Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάκελος φορολογικών άδειας


myri

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Για τον ελεγχο τον αμοιβων μου ζητησαν απο την πολεοδομια

1)αποδειξη πληρωμης αμοιβων στην ΕΤΕ

2)πληρωμη ΦΕΜ

3)το εντυπο που παιρνεις απο το online του ΤΕΕ

4)και κατι αλλο λεει που βγαζει το προγραμμα μου...δεν μου ειπαν τι γιατι πλεον δεν χρησιμοποιω το civil ... το μονο που μπορω να φανταστω ειναι ο υπολογισμος των αμοιβων τοπογραφικου..μια σελιδα που βγαζει το προγραμμα της insoft

 

Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θέλω να κάνω αναθεώρηση οικοδομικής άδειας σε ισχύ χωρίς να έχει κατασκευαστεί τιποτα.

 

Τι θα μου ζητήσουν στην πολεοδομια σχετικά με την αμοιβή μου και τις κρατήσεις που πρέπει να πληρώσω εγώ και ο ιδιοκτήτης.

 

Εβαλα στο εμπορικό πρόγραμμα, το ίδιο αρχείο που αρχικά υπολογισα αμοιβές και φορολογικά για την άδεια, αλλά με ποσοστό αναθεώρησης 5% στις αμοιβές μου.

 

επειδή η αμοιβή βγαίνει μικρή, μου λέει το πρόγραμμα ότι η ελάχιστη/νόμιμη αμοιβή είναι αναγκαστικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5000*λ και πληρωνώ κρατήσεις επί αυτής.

 

επιπλέον βγάζει να πληρώσει φορολογικά ο ιδιοκτήτης υπέρ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, Δήμου κτλ σαν να πρόκειται για κανονική άδεια.

 

Ομως ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει φορολογικά με την άδεια. Τωρα που γίνεται αναθεώρηση θα ξαναπληρώσει φορολογικά?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά θα είναι να ρωτήσεις έναν από τους ελεγκτές φορολογικών της πολεοδομίας σου για να μάθεις τι θέλουν για να μην τρέχεις τζάμπα.

'Οπως βλέπεις το θέμα αυτό ξεκίνησε το 2008 και τώρα που έχουμε 2012 μετά από δύο ολυμπιάδες ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει. Κάνε λίγο υπομονή μην βιάζεσαι. :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για την έκδοση άδειας για κτίριο του Δημοσίου τι χρειάζεται?

τις μελέτες θα τις εκπονήσει η Τεχνική Υπηρεσια και όχι ιδιωτης μηχανικός μελετητης.

 

Θα γίνει δηλωση αναθέσεων-αναληψεων?

δηλωση αναληψης θα κανει ο υπαλληλος της τεχνικης υπηρεσίας που αναλάβει τις μελέτες? δήλωση ανάθεσης από ποιον θα γίνει?

 

Συνταξη προυπολογισμού έργου θα γίνει κανονικά.

 

Δαπάνη μελετών κα υπολογισμός αμοιβών μελετών από ΤΕΕ λογικά δεν χρειάζεται. Ο υπάλληλος της τεχνικής υπηρεσίας δεν θα πληρωθεί για τις μελέτες αυτές.

 

Σημείωμα καταθεσης εισφορών για την εκδοση άδειας χρειάζεται? ή επειδη το Δημόσιο δεν πληρώνει κρατήσεις, δεν χρειάζεται καθόλου?

 

Πινακας 1 για το ΙΚΑ χρειάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Που μπορώ να βρω τους ισχύοντες συντελεστές ημερομισθιων ΙΚΑ σε αναλυτικό προυπολογισμό οικοδομικού έργου, γιατί "κυκλοφορούν" πολλοί πίνακες διαφόρων ετών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε μελετη αμοιβων με αναλυτικο(εμφυτευση υπτων  και τοποθετηση πλακας ) πληρωνουμε   Δημοσίου (ΚH) (επι προυπ. 2%),Τ.Ε.Ε. (επι προυπ. 0.025%),τσμεδε ιδιοκτητη?? γιατι στο προγραμμα αμοιβων δεν τα δειχνει  ??!!!!!!!!καμμια γνωμη??

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα ρωτησω  και την εταιρεια του λογισμικου που χρησιμοπ γιατι στον συγκεντρωτικο πινακα αμοιβων και κοστους αδειας δεν τα βγαζει κ γι αυτο ρωταω μηπως εχει χαθει καποιο επεισοδιο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.