Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαχωρισμός μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε περισσότερες


evaki

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος πολυκατοικίας σε 2 μικρότερα, η συναίνεση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας είναι υποχρεωτική ή εξαρτάται μόνο από το καταστατικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

KIRIAKO CE εχω ακριβως την ιδια απορια !! εαν καποιος γνωριζει ασ απαντησει ! Απαιτειται συναινεση ολων των ιδιοκτητων εφοσον αλλαξουν τα χιλιοστα στα διαχωριζομενα διαμερισματα?

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό πάντως είναι να μην χρειάζεται αφού, απλά τα υπάρχοντα τετραγωνικά διαχωρίζονται, ούτε αυξάνονται ούτε μειώνονται. Οπότε τα χιλιοστά των υπόλοιπων ιδιοκτησιών δεν αλλάζουν!

Link to comment
Share on other sites

έχω δει συμβόλαια που ονομάζονται "μονομερής τροποποίηση της οριζόντιας σύστασης"

και ο συμβολαιογάραφος δε ζητησε συναίνεση για αυτό

Link to comment
Share on other sites

έχω δει συμβόλαια που ονομάζονται "μονομερής τροποποίηση της οριζόντιας σύστασης"

και ο συμβολαιογάραφος δε ζητησε συναίνεση για αυτό

 

επειδ'η 'εχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση σχετικά με μετρητεσ ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ξέρει κάποισ τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ?

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαίρετε,

έχω μία περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος σε δύο. Ο ιδιοκτήτης το νοικιάζει σε δύο άτομα αλλά έχουν μία χελώνα ΔΕΗ και έναν μετρητη νερού. Θέλει για να αποφεύει το μπλέξιμο να τα διαχωρίσει νόμιμα και να πάρει παροχές.

Βρήκα μία άδεια αναρτημενη στο διαδίκτυο (ΔΙΑΥΓΕΙΑ γαρ) και αναφέρει ποιες μελέτες κάνει σε μία παρόμοια περίπτωση πάλι στο Δήμο Θεσσαλονίκης.

Ωστόσο άλλος μου είπε να το ψάξω με νομιμοποίηση με το άρθρο 22 μιας και είναι και παλιά άδεια.

Τελικά τι είναι πιο σωστό και μετά τι είναι πιο οικονομικό για τον ιδιοκτήτη.

Επίσης θα έχω ΚΕΝΑΚ στη διαδικασία νέας αδειας; Τ πρόστιμα για νομιμοποίηση πως υπολογίζονται και αν ξέρει κανείς πως βγάζω την αμοιβή; Με αναλυτικό ή συμβατικό

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαχωρίζουμε ενα διαμέρισμα είτε κατάστημα σε δύο τρία κ.λ.π τότε αλλάζει αφενός η σύσταση, ο εσωτερικός κανονισμός οι όψεις και τα κοινόχρηστα μέρη, νέοι μετρητές Δ.Ε.Η νερού,αέριο κ.λ.π, άρα η συναίνεση των ιδιοκτητών ειναι απαραίτητη εκ των προτέρων.

Με μιά αδεια μικρής κλίμακας, συνήθως καλυπτονται οι περισότερες απαιτούμενες εργασίες.

Τα συμβολαιογραφικά με τις τροποποιήσεις κ.λ.π ειναι η μεγάλη βαβούρα...

Αφού τακτοποιηθει τό θέμα συμβολαιογραφικά και απο τεχνικής πλευράς έχουν κατασκευασθεί οι νέοι αγωγοί υδρευσης,αποχέτευσης αέριο, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση κ.λ.π και αναφέρομαι κυρίως στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα μέρη, τότε ακολουθούν οι αιτήσεις στίς αντίστοιχες υπηρεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Με άδεια μικρής κλίμακας δεν καλύπτονται οι υδραυλικές και αποχετευτικές εγκαταστάσεις νομίζω σε αυτήν την περίπτωση γιατί λογικά δημιουργούνται νεοι χώροι στο κάθε διαμέρισμα.

Επίσης δεν υπάρχει επέμβαση στο κέλυφος εξωτερικά οπότε οι όψεις μένουν ανεπηρέαστες...

 

Να πάω δηλαδή με νέα άδεια με:

1. Αρχιτεκτονική μελέτη

2. Υδρευση Αποχέτευση

3. Παθητική Πυροπροστασία

 

ή να πάω με νομιμοποίηση με το άρθρο 22 του 85;

 

Τι είναι πιο εύκολο για μένα (σχετικό αυτό) και τι είναι πιο οικονομικό για τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Ποιάς χρονολογίας είναι η άδεια?

 

Αν πας με κανονική άδεια (σε κάποιες πολεοδομίες δέχονται μόνο με άδεια κανονική και όχι με μικρής κλίμακας, καλό θα ήταν να ρωτήσεις) θα χρειαστείς αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Αν είναι πριν του 73 ή 75 (δε θυμάμαι) πέρνεις απαλλαγή από ηλεκτρολογικά - υδραυλικά κλπ κλπ, γενικά μηχανολογικά.

 

Τον ΚΕΝΑΚ μπορείς να τον παρακάμψεις με βάση μια εγκύκλιο που (από όσα θυμάμαι) αναφέρει ότι δεν υπερβαίνει ο προϋπολογισμός σου το 25% του συμβατικού, και ο όγκος της κατασκευής που διαμορφώνεται δεν υπερβαίνει το 25% του όγκου της συνολικής κατασκευής. (μου το είχε διαβάσει η υπάλληλος, δεν θυμάμαι το ακριβές κείμενο!)

 

Βασικά πολλά θα εξαρτηθούν από τον προϋπολογισμό σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.