Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
evaki

Διαχωρισμός μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε περισσότερες

Recommended Posts

για οικοδομή με ΓΟΚ 85

δεν υπάρχει κανένα θέμα ό,τι σου αρέσει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος πολυκατοικίας σε 2 μικρότερα, η συναίνεση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας είναι υποχρεωτική ή εξαρτάται μόνο από το καταστατικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

KIRIAKO CE εχω ακριβως την ιδια απορια !! εαν καποιος γνωριζει ασ απαντησει ! Απαιτειται συναινεση ολων των ιδιοκτητων εφοσον αλλαξουν τα χιλιοστα στα διαχωριζομενα διαμερισματα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λογικό πάντως είναι να μην χρειάζεται αφού, απλά τα υπάρχοντα τετραγωνικά διαχωρίζονται, ούτε αυξάνονται ούτε μειώνονται. Οπότε τα χιλιοστά των υπόλοιπων ιδιοκτησιών δεν αλλάζουν!

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω δει συμβόλαια που ονομάζονται "μονομερής τροποποίηση της οριζόντιας σύστασης"

και ο συμβολαιογάραφος δε ζητησε συναίνεση για αυτό

Share this post


Link to post
Share on other sites
έχω δει συμβόλαια που ονομάζονται "μονομερής τροποποίηση της οριζόντιας σύστασης"

και ο συμβολαιογάραφος δε ζητησε συναίνεση για αυτό

 

επειδ'η 'εχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση σχετικά με μετρητεσ ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ξέρει κάποισ τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ?

 

ευχαριστω !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαίρετε,

έχω μία περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος σε δύο. Ο ιδιοκτήτης το νοικιάζει σε δύο άτομα αλλά έχουν μία χελώνα ΔΕΗ και έναν μετρητη νερού. Θέλει για να αποφεύει το μπλέξιμο να τα διαχωρίσει νόμιμα και να πάρει παροχές.

Βρήκα μία άδεια αναρτημενη στο διαδίκτυο (ΔΙΑΥΓΕΙΑ γαρ) και αναφέρει ποιες μελέτες κάνει σε μία παρόμοια περίπτωση πάλι στο Δήμο Θεσσαλονίκης.

Ωστόσο άλλος μου είπε να το ψάξω με νομιμοποίηση με το άρθρο 22 μιας και είναι και παλιά άδεια.

Τελικά τι είναι πιο σωστό και μετά τι είναι πιο οικονομικό για τον ιδιοκτήτη.

Επίσης θα έχω ΚΕΝΑΚ στη διαδικασία νέας αδειας; Τ πρόστιμα για νομιμοποίηση πως υπολογίζονται και αν ξέρει κανείς πως βγάζω την αμοιβή; Με αναλυτικό ή συμβατικό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν διαχωρίζουμε ενα διαμέρισμα είτε κατάστημα σε δύο τρία κ.λ.π τότε αλλάζει αφενός η σύσταση, ο εσωτερικός κανονισμός οι όψεις και τα κοινόχρηστα μέρη, νέοι μετρητές Δ.Ε.Η νερού,αέριο κ.λ.π, άρα η συναίνεση των ιδιοκτητών ειναι απαραίτητη εκ των προτέρων.

Με μιά αδεια μικρής κλίμακας, συνήθως καλυπτονται οι περισότερες απαιτούμενες εργασίες.

Τα συμβολαιογραφικά με τις τροποποιήσεις κ.λ.π ειναι η μεγάλη βαβούρα...

Αφού τακτοποιηθει τό θέμα συμβολαιογραφικά και απο τεχνικής πλευράς έχουν κατασκευασθεί οι νέοι αγωγοί υδρευσης,αποχέτευσης αέριο, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση κ.λ.π και αναφέρομαι κυρίως στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα μέρη, τότε ακολουθούν οι αιτήσεις στίς αντίστοιχες υπηρεσίες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Με άδεια μικρής κλίμακας δεν καλύπτονται οι υδραυλικές και αποχετευτικές εγκαταστάσεις νομίζω σε αυτήν την περίπτωση γιατί λογικά δημιουργούνται νεοι χώροι στο κάθε διαμέρισμα.

Επίσης δεν υπάρχει επέμβαση στο κέλυφος εξωτερικά οπότε οι όψεις μένουν ανεπηρέαστες...

 

Να πάω δηλαδή με νέα άδεια με:

1. Αρχιτεκτονική μελέτη

2. Υδρευση Αποχέτευση

3. Παθητική Πυροπροστασία

 

ή να πάω με νομιμοποίηση με το άρθρο 22 του 85;

 

Τι είναι πιο εύκολο για μένα (σχετικό αυτό) και τι είναι πιο οικονομικό για τον ιδιοκτήτη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιάς χρονολογίας είναι η άδεια?

 

Αν πας με κανονική άδεια (σε κάποιες πολεοδομίες δέχονται μόνο με άδεια κανονική και όχι με μικρής κλίμακας, καλό θα ήταν να ρωτήσεις) θα χρειαστείς αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Αν είναι πριν του 73 ή 75 (δε θυμάμαι) πέρνεις απαλλαγή από ηλεκτρολογικά - υδραυλικά κλπ κλπ, γενικά μηχανολογικά.

 

Τον ΚΕΝΑΚ μπορείς να τον παρακάμψεις με βάση μια εγκύκλιο που (από όσα θυμάμαι) αναφέρει ότι δεν υπερβαίνει ο προϋπολογισμός σου το 25% του συμβατικού, και ο όγκος της κατασκευής που διαμορφώνεται δεν υπερβαίνει το 25% του όγκου της συνολικής κατασκευής. (μου το είχε διαβάσει η υπάλληλος, δεν θυμάμαι το ακριβές κείμενο!)

 

Βασικά πολλά θα εξαρτηθούν από τον προϋπολογισμό σου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.