Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευθύνη επίβλεψης ιδιωτικού έργου


 
acnt

Recommended Posts

να ρωτήσω, μου ζήτησαν σε μονοκατοικία εκτός Αθηνών (στην Ηλεία), να κάνω μελέτη των Η/Μ.1 Εγώ πρέπει να μπώ και επιβλέπων?

2.ο επιβλέπων πρέπει να δηλωθεί από τώρα ανεξαρτητα αν πληρωθεί η επιβλεψη ή όχι τώρα?

3. ο Π/Μ που θα πάρει εγκριση δόμησης πρέπει από την κατάθεση της αίτησης για εγκριση να καταθέσει και τον μελετητη και επιβλέπων τών Η/Μ ή μπορεί να το κάνει και αργότερα στην έκδοση άδειας?

4. Ο Π/Μ θα μπορούσε να μπεί επιβλέπων ώστε να μην μπλέκω εγώ αφού η μετακίνηση είναι δύσκολη?

5.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4οφη πολυκατοικία που βρίσκεται στα τούβλα από το 1993, με άπειρες κακοτεχνίες αλλά και παρανομίες πλέον η ιδιοκτήτρια επιθυμεί να κινηθεί νομικά εναντίον του επιβλεποντα μηχανικού, αποδέχεται η ιδια κάποιες από τις παρανομίες που έχουν εκτελεστεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να γνώριζε κάποια πράγματα που έχουν γίνει. Η οικοδομική άδεια είναι από το 1990 και πλέον φυσικά έχει λήξει. Ρωτάω κατα ποσο ο επιβλεπων μηχανικός φέρει ακόμα ευθύνη για όλα τα παραπάνω ή αν υπάρχει κάποια παραγραφή λόγω έλευσης πολλών ετών. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, μου ζήτησαν σε μονοκατοικία εκτός Αθηνών (στην Ηλεία), να κάνω μελέτη των Η/Μ.

1 Εγώ πρέπει να μπώ και επιβλέπων? (επιβλέπων μπορεί να είναι και άλλος γενικά μηχανικός)

2.ο επιβλέπων πρέπει να δηλωθεί από τώρα ανεξαρτητα αν πληρωθεί η επιβλεψη ή όχι τώρα? (ορίζεται εξ αρχής πριν την έκδοση α.δ)

3. ο Π/Μ που θα πάρει εγκριση δόμησης πρέπει από την κατάθεση της αίτησης για εγκριση να καταθέσει και τον μελετητη και επιβλέπων τών Η/Μ ή μπορεί να το κάνει και αργότερα στην έκδοση άδειας? (ορίζεται αρχικά ακόμη και κατά την υποβολή της αίτησης "εγκρισης δόμησης" και είναι μαλ...ια τους, ενώ έπρεπε να ορίζεται μόνο κατά την υποβολή της "άδειας δόμησης")

4. Ο Π/Μ θα μπορούσε να μπεί επιβλέπων ώστε να μην μπλέκω εγώ αφού η μετακίνηση είναι δύσκολη? (νομικά μπορεί με το διάταγμα του 1821-που λέει και ο φίλος μου SIRADRAB-αλλά εξαρτάται από την Υ.ΔΟΜ)

5.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4οφη πολυκατοικία που βρίσκεται στα τούβλα από το 1993, με άπειρες κακοτεχνίες αλλά και παρανομίες πλέον η ιδιοκτήτρια επιθυμεί να κινηθεί νομικά εναντίον του επιβλεποντα μηχανικού, αποδέχεται η ιδια κάποιες από τις παρανομίες που έχουν εκτελεστεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να γνώριζε κάποια πράγματα που έχουν γίνει. Η οικοδομική άδεια είναι από το 1990 και πλέον φυσικά έχει λήξει. Ρωτάω κατα ποσο ο επιβλεπων μηχανικός φέρει ακόμα ευθύνη για όλα τα παραπάνω ή αν υπάρχει κάποια παραγραφή λόγω έλευσης πολλών ετών. Ευχαριστώ.

δεν μας είπες τι φύσεως κακοτεχνίες υπάρχουν (στατικής μορφής ή αρχιτεκτονικής)

καλά είναι ο ιδιοκτήτης να μη τα "βάζει με τον επιβλέποντα" γιατί ένας παλιός προϊστάμενος μου έλεγε "πάνω ο θεός και κάτω ο μηχανικός"

καλά είναι επίσης να μην αναλάβεις την επίβλεψη εσύ γιατί μπορεί να μπλέξεις αν οι κακ/ίες είναι στατικής φύσεως

Αν οι βλάβες είναι αρχιτ φύσεως νομίζω ότι παραγράφονται μετά απο παρέλευση 5/ετίας

 

Γενικά δες το Ν 4030/11 και την ΚΥΑ 7533/12 (αλλαγή επιβλέποντα από ιδιοκτήτη στην περίπτωση "που δεν επιβλέπει" (άγνωστο αν ισχύει για οικ.αδ ή μόνο για "άδειες δόμησης")

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

αυτό <<ορίζεται αρχικά ακόμη και κατά την υποβολή της αίτησης "εγκρισης δόμησης" και είναι μαλ...ια τους, ενώ έπρεπε να ορίζεται μόνο κατά την υποβολή της "άδειας δόμησης")>> είναι πολύ μεγάλη μαλ.... αν τελικά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει- δες το έντυπο "αίτησης έγκρισης δόμησης"

πολύ γραφειοκρατία για το τίποτα αγαπητέ

το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν είναι:

να άφηναν ως προαιρετική την έκδοση "έγκρισης δόμησης" (σε όποιο θέλει να εξασφαλίσει τυχόν αλλαγή όρων δόμησης)

και να εκδίδαμε απ' ευθείας "άδεια δόμησης"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ υπάρχουν πολεοδομικές αυθαιρεσίες όπου ρυθμίζονται. Ο φέρων οργανισμός σε ορισμένα σημεία δεν ακολουθεί την μελέτη και υπάρχουν 20 σκυροφωλιες σε κόμβους (μεγάλες) 20x10 εκατοστά η μεγαλύτερη που σε κάνουν και ανατριχιαζεις, βέβαια όλα αυτά επισκευάζονται όμως αν μη τι άλλο αν συνεχίσω εγώ την δουλειά με την κατασκευή και την επίβλεψη και συμβεί κάτι κάποτε δεν μπορώ να είμαι υπεύθυνος εγώ για ότι δεν έχω κατασκευάσει. Πως θα μπορούσαν να καταγράφουν όλα αυτά επίσημα πριν κάνω εγώ το οποίο βήμα αν το κάνω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο φέρων οργανισμός σε ορισμένα σημεία δεν ακολουθεί την μελέτη και υπάρχουν 20 σκυροφωλιες σε κόμβους (μεγάλες) 20x10 εκατοστά η μεγαλύτερη που σε κάνουν και ανατριχιαζεις, βέβαια όλα αυτά επισκευάζονται

 

Διαφωνώ δεν πρέπει να επισκευάζονται τόσο μεγάλες φωλιές σε κόμβους. Αντίθετα θα πρέπει να πάρουν τον μπετατζή να του κάνουν μήνυση και να του πάρουν οτι έχει και δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4οφη πολυκατοικία που βρίσκεται στα τούβλα από το 1993, με άπειρες κακοτεχνίες αλλά και παρανομίες πλέον η ιδιοκτήτρια επιθυμεί να κινηθεί νομικά εναντίον του επιβλεποντα μηχανικού, αποδέχεται η ιδια κάποιες από τις παρανομίες που έχουν εκτελεστεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να γνώριζε κάποια πράγματα που έχουν γίνει. Η οικοδομική άδεια είναι από το 1990 και πλέον φυσικά έχει λήξει. Ρωτάω κατα ποσο ο επιβλεπων μηχανικός φέρει ακόμα ευθύνη για όλα τα παραπάνω ή αν υπάρχει κάποια παραγραφή λόγω έλευσης πολλών ετών. Ευχαριστώ.

Για τις κακοτεχνίες δεν μπορώ να πω τίποτε, αλλά για τις παρανομίες τι να πω; Ξύπνησε ο μηχανικός ένα πρωί και είπε "για να δούμε τι παρανομίες μπορώ να κάνω σήμερα για να βοηθήσω τον κακόμοιρο τον ιδιοκτήτη..." Αυτή η καραμέλα με τους ιδιοκτήτες - αθώες περιστερές που δεν ξέρουν τίποτε για τον φόνο πρέπει να τελειώνει.

Edited by arcgeo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ευθύνη του μηχανικού είναι εφ' όρου ζωής (με νόμο του μακαρίτη του Γιαννόπουλου αν θυμάμαι καλά). Πάντως όσο δεν υπάρχει ΜΗΚΙΕ τόσο τέτοια φαινόμενα θα συνεχίζονται και πιθανώς να εντείνονται.

 

@arcgeo: δεν είναι ότι ξύπνησε ο μηχανικός ένα πρωί και έκανε ό,τι έκανε. Είναι που δεν πάτησε στο έργο (αφορά τις κακοτεχνίες) ή που υπαναχώρησε στις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη (αφορά τις παρανομίες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.