Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε περισσότερες


Recommended Posts

Αφού η οικοδομή είναι ακόμα στην φάση ανέγερσης, δεν θα πας με αναλυτικό.

Θα μιλήσεις με τον ελεγκτή των αρχιτεκτονικών για να σου ορίσει (μαζί θα τα ορίσετε δηλαδή) τα ποσοστά των επιμέρους μελετών.

ΠΧ.

Στατικά δεν θα έχεις καμμιά διαφορά.

Περιβάλλον χώρος το ίδιο.

Αρχιτεκτονικά μπορεί να έχεις 5% (ανάλογα με τις αλλαγές)

Μηχανολογικά 20%(ανάλογα με τις αλλαγές)

κλπ...

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει όμως αν ο νέος προϋπολογισμός είναι μεγαλύτερος από τον παλαιό, π.χ. αν κάποιο νέο διαμέρισμα είναι μικρότερο από 40μ².

Μπορεί τότε να πας με την διαφορά των προϋπολογισμών σε όλες τις μελέτες/επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα αν είναι εύκολο να με ενημερώσετε για το ακόλουθο θέμα.

Ενδιαφέρομαι να μάθω τη διαδικασία μετατροπής ενός ενιαίου καταστήματος σε 2 μικρότερα.χρειάζεται αναθεώρηση η κατατάσσεται στην κατηγορια αδειων μικρής κλίμακας?

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση. anka

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικά δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά νομικά τι γίνεται; Η σύσταση το προβλέπει; Ή πρέπει να κάνεις τροποποίηση συμβολαίου σύστασης;

Link to comment
Share on other sites

Εάν η οικοδομική άδεια που αφορά το κατάστημα σου είναι ακόμη σε ισχύ τότε μπορείς να την αναθεωρήσεις ως προς το διαχωρισμό. Αν η άδεια του κτίσματος έχει κλείσει τότε θα πρέπει να εκδόσεις καινούργια οικ. άδεια. Η περίπτωση σου δεν μπορεί να γίνει σύμφωνα με την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Στις εργασιες με αδεια μικρης κλιμακας αναφερει:

 

ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κ.λπ.), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ ΄85.
Link to comment
Share on other sites

sundance το γράφει ξεκάθαρα:

 

....εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ ΄85....

 

Αν διαχωρίσεις 1 κατάστημα σε 2 έχεις παράβαση του παραπάνω άρθρου (παράγραφος 1 αν θυμάμαι καλά). Αλλάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς στην οικοδομή, κάτι που χρειάζεται νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θέλει άδεια. Εξάλλου sundance, σκέψου το και πιο απλά.

Ένας τέτοιος διαχωρισμός πιθανότατα φέρει αλλαγές σε όψεις ή σε κοινόχρηστους χώρους (πχ, δε θα χρειαστείς δύο εισόδους;) ή στην υδραυλική μελέτη (δε θα χρειαστείς δύο μπάνια; κουζίνες; κλπ) ή στον απαιτούμενο αριθμό θέσεων στάθμευσης κλπ. Το θέμα είναι πιο πολύπλοκο από τις περιπτώσεις που αντιμετωπίζει η έγκριση μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει άδεια και τροποποίηση της σύστασης .

Πρέπει όμως πρώτα να ελεγχθεί από την σύσταση αν έχει αυτό το δικαίωμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά έχω το εξης θέμα:

πελάτισσα μου κληρονόμησε μέρος οικοπέδου στα Βριλίσσια (Α' ζώνη) με Σ.Δ. 1.

το οικόπεδο είναι 430τ.μ. και το μέρος που της ανήκει είναι 80τ.μ.

μου ζήτησε να γίνει διαχωρισμός του οικοπέδου και να κρατήσει εκείνη τα 80 και οι λοιποί τα 350... είναι εφικτό κάτι τέτοιο? θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μέτα?

αλλιώς τι άλλο να της προτείνω (υπόψη ότι με τους λοιπούς κληρονόμους οι σχέσεις είναι κάκιστες και δεν θα ήθελε να πάρει το μερίδιό της σε διαμέρισμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα!

ηθελα να ρωτησω στο ιδιο θεμα. Σε αδεια για διαχωρισμο

ισογειου καταστηματος (αδειας 1985) σε δυο το παταρι

πρεπει να διαχωριστει και αυτό ή μπορουμε να το δωσουμε

ολο στο ενα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.