Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρατήριο υγρών καυσίμων


xkal

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μελετώ ένα πρατήριο καυσίμων εκτός σχεδίου. Για τη δόμηση έχω υποχρεωτική απόσταση από το όριο 5.00μ. Ωστόσο, γνωρίζει κάποιος μήπως μπορώ να κολήσω υπόγεια δεξαμενή στα σύνορα του οικοπέδου ή αν η υποχρεωτική απόσταση για τη δεξαμενή είναι μικρότερη από 5.00?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς , οι υπόγειες δεξαμενές υγρών καυσίμων των πρατηρίων πρέπει να απέχουν απόσταση Δ από τα όρια του οικοπέδου / γηπέδου . Στα εκτός σχεδίου Δ = 2,50 .

ΟΜΩΣ : συγχρόνως οι δεξαμενές πρέπει να είναι ΕΚΤΟΣ του προκηπίου (της λωρίδας ανάμεσα στην ρυμοτομική γραμμή και την οικοδομική γραμμή) .

Όλα τα παραπάνω περιγράφονται στο άρθρο 17 παράγραφο 5 του ΓΟΚ .

Υπάρχει μία εγκύκλειος του Υπουργείου Μεταφορών , η οποία λέει πως οι δεξαμενές μπορούν να τοποθετηθούν και εντός του προκηπίου . Τώρα ποιός μεθύστακας ήταν εκείνος που την έγραψε δεν ξέρω , αλλά γενικά εκείνη η εγκύκλιος έχει και άλλες συγκρούσεις με τον ΓΟΚ , οπότε βασήσου επάνω της μονάχα αν θες να ξεκινήσεις τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο (ανάμεσα σε ΥΠΕΧΩΔΕ και ΥΜΣ) !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πάντως και στον ΓΟΚ άρθρο 17 (άρθρο 13 του 6/2000) αναφέρει ότι στα εκτός σχεδίου με πρόσωπο σε εθνικές, επαρχιακές κλπ οδούς μπορούν να κατασκευαστούν σε ακάλυπτους χώρους εφόσον εγκρίνονται από την αρμόδια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

οπότε βασήσου επάνω της μονάχα αν θες να ξεκινήσεις τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο (ανάμεσα σε ΥΠΕΧΩΔΕ και ΥΜΣ) !

 

χαχα!! :lol:

 

Πάντως καλό είναι να βασιστείς περισσότερο στην νομοθεσία του Υπ. μεταφορών γιατί από εκεί περνάς για να πάρεις άδεια.

Θεωρώ πως εξαρτάται από την βαρύτητα που έχει η κάθε υπηρεσία για το εκάστωται θέμα.

Οπως π.χ. η (Δ)ΕΠΑ στις μελέτες αερίου... --> Αυτή ελέγχει τις μελέτες αερίου κατα το 95% και ένα 5% η πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

xcal :

Πάντως και στον ΓΟΚ άρθρο 17 (άρθρο 13 του 6/2000) αναφέρει ότι στα εκτός σχεδίου

Ναι , επιτρέπονται εκτός οικοισμών και σχεδίων πόλεων και γι'αυτο μιλάει επίσης και το ΒΔ 465 του 1970 (δυστηχώς δεν μπορώ να σου πω αυτή τη στιγμή άρθρο και παράγραφό , διότι έχει χαλάσει ο κ..ουπολογιστής μου ( ! ) .

 

qwert :

Πάντως καλό είναι να βασιστείς περισσότερο στην νομοθεσία του Υπ. μεταφορών

Έστω , αλλά έτσι θα πρέπει να είναι έτοιμος για τα χειρότερα , διότι οι δεξαμενές πρέπει να φαίνονται και στην Πολεοδομία ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα ήθελα να ρωτησω για την εκδοση οικοδομικης αδειας πρατηριου καυσιμων.

τι ισχύει? υπαρχουν καποιοι οροι δόμησης? κ τι εγκρισεις απαιτουνται?

γενικα τι απαιτειται?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά και ως πρώτη απάντηση δες τα ΠΔ 1224/1981 , ΒΔ 465/1970 με τις τροποποιήσεις τους που έχουν γίνει κατά καιρούς με σημαντικότερη αυτή του ΠΔ 118/2006

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαβάζοντας στην σελίδα http://www.yme.gov.gr/?tid=720&page=4&aid= βρήκα την τελευταία παράγραφο η οποία με εξέπληξε:

 

"Τέλος, όπως προκύπτει και από την αναλογική με τις δεξαμενές υγραερίου τοποθέτηση των δεξαμενών υγρών καυσίμου εντός του εδάφους, όταν δεν έχουμε φατνία εκ σκυροδέματος, οι ελευθέρως τοποθετούμενες δεξαμενές δεν προσμετρούνται στην κάλυψη και στην δόμηση του κτιρίου (βλ. και έγγραφο οικ. 5492/2.2.2005 της ΔΟΚΚ/ΥΠΕΧΩΔΕ)"

 

Αυτό δηλ. σημαίνει οτι αναγκαστικά οι δεξαμενές μου- αν θέλω να τις εγκιβωτίσω- θα μετράνε στην δόμηση/κάλυψη έστω και αν δεν υπερέχουν του διαμορφωμένου εδάφους?

Link to comment
Share on other sites

επαναδιατυπώνω το ερωτημα μήπως κάποιος γνωρίζει και με βοηθήσει.Οι υπόγειες δεξαμενές υγρών καυσίμων μετράνε στη συνολική δόμηση/κάλυψη του οικοπέδου?ασχετα αν επιτρέπεται ή όχι να είναι εκτός της οικοδομικής γραμμής-κατά τη γνώμη μου είναι σαφής η Εγκ του 465/70-, αναφέρεται κάπου με σαφήνεια αν μετράνε στη δόμηση, ή μετράνε ΜΟΝΟ αν είναι εντός φατνίας εκ σκυροδεματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.