Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!


Adavis

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά:

 

1) δεν έχω ούτε ένα ακίνητο στο όνομά μου

2) δεν έχω mercedes αλλά fiat punto toy 03 kai μια μηχανή

 

3) και κυριότερο, ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να πληρώνω για αυτούς τους δρόμους !!!!

 

4) Στην τελική αν είμαι λάθος να μου κάνουν αγωγή να δούμε τι καύκαλα κουβαλάνε όλοι και μάλιστα ποιες οι νομικές τους βάσεις.

 

5) Οι υπάλληλοι δε φταίνε, αλλά όποιος μου λέει μλκιες και υπερασπίζεται με τέτοιο πάθος και θέρμη τα συμφέροντα του Μπόμπολα θα τον χλευάζω στην κάμερα που παρανόμως καταγράφει !!!!

 

Μόνο Ρίο-Αντίρριο πληρώνω και Αττική Οδό.

 

Για μένα είναι στάση ζωής να αποφασίζω εγώ τι και πως σε μια πραξικοπηματική κυβέρνηση εθνικών προδοτών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το post του BAS είναι η δεύτερη (η πρώτη του jkar) σαφής, ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη τοποθέτηση επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Στην Γαλλία για μια απόσταση μισή από το Θεσ/νίκη-Αθήνα, τα διόδια είναι 28 ευρώ.

 

Ναι μεν αλλά...

Ποιός είναι ο πρώτος μισθός στη Γαλλία?

Ο καλύτερος Γαλλικός με τον καλύτερο Ελληνικό δρόμο είναι η μέρα με την νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

BAS, αναδεικνύεις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, την ουσιαστική αδιαφορία, ανοργανωσιά, έλλειψη σχεδίου του κράτους, αλλά και τον τυχοδιωκτισμό, την ιδιοτέλεια, την ακρισία των πολιτών.

 

Γιατί όμως καταδικάζεις συλλήβδην όσους αντιδρούν με τον συγκεκριμένο τρόπο -την μη πληρωμή διοδίων; Δεν διαφωνώ στο ότι οι φορείς και οι δυνάμεις εξουσίας (κόμματα - "κεφάλαιο") επιδιώκουν να καπελώνουν κάθε κίνηση που αποκτά μαζικότητα, δεν διαφωνώ στο ότι μεγάλο μέρος των "διαμαρτυρόμενων" πολιτών είναι αναίσχυντοι ωφελιμιστές.

Αλλά, κάποια αρχή δεν πρέπει να γίνει; Όλα αυτά τα λογικά που επισημαίνεις ότι δεν γίνονται στην Ελλάδα -ενώ είναι αυτονόητα σε όλον τον κόσμο- με κάποιον τρόπο δεν πρέπει να γίνουν απαιτητά;

Η υπόθεση με την μη πληρωμή διοδίων μοιάζει σε πολλούς (και σε εμένα αν θες) μία κακόγουστη φάρσα απαίδευτων ανθρώπων που δεν γνωρίζουν καν πως να περιγράψουν αυτό που ζητούν.

Αλλά, πάντα κάπως έτσι δεν αλλάζουν τα πράγματα όταν έχουν φτάσει σε ένα αδιέξοδο; Εφόσον επί δεκαετίες αποδεικνύουμε ότι είμαστε ανίκανοι να ζήσουμε ως συντεταγμένη κοινωνία με κανόνες και με αρχές, ποια άλλη λύση απομένει πέρα από την ανατροπή;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως Αλεξ εκτός από την ανατροπή , υπάρχει και η βελτίωση ?

Και ακριβώς εκεί είναι και η κόντρα μου με τους diodistas .

Δεν ενδιαφέρονται γιά την βελτίωση του συστήματος αλλά γιά την ανατροπή του .

Αλλοι γιά ιδεολογικούς λόγους , άλλοι γιά προσωπικούς ωφελιμιστικούς λόγους , την τσεπάρα τους δηλαδή και άλλοι γιά χαβαλέ , όπως συνέβη με το γκρούπ κατόχων γνωστού κυριλέ μικρομεσαίου κουπέ , κόστους 26000 και άνω , όπου πήγαν βόλτα 300 χλμ γιά καφέ στο κυριλέ Ναύπλιο και δεν πλήρωσαν διόδια στον πλήρη αυτοκινητόδρομο Αθήνα - Κόρινθο - Νεμέα και ανέβασαν αυτή την κόστους 50 ευρώ βενζίνης , και 100 ευρώ καφέ-φαγητού-καφέ βόλτα τους , στο γιουτιούμπη ως ύψιστη επαναστατική "μαγκιά" .

 

Πριν 30 χρόνια τέτοιοι "μάγκες" θα τρώγανε απερίγραπτο φατούρο , παλιότερα ίσως τους βάζανε "πίσσα και πούπουλα" .

 

Σίγουρα σε εποχή κρίσης πολύς κόσμος ζορίζεται με τα διόδια .

Σίγουρα έχουν πολλά προβλήματα όπως τα έγραψα πιό πάνω .

Σίγουρα χρήζουν δραματικής βελτίωσης .

 

Αλλά τελικά αυτό που έγινε ήταν να εμφανιστεί ως αναγκαία μιά λύση που βολεύει όλους , εκτός του δημοσίου συμφέροντος , το οποίο είναι διαρκές και όχι προσωρινό .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος επί της βελτίωσης. Προφανώς αυτό θέλουμε.

Αλλά, οι "diodistas" δεν είναι αυτοί που (οφείλουν να) θα φέρουν την βελτίωση. Είναι αυτοί που αντιδρούν επειδή δεν βλέπουν την βελτίωση.

Και οι διοικούντες τους επιβεβαιώνουν: αντί για βελτίωση φέρνουν τον λαϊκισμό.

 

Δεν συμφωνώ όμως να κατακρίνουμε μία αντίδραση επειδή κάποιοι αισχροί κάνουν πλάκα μαζί της, πηγαίνοντας για καφέ στο Ναύπλιο.

 

Το θέμα είναι ότι εμείς, οι νηφάλιοι, σκεπτόμενοι πολίτες, δεν προσφέρουμε τίποτα: Ούτε στην αλλαγή συντελούμε με κάποιον τρόπο, ούτε στην αντίδραση, μόνο αξιολογούμε τους μεν και τους δε... αντικειμενικά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εμείς, οι νηφάλιοι, σκεπτόμενοι πολίτες, δεν προσφέρουμε τίποτα: Ούτε στην αλλαγή συντελούμε με κάποιον τρόπο, ούτε στην αντίδραση, μόνο αξιολογούμε τους μεν και τους δε... αντικειμενικά...

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα .

Οι φωνές της λογικής χάνονται μέσα στην πλάκα , στον ωφελιμισμό και στο κομματικό καπέλλωμα .

Αλλά αυτό ακριβώς είναι ο λαικισμός που είναι κυρίαρχος στην ελλάδα από το 1821 γιά να μην πάω παλιότερα στο φακιόλι του λατίνου και στο σαρίκι του σουλτάνου .

 

Είναι και έλλειμμα παιδείας , αλλά και κατεστημένη νοοτροπία .

Αυτό πρέπει να αλλάξουμε προβάλλοντας την διαφωνία μας και όχι να γινόμαστε ουρές των τζαμπατζήδων και των κομματόσκυλων , που μέχρι τώρα επικρατούν σε κάθε σωστή κίνηση .

 

Είναι δύσκολο , αλλά είναι ο μόνος δρόμος γιά να πετύχουμε τα αυτονόητα .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ρωτήστε γιατί μας έχει πιάσει τώρα κάτι με τα διόδια ενω για 50 χρόνια τσιμουδιά. Εγώ πληρώνω διότι

 

α) ζουνε 15000 ανθρωποι

β) διότι κάνω την Αθήνα-Πατρα δυο φορές την εβδομάδα και βαρέθηκα να βλέπω νεκρούς.

γ) διότι οταν τελειώσει θα είναι δρόμος.

δ) διότι τόσα χρόνια πλήρωνα και δεν ήτανε δρόμος

ε) διότι πιστεύω οτι το Ελληνικό δημόσιο δεν θα το κάνει

ζ) διότι προσπάθησε να προσπεράσεις 8 νταλίκες κομβόι στην ανηφόρα που πάνε με 40.

η) διότι έχω το δεύτερο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας και τρεις φορές την ημέρα ξεφορτώνει 1700 νταλίκες και εαν δεν ξέρεις πότε ξεφορτώνει και ξεκινήσεις δεν φτάνεις ουτε σε 3 ώρες.

θ) διοτι σαν μηχανικός γνωρίζω οτι το σταμάτα απο τα 100 στα 40 και ξανα στα 100 καμιά 50 φορές για 110 χιλιόμετρα μου κοστίζει παραπάνω απο 2.9Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.