Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση σε αγροτεμάχιο με πρόσωπο σε εθνική οδό


vasilis

Recommended Posts

Πρόκειται για αγροτεμαχιο με εμβαδον 10 στρ και προσωπο σε εθνικη οδο Ισθμου-Επιδαυρου .Για να γινει κατατμηση απαιτειται ο εθνικος δρομος να προυφισταται του 1923 η αρκει που ειναι εθνικος .Για τα καθενα από τα 2 νεα δημιουργουμενα αγροτεμαχια ποια ειναι τα απαιτουμενα προσωπα , βαθη .Ευχαριστω εκ των προτερων γιατι ειμαι απειρος με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Όχι.... δόξα τω θεώ, ΔΕΝ απαιτείται ακόμα οι Εθνικές οδοί να προϋφίστανται του '23.

Δες το άρθρο 1 παρ. β του 270Δ'/85

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ρωτησω εδω...

 

Ενας πελατης σημερα μου ειπε οτι για να κανεις κατατμηση εκτος σχεδιου υπαρχει ρυθμιση που σου απαγορευει την κατατμηση αν εισαι κατω απο 600 μετρα αποσταση απο εθνικη οδο.

 

Δε βρισκω κατι και δεν ειχα ακουσει για κατι τετοιο.

 

Ξερετε αν ισχυει μηπως και που μπορω να βρω το ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο καμπανάκι που μου χτυπάνε τα 600 μ. από Ε.Ο. είναι ως κριτήριο για το αν είναι ή όχι ένα γήπεδο γη υψηλής παραγωγικότητας. Κατά τα άλλα δεν μου λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση όσα θυμάμαι, στο σχέδιο πδ για τη λίμνη Παμβώτιδα (άρθρο 5), που είναι σε διαβούλευση, αναφέρονται κάποιοι περιορισμοί για δόμηση σε συγκεκριμένες αποστάσεις από κάποιες ΕΟ αλλά δεν αναφέρεται τίποτε για το γενικό θέμα που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι γήπεδο γη υψηλής παραγωγικότητας αλλα και παλι γιατι να απαγορευει την κατατμηση.

 

Μαλλον τον παραπληροφορησανε.... απο δευτερα θα επισκεφτω την πολεοδομια να δουμε τι θα μου πουν κι εκει.

Μαλλον τζαμπα φωτιες εχει βαλει ο τυπος...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.