Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!


Adavis

Recommended Posts

Μια απορία, που σίγουρα έχουν ρωτήσει πολλοί Αθηναίοι, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ψάξω τις κοντά 20 σελίδες αυτού του τόπικ.

Στην Αττική Οδό είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω; Δηλαδή αν πάω εκεί και το παίξω ιστορία μπορεί να με πάνε με τις πέτρες στο αστυνομικό τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια απορία που έχω και εγώ είναι γιατί όλοι αυτοί που πρωτοστατούν στην κίνηση κατά της πληρωμής των διοδίων δεν τόλμησαν μέχρι σήμερα να σηκώσουν μπάρα στην Αττική οδό;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως η αττική οδός είναι ιδιωτικός δρόμος. Οι παραχωρήσεις είναι παραχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και θεωρείς ότι οι "κινηματίες" γνωρίζουν τη διαφορά;

Ήδη ο παραπάνω συνάδελφος σκέφτηκε "το παίξει ιστορία" αλλά μετά από ώριμη σκέψη μήπως "μπορεί να τον πάνε με τις πέτρες στο αστυνομικό τμήμα".

Link to comment
Share on other sites

Η Αττική οδός είναι πολύ διαφορετική περίπτωση γιατί

 

1. Είναι δρόμος που ΔΕΝ υπήρχε.

2. Είναι δρόμος ο οποίος καθημερινά διευκολύνει την ζωή χιλιάδων ανθρώπων. Δλδ βγαίνεις και λες ευτυχώς που την φτιάξανε.

3. Υπάρχουν 1528 διαφορετικές διαδρομές για να κινηθείς όλο το 24ωρο αντί της Αττικής οδού.

4. Η Αττική οδός έβαλε διόδια στα τελειωμένα κομμάτια.

 

Σε αντίθεση με τις εθνικές οδούς οι οποίες και υπήρχαν , και άθλιες ήταν (ακόμα και αναβαθμισμένα τμήματα) , και πληρώνονταν τόσα χρόνια, και το βασικότερο , πλέον απομονώνουν περιοχές χωρίς να δίνουν εναλλακτικές διαδρομές και έφεραν σημαντικά εμπόδια και δαπάνη στην καθημερινή ζωή των κατοίκων των περιοχών που διασχίζουν, κ.

 

Βασικότερο όλων όμως πιστεύω ότι είναι το κλίμα. Ο πολίτης θεωρεί ότι τον έχουν βάλει στην γωνία και του τα παίρνουν από όλες τις τσέπες οι λωποδύτες , νοιώθει προδομένος , βλέπει την ζωή του να χειροτερεύει χωρίς να φταίει ( δεν εξετάζουμε αν έχει δίκιο ή όχι ) , ...ε σιγά μην κάτσει να πληρώνει και διόδια για τον κατασκευαστή και μάλιστα σε μη αποπερατωμένα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω και εγώ είναι γιατί όλοι αυτοί που πρωτοστατούν στην κίνηση κατά της πληρωμής των διοδίων δεν τόλμησαν μέχρι σήμερα να σηκώσουν μπάρα στην Αττική οδό;

 

1) Ορισμένοι το κάνουν. Λίγοι αλλά υπάρχουν. Για την ακρίβεια δε χρειάζεται να σηκώσει μπάρα εκεί ο οδηγός. Το κάνει ο ταμίας εφόσον του ζητηθεί.

2) Είναι πολύ λιγότεροι οι "αντάρτες", γιατί η Ατ. Οδός δεν έχει την παραμικρή σχέση με τους υπόλοιπους δρόμους και σέβεται τους χρήστες της.

+ όσα έγραψε ο avgust.

Link to comment
Share on other sites

@avgoust,

Συμφωνώ ότι η Αττική οδός είναι διαφορετική περίπτωση, αλλά με την λογική σου τοτε θα έπρεπε:

- Στην Εγνατία Οδό

- Στο κομμάτι Αθήνα - Κόρινθο

- Στο κομμάτι Κλειδί - Λεπτοκαρυά

 

να μην υπάρχουν αντιδράσεις επειδή:

- Είναι τελειωμένος δρόμος

- Είναι δρόμος που καθημερινά διευκολύνει την ζωή χιλιάδων ανθρώπων

- Υπαρχει εναλλακτική διαδρομή (παλαιά εθνική οδός)

 

Εγώ νομίζω ότι ο μέσος Αθηναίος καταλαβαίνει την ευκολία που του παρέχει η Αττική Οδός και γι'αυτό δεν ασχολείται με τον να σηκώνει μπάρες. Έχει άλλα προβλήματα να ασχοληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινουμε την Αττιιη Οδο με την κομματι απο Κορινθο μεχρι Πατρα...

-Η Αττικη Οδος ειναι ιδιωτικη

-Ειναι ΔΡΟΜΟΣ

 

Εχω να περασω καιρο αλλα νομιζω οτι τα διοδια στο Κορινθο - Πατρα ειναι 2.90Ε σε σχεση με την Αττικη Οδο που ειναι 2.80Ε....

Link to comment
Share on other sites

Ο Topap μίλησε για Αθήνα - Κόρινθο

 

Καμμία σχέση με την λαιμητόμο Κόρινθο - Πάτρα . Μπερδεύτηκες.

 

Όσον αφορά την Αττική οδό , οι πολίτες μπαφιασμένοι από την κίνηση , με "ανακούφιση" πληρώνουν το τίμημα για να κινηθούν άνετα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.