφοίτου ΤΕΙ (όχι ΑΤΕΙ), γιατί απότι βλέπω δεν το γνωρίζεις φίλτατε @dgt, εδώ είμαστε να σου το παρουσιάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι κατ'αρχην για την προσφωνηση "φιλτατε" γιατι δε θεωρω οτι ειμαστε εχθροι. Αν θελεις ειμαστε ολοι θυματα ενος στρεβλου και απαρχαιωμενου εκπαιδευτικου συστηματος που μας οδηγει σε ανουσιες αντιπαραθεσεις για να διατηρηθει απλα, ιδιο.

Περα απο το γεγονος ομως της εγγραφης ή οχι στην ΕΕΤΕΜ (που προσωπικα θεωρω επιβεβλιμενη αφου ειναι η ενωση μηχανικων ΑΤΕΙ, αλλα οχι υποχρεωτικη) δε βλεπω να διαφωνεις καπου αλλου εκτος ισως απο τον τιτλο ΑΤΕΙ που νομιζω ομως οτι ειναι σωστος μετα τον τελευταιο νομο, αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με.

Για το επαγγελματικο πλαισιο ασκησης δε νομιζω να ανοιξε σε αυτο το τοπικ κουβεντα. Παντως το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναλύσεις και να παρουσιάσεις ό,τι θέλεις και εδώ, συνάδελφε fraafr.

 

Όταν ρωτάει κάποιος συνάδελφος για το τι μπορεί να υπογράψει και τι όχι, είναι πολύ χρήσιμο να του

απαντάμε (όποιος γνωρίζει) επί της ουσίας.

 

Όμως όταν σε κάθε παρόμοιο ερώτημα ακολουθούν δέκα δημοσιεύσεις -στις οποίες δεν αναφέρεται τίποτα

ως απάντηση- με το γνωστό περιεχόμενο, αυτό καταντάει κουραστικό.

 

Δεν αναφέρομαι στις δικές σου δημοσιεύσεις, οι οποίες είναι -τις περισσότερες φορές- εντός θέματος και

απαντούν στα υποβληθέντα ερωτήματα.

 

Έχω άδικο όταν λέω ότι η μονότονη επανάληψη ακραίων χαρακτηρισμών, μειώνει την

βαρύτητα της παρατήρησής μας και στο τέλος γίνεται απωθητική;

 

Θέλει απαντήσεις όποιος ρωτάει για τα επαγγελματικά δικαιώματα και όχι ύβρεις.

 

Επαναλαμβάνω ότι ο συνάδελφος fraafr απαντάει ουσιαστικά.

Γενικά μιλάω και δεν απευθύνομαι σε σένα συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Μια και μου δώσατε τις πάσες, θα προσπαθήσω να σκοράρω..

 

@dgt μακάρι να το γνωρίζεις πραγματικά, γιατί αυτοί που γνωρίζουν πώς ασκούν το επάγγελμα οι πτυχιούχοι, βλέπουν από άλλη σκοπιά τα ΤΕΙ. Ως προς τον όρο ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο, υπάρχουν μόνο ΑΕΙ (Πανεπιστήμια/Πολυτεχ - ΤΕΙ) επομένως καταργήθηκε ο όρος ΑΤΕΙ.

 

@Chilon ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (τα λεφτά θα στα στείλω σε acc. :D), δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναλύσω το πλαίσιο ασκήσεως του επαγγέλματος του πτυχ. Μηχανολόγου ΤΕ (ειδικότητά μου βλέπεις) σε όποιον μου το ζητήσει κι εδώ. Απλά το θέμα ήταν η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ και εγώ πάντα μένω εντός θέματος...:P. Το ότι παραθέτω το συγκεκριμένο forum, γίνεται και για οικονομία χώρου εδώ και χρόνου του συναδέλφου, αφού εκεί υπάρχουν έτοιμες οι απαντήσεις που επικεντρώνονται στην ερώτησή του και είναι ένας χώρος διαμορφωμένος για τέτοιου είδους ερωτήσεις και απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν βρίσκω το λόγο να γραφτείς... Η ΕΕΤΕΜ επί χρόνια αποδεικνύει την αδιαφορία της προς τα μέλη της. Σίγουρα είναι ο μόνος φορέας μας, αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να εγγραφείς και να πληρώνεις μια συνδρομή (έστω και μικρή) χωρίς κανένα αντίκρυσμα.

Στην εφορία, όταν κάνεις έναρξη η ΕΕΤΕΜ δίνει ένα έγγραφο το οποίο λέει ότι δεν επαιτείται η εγγραφή μας σε κάποιο επιμελητήριο... αν το ψάξεις ίσως το βρεις και με άλλο τρόπο... Στις πολεοδομίες επι χρόνια, ουδείς μου ζήτησε την ενημερώτητα της ΕΕΤΕΜ... Και αφήνω στην άκρη όλα τα τραγικά και μπερδεμένα που σου λένε όταν τους ζητάς κάποιοα πληροφορία.

Ο μόνος λόγος για να εγγραφείς, είναι για να μην σου τη λένε διάφοροι καρεκλοκένταυροι και για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη ότι συμμετέχεις σε έναν "αγώνα" αναγνώρισης, στον οποίο η συμμετοχή της ΕΕΤΕΜ κρίνεται κατά την άποψη μου μηδαμινή.

 

Συνάδελφοι μηχανικόι Τ.Ε., το ΤΕΕ δεν είναι καθόλου μα καθόλου άχρηστο... Κάνει τη δουλεία του μια χαρά σε επιστημονικό επίπεδο... Στο θέμα της αναγνώρισης μας ....παίζει και χωρίς αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.