Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάκελος φορολογικών άδειας


myri

Recommended Posts

Ακόμη,

Δήλωση αναθέσεων,

Δηλώσεις Αναλήψεως από όλους τους μηχανικούς,

Βεβαιώσεις ΤΕΕ (έχουν καταργηθεί ή όχι; )

Βεβαιώσεις ΤΣΜΕΔΕ (έχουν καταργηθεί ή όχι; )

Έντυπο καταγραφής δεδομένων για τον υπολογισμό των αμοιβών. Παλιότερα κάποιοι το έλεγαν ογκομετρικό. Σ' αυτό αναγράφονται τα μέτρα κάθε χώρου όπως θα μπουν στο πρόγραμμα αμοιβών και οι κατηγορίες των μελετών. Υπογράφεται από όλους τους ελεγκτές.

Σε περίπτωση αναλυτικού προϋπολογισμού, αναλυτικά οι υπολογισμοί και υπογραφή του από τους ελεγκτές.

Link to comment
Share on other sites

Οι βεβαιώσεις έχουν ψιλοκαταργηθεί . Εξαρτάται από την πολεοδομία και τον υπάλληλο που θα σου δώσει πληρότητα . Στην Αγ. Παρασκευή για παράδειγμα κάποιος μου τις ζήτησε επιτακτικά και κάποιος άλλος μετά από 10μέρες ούτε καν που ρώτησε . Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Οι βεβαιώσεις επίσημα δεν έχουν καταργηθεί.

 

Αλλά θεωρείται "σίγουρη" η ύπαρξή τους γι αυτό και δεν τις ζητάνε επιτακτικά.

 

Αλλά πάλι είπαμε.......από πολ. γραφείο σε γραφείο υπάρχουν διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικα να σας πω οτι σε μεγαλη Πολεοδομια της Αττικης δεν ζητουσαν τις ενημεροτητες ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΕ . Ομως με την ενταξη της στο e-poleodomia τις ζητανε παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα προς όλους τους συνάδελφους!

Λοιπόν, είμαι νέα μηχανικός (2008!) και παλεύω 3 μήνες να βγάλω μία οικ. άδεια προσθήκης ορόφου σε υφιστάμενη ισόγεια μονοκατοικία η οποία έχει υπόγειο και στέγη( άρθρο 14 ΓΟΚ-ΧΑΜΗΛΑ ΚΤΊΡΙΑ). Στον υπολογισμό των φορολογικών αυτός που μου χτύπησε τα δεδομένα δεν έβαλε σωστά τα τετραγωνικά και καθόλου τους ημιυπαίθριους χώρους με αποτέλεσμα τώρα που τα συμπεριέλαβε να μειωθεί απειρό ελάχιστα η αμοιβή(μελέτης & επίβλεψης) δηλ. κατα 10 ευρώ ενώ γενικά μέχρι τώρα έχουν κατατεθεί τα ελάχιστα της μελέτης ώστε να ήταν δυνατή η πρωτοκόλληση. Σημειώνω ότι ο φάκελος έχει περάσει τοπογραφικό & ΕΠΑΕ μέχρι τώρα. Η απορία μου είναι πως θα καταθέσω τα υπόλοιπα της αμοιβής (μελέτης και επίβλεψης) ? Χρειάζομαι νέα εντολή πληρωμής? Και γενικά μπορεί σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι κάνω για τα ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΙΚΑ και όλα τα άλλα που αναφέρονται στα τεύχη των φορολογικών μου? Δεν ξέρω την διαδικασία, ούτε τι θα πλήρωσω ούτε πότε αλλά ούτε και με ποιά σειρά. Ακόμη δεν ξέρω για το τι αποδείξεις πρέπι να κόψω. Κατέφυγα σε αυτό το φορουμ, αγανακτησμένη από την υποτιμητική και αγενή συμπεριφόρα της πολεοδομίας μου. :(

Link to comment
Share on other sites

σε ενα παλιο θρεντ νομίζω η myri είχε αναφέρει αρκετα λεπτομερειακα την διαδικασία. για ψαξε λιγο.

 

και χαλαρωσε γιατι εισαι στο τελος των βασανων σου και την 2η φορα ειναι ολα πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

@santas

1. Από τη στιγμή που η αμοιβή που προκύπτει είναι πλέον μικρότερη από την εντολή που έβγαλες εσύ, δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν χρειάζεται να βγάλεις νέα, γιατί πληρώνεσαι περισσότερα χρήματα με την παλιά (έστω 10 ευρώ αφού μπορείς να πάρεις περισσότερα χρήματα από την ελάχιστη αμοιβή όχι όμως λιγότερα). Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η πολεοδομία. Αν έχει, τότε βγάζεις νέα εντολή και στέλνεις στο ΤΕΕ με fax την παλιά έγκριση μαζί με τη νέα και ζητάς να σου στείλουν τροποποίηση για το υπόλοιπο της αμοιβής, με βάση όμως τη νέα αμοιβή που είναι μειωμένη κατά 10 ευρώ. Δεν έχω αυτή τη στιγμή τηλέφωνα και fax από ΤΕΕ, αλλά αν δεν τα βρεις κοιτάζω αύριο στο γραφείο και στα δίνω.

2. ΦΕΜ --> κατά τον υπολογισμό των αμοιβών και κρατήσεων, προκύπτει ο φόρος που πρέπει να πληρώσεις στην εφορία. Με δύο αντίγραφα του εγγράφου που σου εξάγει το πρόγραμμα και γράφει "Δήλωση προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Μηχανικών -Αρχιτεκτόνων", πας εφορία και πληρώνεις.

3. Τ.Ε.Ε., ΚΗ κτλ. ,επίσης στην εφορία με το έγγραφο κρατήσεων που σου εξάγει επίσης το πρόγραμμα (το λεγόμενο πολύχρωμο).

4. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ στην Εθνική Τράπεζα.

5. Για το Ι.Κ.Α. πας στο υποκατάστημα που υπάγεται το έργο με:

α) Τίτλο ιδιοκτησίας

β) Με βεβαίωση ΑΦΜ του ιδιοκτήτη

γ) Φωτοαντίγραφα ταυτότητας ιδιοκτήτη

δ) Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη προς εσένα να πας να ανοίξεις εσύ την καρτέλα στο Ι.Κ.Α.

ε) Συμπληρωμένος πίνακας ενσήμων 1,2,3 (και αυτό το βγάζει το πρόγραμμα) ανάλογα με το είδος του έργου εις διπλούν (κάποια υποκαταστήματα το ζητάνε τυπωμένο σε Α3)

στ) Κανονικά απαιτείται και σημείωμα κατάθεσης των εισφορών για την έκδοση της αδείας, αλλά εμένα δεν μου το ζήτησαν ποτέ.

Πληρώνεις εκεί την προκαταβολή μόνο του Ι.Κ.Α. όπως αυτή έχει υπολογιστεί από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.