Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή ή όχι στο ΕΕΤΕΜ


giorgadis

Recommended Posts

Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. και έκανα έναρξη επαγγέλματος πριν 6 μήνες. Όντως χρειάζεται η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ για να πάρεις Α.Μ και να δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας και δεν απαιτείται εγγραφή σε κάποιο επιμελητήριο.

 

Όσο για την υπόλοιπη συζήτηση που έγινε παραπάνω να αναφέρω απλά ένα γεγονός που συνέβη σήμερα και με έβγαλε απο τα ρούχα μου.Σύμφωνα με γνωμοδότηση του ΤΕΕ και κάποιο ΦΕΚ που εκδόθηκε, επιτρέπεται μόνο σε διπλωματούχους μηχανικούς να υπογράφουν μελέτες που αφορούν κύρια ξενοδοχειακά καταλύματα στον ΕΟΤ, με τη λογική οτι τα παραπάνω συνιστούν αάκουσον άσκουσον ειδικές κατασκευές!!!!!

 

και με την απλή "τειτζίδικη" = απαίδευτη λογική μου αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να επεκτείνται η απαγόρευση σε όλο το φάσμα της μελέτης (βλέπε και Αρχιτεκτονικά) και όχι μόνο στην στατική επάρκεια που να το καταλάβω οτι διαθέτουμε σε πολλές περιπτώσεις ανεπαρκείς γνώσεις....

 

Ακόμα δεν ξεκίνησα την σταδιοδρομία μου και παντού βλέπω τρίτους να μου βάζουν τρικλοποδιές...αν δεν τα θέλουν τα ΤΕΙ ας τα κλείσουν καλύτερα.. βαρέθηκα να μου λένε απαγορεύεται να κάνεις το ενα ή το άλλο ενώ τα έχω διαδαχθεί στη σχολή μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, αυτό που χρειάζεσαι είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από τη Δνση Βιομηχανίας... Ο ΑΜ της ΕΕΤΕΜ μπαίνει μόνο στη σφραγίδα μας και δεν ζητείται από καμία υπηρεσία.

Για όσα αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος και για πολλά ακόμα άλλα...που είναι η ΕΕΤΕΜ;

Αν υπάρχει σε τούτο το φόρουμ κάποιος συνάδελφος μέσα απο την ΕΕΤΕΜ, παρακαλώ να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω ότι εγγραφή σε επιμελητήριο χρειάζεται και όταν θέλεις να κατοχυρώσεις τίτλο... π.χ. Τεχνικό Γραφείο Μελετών "Τα 3 αδέλφια" και μάλιστα απ΄ότι κατάλαβα πάλι τσάμπα λεφτά δίνουμε γιατί ούτε έτσι κατοχυρώνεται... Για παράδειγμα αν ανήκεις στο επαγγ. επιμ. Πειραιά μόνο για τον Πειραιά κατοχυρώνεσαι... Δηλαδή αν είσαι Κορυδαλλό που είμαι εγώ, μπορεί να ανοίξει κάποιος στο Χαϊδάρι με το ίδιο όνομα γιατί το Χαϊδάρι είναι Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια γιατι οταν εκανα εναρξη στην εφορια(ατομικη επιχειρηση) μου ειπε η λογιστρια οτι χρειαζεται να κανω εγραφη στο Βιοτεχνικο Επιμελητηριο??Για θεωρηση τιμολογιων στην εφορια δεν χρειαζεται να κανουμε εγραφη σε καποιο επιμελητηριο???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.Είμαι πολιτικός μηχανικός δομικών έργων τ.ε. και έκανα έναρξη στην εφορία πρίν από δύο μήνες.Αυτό που μου ζήτησαν ήταν μια βεβαίωση από την ΕΕΤΕΜ και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην ακούτε τους λογιστές ή και εγώ δεν ξέρω τι... Διαβάστε στο site της ΕΕΤΕΜ, διάβαστε απαντήσεις απο άλλους συναδέρφους και προχωρήστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά χαρα.

Σύμφωνα με το site ΕΕΤΕΜ απαιτούνται 6 ευρώ για το δικαίωμα εγγραφής και 30 ευρώ η ετήσια συνδρομή.

Για την εγγραφή αναφέρθηκε από άλλους που μπορεί να χρειαστεί κ.τ.λ. Αν κάποιος κατά την εγγραφή

δε θέλει να πληρώσει και να πληρώνει ετήσια συνδρομή υπάρχουν τίποτα επιπτώσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν η συνδρομή είναι αναγκαία για όσους υπογράφουν ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση Σταύρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα , είμαι ηλεκτρολόγος απο τει και θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται καμία έγγραφη στην εετεμ!

Δεν ζητάει η εφορία για έναρξη να έχεις κάνει εγγραφεί ούτε απαιτείται άρ. Μητρώου για να σφραγισεις σχέδια ΔΕΗ :) δεν ζητείται πουθενά ! μα πουθενα ! Εχω υπογραψει σχεδια . Μην χάνεις χρόνο και χρήμα .

Γράφονται ηλεκτρολογοι που δεν εχουν δικαίωμα υπογραφής και μπορούν έτσι να ´´υπογράφουν ´´ κάποια σχέδια ΔΕΗ. Πηγαίνουν και τους βάζουν μια σφραγίδα με το σχέδιο εκει . Απορώ που ισχυρίζονται μερικοί ότι απαιτείται ...

Φίλε που ρωτάς αυτο που σε συμβούλευω ειναι αν είσαι ηλεκτρολόγος τει να μαζέψεις εμπειρία να φτιάξεις το πτυχίο σου ΜΕΚ.

Edited by jomalone
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.