Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκίαση φωτοβολταϊκών πάνελ


landrew

Recommended Posts

tsilena: Μια χαρά τα λες, προσωπικά ως κανόνα εμπειρικό έχω το L=2,5*h όπου h το ύψος από το έδαφος του εμποδίου μπροστά (δέντρο, περίφραξη, επόμενη συστοιχία κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση για τους παραπάνω κανόνες?

 

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, για να μην έχουμε σκίαση την 21η Δεκεμβρίου όταν ο ήλιος βρίσκεται στο μέγιστο ύψος (περίπου 27 μοίρες για γεωγραφικό πλάτος 39) πρέπει το κάτω μέρος μιας συστοιχίας να "βλέπει" το πάνω μέρος της προηγούμενης με γωνία 27 μοίρες.

 

Ισχύει tan27~=0.5, oπότε πρέπει L=2*h

 

(Τα παραπάνω τα παραθέτω σαν σημείο αναφοράς και όχι ως κριτήριο.)

 

Όπως είπε η tsilena, σαν h πρέπει να λαμβάνεται το ύψος του μπροστινού πάνελ, από τη βάση του πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκιαστεί μία κυψέλη υπολειτουργεί όλο το panel, που επιρρεάζει όλο το string, που αν βρίσκεται παράλληλα με άλλα string επηρεάζονται και αυτά.

 

Συμπέρασμα: λειτουργεί με κακή απόδοση ο inverter που έχει στο mpp tracker του συνδεμένο το string αυτό.

 

sostos.exeis apolito dikio.

Link to comment
Share on other sites

@ miltos και chris_gr:

Συμφωνούμε γενικά, αλλά επειδή τα νούμερα παίζουν πολύ κοντά, για να μην μπερδευτούμε με τις αποστάσεις και πιο ύψος θεωρεί ο ένας και πιο ο άλλος, παραθέτω μια σχηματική παρασταση, γιαυτό που εννοώ εγώ:

 

Όταν έχετε συμπαγές στηθαίο τα υπερυψώνετε λίγο ή ακολουθείτε αυτόν τον κανόνα;

post-37194-13188724722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να γίνει υπολογισμός με το ύψος της κορυφής του πανέλου? Μας ενδιαφέρει να μην σκιάζεται το πανέλο και όχι η προβολή του στο οριζόντιο επίπεδο. Με βάση το σχήμα σου, θα έβαζα όπου h, το 0,74m.

 

Κάτι άλλο. Γιατί εμπλέκεται στον υπολογισμό η κλίση των πανέλων? Έχει να κάνει με το μέγεθος των κυψελών?

Link to comment
Share on other sites

tsilena, διαφωνώ και ως προς το L (δεν το πρόσεξα την προηγούμενη φορά που είδα το σχήμα). Σαν L πρέπει να πάρουμε την διάσταση που ισούται με 2.76m.

 

Συνοπτικά, πάνω στο σχήμα σου:

h-->0.74m

L-->2.76m.

Link to comment
Share on other sites

tsilena, διαφωνώ και ως προς το L (δεν το πρόσεξα την προηγούμενη φορά που είδα το σχήμα). Σαν L πρέπει να πάρουμε την διάσταση που ισούται με 2.76m.

 

Συνοπτικά, πάνω στο σχήμα σου:

h-->0.74m

L-->2.76m.

 

Μίλτο, αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τη "γεωμετρική" ανάλυση που έκανα, μιλάω για ακριβώς το ίδιο L.

Σαν h έχω πάρει μόνο το ύψος που δημιουργείται από το ορθογώνιο τρίγωνο με υποτείνουσα το άθροισμα δύπ πανέλων.

Άρα είτε πάρεις h=0.74μ ένα πανέλο είτε h=1.80μ δύο πανέλα ο τύπος που δίνει το L παραμένει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος σε ποια γεωμετρική ανάλυση αναφέρεσαι. Είπα να εστιάσω στο σχήμα για να έχουμε κάτι συγκεκριμένο.

 

Επίσης με μπέρδεψες με το

Άρα είτε πάρεις h=0.74μ ένα πανέλο είτε h=1.80μ δύο πανέλα ο τύπος που δίνει το L παραμένει ο ίδιος.
Η σχέση που δίνει το L σαφώς παραμένει η ίδια. Η διαφωνία μου είναι στη φυσική διάσταση του L (δηλαδή ποια σημεία πρέπει να απέχουν L).

 

Αν βρω χρόνο θα φτιάξω σχήμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.