Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα σε σχέδιο ΔΕΗ


Avdiritis

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι Διπλ. Μηχανικός Επικοινωνιακών Συστημάτων και θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση σχεδίου ΔΕΗ (για "απλά ηλεκτρολογικά έργα") από ποιον φορέα πρέπει να ζητήσω τη σφραγίδά? από την ΕΕΤΕΜ?πρέπει να απευθυνθώ σε ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη?ή είναι κάποιος άλλος φορέας? Σας ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά & Καλές Γιορτές!

 

Σύμφωνα με τη παράγρ. 2 του άρθρο 3 του Ν. 2302/95 ορίζεται μεταξύ άλλων, ότι « η ανωτέρω Υπεύθυνη Δήλωση (Δηλαδή η ΥΔΕ), πλην των διπλωματούχων μηχανικών, θεωρείται για το γνήσιο της υπογραφής του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη, την ειδικότητα και την κατηγορία της άδειάς του και τη χρονική ισχύ της, αυθημερόν από το οικείο επαγγελματικό Σωματείο και στην περίπτωση που δεν υπάρχει αντίστοιχο Σωματείο, η παραπάνω θεώρηση γίνεται από την οικεία Νομαρχιακή Υπηρεσία του Υπ. Ανάπτυξης».

 

Συνοπτικά αν την ΥΔΕ υπογράφει διπλωματούχος μηχανικός δεν απαιτείται θεώρηση. Αν την ΥΔΕ υπογράφει πτυχιούχος μηχανικός ΤΕ απαιτείται θεώρηση από την ΕΕΤΕΜ. Αν την ΥΔΕ υπογράφει ηλεκτρολόγος απόφοιτος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης απαιτείται θεώρηση από το οικείο σωματείο.

 

(σε κάθε περίπτωση για να υπογράψει την ΥΔΕ κάποιος από τους παραπάνω -διπλωματούχος μηχανικός, πτυχιούχος μηχανικός ΤΕ, ηλεκτρολόγος αποφ. δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης- θα πρέπει αυτό να ορίζεται στα επαγγελματικά του δικαιώματα και να κατέχει την αντίστοιχη άδεια)

Link to comment
Share on other sites

για να γίνω λίγο πιο αναλυτικός το ΤΕΕ στα επαγγελματικά μου δικαιώματα αναφέρει τα εξής: "Ως Διπλωματούχος Μηχανικός Επικοινωνιακών Συστημάτων έχετε δικαίωμα εκπόνησης Μελετών, διενέργειας Επιβλέψεων και Συντήρησης μόνο Απλών Μηχανολογικών και Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων, σύμφωνα με το Ν.6422/1934 και τις συμπληρωματικές διατάξεις εφαρμογής αυτού."

 

Πηγα απο την διεύθυνση βιομηχανίας και δεν μπορούν να με εγγράψουν στα μητρώα τους. Χρειάζεται να πάω κάπου αλλού?Αυτή τη στιγμή το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ, τί άλλο χρειάζομαι για να μπορέσω να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να μπορώ να δουλέψω μέσα στα όρια που έχω(πέρα απο το να πάω σε λογιστή και να κάνω έναρξη στην εφορία)?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανατρέξεις στην υπερσύγχρονη νομοθεσία που ρυθμίζει τα έργα στη χώρα μας (Βασιλικά Διατάγματα του 1930+) και να βγάλεις άκρη από αυτά.

Σίγουρα πάντως δεν έχεις σχέση με την ΕΕΤΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να το υπογράψεις

Το συγκεκριμένο που λες αναφέρετε σχεδόν στο σύνολο των ειδικοτήτων των Μηχανικών του ΤΕΕ επομένως είναι γενικό και δεν πρέπει να αναφέρετε για εσάς που είστε νέα ειδικότητα και χωρίς καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτά που έχω ψάξει και έχω βρει αναφέρετε πως τα απλά ηλεκτρολογικά είναι εγκαταστάσεις μέχρι 25ΚW. επομένως θα ήθελα να ξέρω αν έχω το δικαίωμα για να μπορέσω να υπογράψω ένα μονογραμικό για εργοταξιακό ή να κάνω τη μελέτη για ένα σπίτι μέχρι το όριο αυτό. και ειδικότερα για το σχέδιο επειδή είδα το σχετικό χαρτί που συμπληρώνεται για τη ΔΕΗ ήθελα να ξέρω αν μπορώ να σφραγίσω με την άδεια αυτή που έχω και αν ναι, αν χρειάζεται να γραφτώ και σε κάποιον άλλον φορέα για να σφραγίζει και αυτός τα σχέδια. σας ευχαριστώ πάντως όλους σας για την ανταπόκρισή σας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχεις δικαίωμα να υπογράψεις για εγκαταστάσεις ισχύος μέχρι ένα όριο. Και πρέπει να είναι το όριο των 25kW που λες.

Δεν νομίζω να σου χορηγείται ξεχωριστή άδεια -και άρα καλώς σου είπαν ότι δεν εγγράφεσαι στο μητρώο μηχανολόγων της νομαρχίας- αλλά αρκεί η άδεια του ΤΕΕ. Έτσι και αλλιώς -κακώς κατά την γνώμη μου- πολλοί μηχανικοί στην πρώτη σελίδα της ΥΔΕ εκεί που αναφέρονται τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου-εγκαταστάτη βάζουν (και εκεί) την σφραγίδα τους (3 εκ. x 8 εκ.), αντί να γράψουν ακριβώς ό,τι ζητείται π.χ. αριθμός άδειας, έτος έκδοσης της, ημερομηνία λήξης της και φυσικά η κατηγορία της. Αλλά βάζουν την σφραγίδα τους με τον Α.Μ. ΤΕΕ τους.

 

Έχω δει ΥΔΕ (για εργοταξιακό ρεύμα δηλ. ΕΗΕ μικρής ισχύος) να υπογράφεται από Διπλ. Πολιτικό Μηχανικό και έγινε δεκτή από την ΔΕΗ.

 

Ξαναγράφω ότι όταν η ΥΔΕ υπογράφεται από Διπλωματούχο Μηχανικό δεν απαιτείται θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής του υπογράφοντος.

 

Επίσης πρέπει να έχεις δικαίωμα υπογραφής (ως μηχανικός άλλης ειδικότητας πέραν του Διπλ. Πολιτικού Μηχανικού) και για στατικά κτιρίου ως 7,5 μέτρα ύψους.

Βέβαια καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην υπογράφουμε τόσο για την ΥΔΕ όσο (και κυρίως) για τα στατικά. Ακόμα και αν τους υπολογισμούς τους κάνουν πλέον οι υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να έχεις δικαίωμα υπογραφής (ως μηχανικός άλλης ειδικότητας πέραν του Διπλ. Πολιτικού Μηχανικού) και για στατικά κτιρίου ως 7,5 μέτρα ύψους.

Βέβαια καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην υπογράφουμε τόσο για την ΥΔΕ όσο (και κυρίως) για τα στατικά. Ακόμα και αν τους υπολογισμούς τους κάνουν πλέον οι υπολογιστές.

Δεν ξερω που το εχεις δει αυτο αλλα δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Ckiriako έχεις δίκιο, δεν έχουν πλέον.

 

Είχαν (δικαίωμα υπογραφής για στατική μελέτη κτιρίου 2 ορόφων δηλ. h<=7,5 m) όσοι διπλ. ηλεκτρολόγοι-μηχανολόγοι μηχανικοί έβγαλαν άδεια άσκησης επαγγέλματος μέχρι και το 1965.

 

Αναλυτικά εδώ: http://www.kkengineering.gr/legislation/dikaiomataMixanikon/Egk-51502-67.txt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.