Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση σε 2 στρέμματα


bd_ly

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και Χρόνια Πολλά !

Μια μικρή ερωτησούλα .

Ιδιοκτήτης 2000 μ ,εντός οικισμού θέλει τοπογραφικό για να το κατατμήση σε 2Χ1000 ,

 

εχει κανονικά πρόσωπο και εμβαδόν, εγώ στο τοπογραφικό θα του το χωρίσω σε τμημα Α και Β ; τι θα περιέχει το τοπογραφικό , στην 651 ξεχωριστά για το κάθε κομμάτι;

 

θα γράψω κάτι άλλο στην 651 ; ότι κατατμήθηκε;

 

κάμια ΄΄εμπειρη γνώμη ;

Link to comment
Share on other sites

bd_ly

συνάδελφε αφού βεβαιωθείς για τους κατά κανόνα όρους δόμησης

θα συντάξεις το τοπογραφικό διάγραμμα με βάση τις προδιαγραφές που αν δεν έχεις υπόψη σου θα βρείς εύκολα στο φόρουμ

θα φαίνεται το εμβαδόν και οι περιμετρικές διαστάσεις του αρχικού οικοπέδου και των νέων οικοπέδων

προσοχή να είναι αρτια και οικοδομήσιμα και τα όμορα

επίσης προσοχή αν υπάρχουν κτιρια για έλεγχο της νομιμότητάς τους,τις πλευρικές αποστάσεις απο το νέο-ενδιάμεσο όριο,και στον έλεγχο των υφιστάμενων ποσοστών κάλυψης και δόμησης

η υπεύθυνη δήλωση θα αναφέρει ρητά την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα των νέων οικοπέδων σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις

πρός το παρόν χωρίζεις το οικόπεδο σε δύο

η κατάτμηση είναι κάτι ευρύτερο κυρίως νομικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

bd-ly

ο συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ σου απάντησε ευγενικά οπως πάντα και προσπάθησε να σε βοηθήσει αναλυτικά.

εγώ θα σου έλεγα -μια που φαίνεται να μην τα ξέρεις και πολύ καλά και να εισαι πολύ νεος και επειδή αφετερου κινδυνευεις να κανεις καμιά "πατάτα" ,το οποίον αν συμβει θα εχει κόστος-θα σου έλεγα λοιπόν νέος εισαι ,έχεις ολο τον χρόνο μπροστά σου να βγάλεις χρήματα-προς το παρών αν είναι δυνατόν βρες καποιον παληό συνάδελφο στην περιοχή σου και μοιραστείτε λεφτά και δουλειά.Ετσι και το κεφάλι σου θα έχεις ησυχο και θα έχεις αποκτήσει εναν πολύτιμο συνεργάτη ,ο οποιος θα σου φανή πολύ χρήσιμος απο πολλες απόψεις στο μέλλον (ακόμα ολο και θα στο ανταποδώση στο μελλον με καποια δουλειά οταν θα εχει φόρτο).γνώμη μου βεβαια-εσύ θα αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι, αλλά είμαι τοπογράφος σε εργοταξια εδώ και 7 χρόνια , ασχολούμε με τοπογραφικά όταν προκυψει κάτι, απλά αυτό είναι της γυναίκας μου και λέω να το κατατμήσουμε , δεν είναι βλακεία να βάλω άλλο τοπογράφο...

 

Με μια καλή αποτύπωση δηλαδή κ με τη βοήθεια κάποιου συναδέλφου κατι θα γίνει εεε;;;

 

απλά τι να προσέξω στηναποτύπωση ώστε να μπορεί καλύτερα να με βοήθείση κάποιος !

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 

εγω την 651/77 την εχω τυποποιησει ως "το αρχικο οικοπεδο ειναι το ....αρτιο και οικοδομησιμο συμφωνα με τους ισχυοντες ορους δομησης της περιοχης ενω τα οικοπεδα που θα προελθουν απο τυχον κατατμηση του αρχικου συμφωνα με το παρον τοπογραφικο θα ειναι αρτια και οικοδομησιμα"

 

και προσοχη με τους ορους δομησης

Link to comment
Share on other sites

Αφού ειναι της γυναίκας σου μην ασχολείσαι καθόλου.......Κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Και αν μάλιστα σου το πρότεινε η κυρία σου...... Εκτός και αν είσαι σώγαμπρος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θέλει απαντάει ο καθενας...

 

Ειναι δύσκολο να μείνουμε στο θεμα του καθε τοπικ???

 

@ parist43 Συναδελφε δεν στελνεις κ με πμ το τηλ σου..μπορει να σε χρειαστω καποια στιγμη που δε θα ξερω, να μου δωσεις τα φωτα σου...

 

@ archoros Πρωτο ποστ αυτο βρηκες να απαντησεις?????

 

@bd_ly οπως στα ειπε ο Θεοχαρης

Link to comment
Share on other sites

terry στα Χανια υπαρχει ενας πολυ καλος Τοπογραφος και πολυ καλο παιδι,αν χρειαστείς τοπογραφο θα στον συστησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.