Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση εξαεριωτή υγραερίου και λέβητα ιδιοκατανάλωσης


gumig

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα. Σαν μελετιτής δεν θα έβαζα τους εξαεριωτές υγραερίου έμμεσης θέρμαινόμενους με ζεστό νερό στον ίδιο χώρο (οικίσκο) με τον λέβητα που παράγγει ζεστό νερό για τους εξαεριωτές. Ο λέβητας χρησημοποιεί την αέρια φάση από τις δεξαμενές. Όμως δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο αναφέρεται σε κανονισμούς. Συγκεκρυμένα εχω το ΦΕΚ 14858 από το 1993 για βιομηχανίες. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου απαγόρευση τοποθέτησης εξαεριωτών και καυστήρα στον ίδιο χώρο;

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι άλλος νόμος για το υγραέριο, μου διαφεύγει τώρα ποιος. Σε αυτόν αναφέρει τις αποστάασεις του εξαεριωτή.

Ανάλογα με την εγκατάσταση πρέπει να βασιστείς στον ανάλογο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση του ειναι βιομηχανική/βιοτεχνική δηλ. απαιτεί άδεια λειτουργίας (εκτός ξενοδοχείο) τότε πάει με τον απαρχιωμένο νόμο υγραερίου του 1993, κατασκευαστικά όμως ακολουθείς το ΦΕΚ του 2003 του υγραερίου που ισχύει για όλες τις χρήσεις πλην της βιοτεχνικής ...

 

Τώρα εφόσον δεν είναι βιοτεχνία πάνε άφοβα ΦΕΚ 2003 υγραερίου..

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

έχω μια παρόμοια απορία σχετικά με τους εξαεριωτές υγραερίου σε βιομηχανία. Στη νομοθεσία αναφέρεται πως όταν τοποθετούνται σε κτίριο τότε αυτό πρέπει να είναι από άκαυστα υλικά. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό ως προς τα λεπτά πυραντοχής του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Το άκαυστο είναι και πυράντοχο αλλά το πυράντοχο δεν είναι υποχρεωτικά άκαυστο. Μπορεί ένα δομικό στοιχείο του κτιρίου, ή ακόμη και ολόκληρο το κτίριο, να αποτελείται από καυστά υλικά τα οποία με κατάλληλη επιφανειακή επεξεργασία, να παρουσιάζουν κάποιο σχετικό δείκτη πυραντίστασης. 

Edit: Δώσε ένα link, ή αναφορά για τη σχετική νομοθεσία...Άστο τη βρήκα :idea: και διόρθωσα το post. Ο νομοθέτης θέλει άκαυστα υλικά.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Προς επιβεβαίωση μιλάω για το ΦΕΚ 477/Β/1-7-93. και πάλι όμως τα άκαυστα υλικά δίνουν διαφορετικά λεπτά πυραντίστασης αναλόγως του πάχους τους π.χ.

Στον κανονισμό πυροπροστασίας αναφέρει τον πετροβάμβακα ως άκαυστο υλικό, ο οποίος αναλόγως του πάχους του όμως δίνει διαφορετικά λεπτά πυραντίστασης.

Επίσης στον κανονισμό πυροπροστασίας αναφέρει ως άκαυστα υλικά τον χάλυβα, σίδηρο και ανοξείδωτο χάλυβα. Περίεργο μου φαίνεται αφού τα μεταλλικά θέλουν πυροβαφή.

Θα μπορούσε λοιπόν ο εξαεριωτής να μπει σε μεταλλικό οικίσκο με πάνελ πετροβάμβακα; Πόσα λεπτά πυροβαφή θα ήθελε τότε το μεταλλικό;

Στο ΦΕΚ 1257Β/2003 που αφορά υγραέριο εκτός βιομηχανιών παράγραφος 5.6.1.7 αναφέρει πως όταν οι εξαεριωτές εγκαθίστανται εντός κτιρίου τότε αυτό πρέπει να είναι από άκαυστα υλικά με δείκτη πυραντίστασης τουλάχιστον 2 ωρών. Κάτι που δεν αναφέρει πουθενά στο ΦΕΚ των βιομηχανιών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την ερώτηση εξ αρχής. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι μια αντίστοιχη περίπτωση προτιμήσαμε να κάνουμε δίωρο έναν εσωτερικό χώρο γιατί ο εξωτερικός οικίσκος είχε πολλά μπλεξίματα.  

On 28/10/2022 at 9:52 ΜΜ, cien said:

Επίσης στον κανονισμό πυροπροστασίας αναφέρει ως άκαυστα υλικά τον χάλυβα, σίδηρο και ανοξείδωτο χάλυβα. Περίεργο μου φαίνεται αφού τα μεταλλικά θέλουν πυροβαφή.

Άλλο το άκαυστο υλικό και άλλο η πυραντοχή ενός φέροντος ή μη φέροντος οργανισμού.

On 28/10/2022 at 9:52 ΜΜ, cien said:

Θα μπορούσε λοιπόν ο εξαεριωτής να μπει σε μεταλλικό οικίσκο με πάνελ πετροβάμβακα; Πόσα λεπτά πυροβαφή θα ήθελε τότε το μεταλλικό;

Κατά τη γνώμη μου ναι. Υπάρχουν υλικά με πιστοποιήσεις αλλά την πυραντοχή του οργανισμού θα την υπολογίσεις εσύ.  

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Άλλο το άκαυστο υλικό και άλλο η πυραντοχή ενός φέροντος ή μη φέροντος οργανισμού

Έχεις δίκιο. Είχα στο μυαλό μου αυτό από τον 71/1998 "Σιδηρές κατασκευές χωρίς ειδική πυροπροστατευτική επίστρωση ή επένδυση θεωρούνται ότι παρουσιάζουν μηδενικό δείκτη πυραντίστασης.", που βέβαια δεν αναιρεί το ότι είναι άκαυστο.

4 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Κατά τη γνώμη μου ναι. Υπάρχουν υλικά με πιστοποιήσεις αλλά την πυραντοχή του οργανισμού θα την υπολογίσεις εσύ.  

Θεωρώ πως θα έπρεπε να αναφέρει συγκεκριμένα και πυραντοχή πάντως ο κανονισμός των υγραερίων για βιομηχανίες, όπως αναφέρει και ο μεταγενέστερος για όλα πλην βιομηχανιών. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 7:28 ΜΜ, cien said:

Θεωρώ πως θα έπρεπε να αναφέρει συγκεκριμένα και πυραντοχή πάντως ο κανονισμός των υγραερίων για βιομηχανίες, όπως αναφέρει και ο μεταγενέστερος για όλα πλην βιομηχανιών. 

Για να ξέρουμε και γιατί μιλάμε:

Παράθεση

Απόφαση 14858/93 3.6.1.6. Εξαεριωτές δεν πρέπει να εγκαθίστανται σε κτίριο εκτός εάν το κτίριο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για παραγωγή ή διανομή υγραερίου. Τέτοια κτίρια πρέπει να κατασκευάζονται από άκαυστα υλικά και να αερίζονται καλώς πλησίον της στάθμης του δαπέδου και της οροφής. Η ελάχιστη απόσταση μεταξύ εξαεριωτή και του πλησιέστερου σημαντικού κτιρίου ή ορίου γειτονικής ιδιοκτησίας, φαίνεται στον πίνακα 2.4. (Γ).

Τα βιομηχανικά κτίρια δεν υπόκεινται στις διατάξεις ανέγερσης κτιρίων εντός αστικής δόμησης διότι μπορεί να βρίσκονται σε βιομηχανικές ζώνες, ή οπουδήποτε αλλού εκτός αστικού ιστού. Άρα δεν μπορείς να εφαρμόσεις κανόνες υπολογισμού πυραντοχής, όταν μάλιστα τα κτίρια αυτά, εκτός του ότι μπορεί να είναι υφιστάμενα των ΠΔ 71/88 και 41/18 έχουν κτιστεί με άλλους όρους. Και ειδική νομοθεσία να κάνεις θα είναι για τα νεόδμητα. Εκτός αν έχεις αλλαγή χρήσης ήδη πυράντοχου κτιρίου, ή ξαναφτιάξεις τμήμα του κτιρίου ή όλο το κτίριο, με νέους όρους. Γι αυτό λέει "άκαυστα υλικά" δλδ Μπετόν, οπτοπλινθοδομή κλπ για να εξασφαλίσει κατά τρόπον τινά κάποιο ελάχιστο χρόνο διαφυγής απ' το κτίριο.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.