Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάκελος φορολογικών άδειας


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Άκη, θα το ελέγξω αν σπάει σε ποσοστό..

Μου αρέσει η λογική του "θα το δούνε θα ξέρουν τι να κάνουν", ελπίζω να ισχύει κιόλας στη ΔΟΥ μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο τμήμα οίκοθεν της εφορίας, τους δείχνεις το σημείωμα εισφορών, της insoft αν θυμάμαι καλά έχει πληρωμή στην ΔΟΥ σε ξεχωριστή στήλη, τους λες για έκδοση οικ. αδείας και πιστεύω δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρότυπο έντυπο πληρωμής για το ΚΗ δήμου και τις λοιπές εισφορές που πληρώνονται στη ΔΟΥ ή  πηγαίνω στη ΔΟΥ απλώς με το σημείωμα εισφορών που εξάγει το πρόγραμμα αμοιβών (insoft) ?

Γιάννη 

Ρωτάς στο Δήμο (που θα υποβάλεις την α.δ) πόσο είναι το ποσοστό του ΚΗ που καθορίστηκε για το ίδιο

(συνήθως είναι 75%)

Μετά στο πρόγραμμα της insoft στη στήλη "συντελεστές και παράμετροι" 

και ειδικότερα "για τα φορολογικά"  (με κόκκινη γραφή)  στο κουτάκι "ποσοστό ΚΗ  υπέρ Δήμου"  βάζεις  π.χ το 75

και το πρόγραμμα σου τυπώνει αντίστοιχα τα χαρτάκια για Δήμο και ΔΟΥ 

επιλέγοντας "εισφορές -ΤΣΜΕΔΕ" και "σημείωμα εισφορών" και "πολύχρωμο" (εγώ το πολύχρωμο το έκοβα αντίστοιχα για ΙΚΑ -Δήμο κλπ σε 4 κομματάκια)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησής μου, όταν η οικοδομική άδεια αφορά ιδιοκτήτες εξαδιαιρέτου, τα φορολογικά (ΚΗ' κτλ) μπορούν να πληρωθούν μόνο από τον έναν εκ των δύο συνιδιοκτητών ή πρέπει να επιμεριστούν οι πληρωμές και στα δύο ΑΦΜ ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει τα φορολογικά η κατανομή ή όχι του ΚΗ.Γιατί με αυτήν τη λογική θα έπρεπε να κατανεμηθούν και κάτι άλλα σε τρίτους που είναι κάτι λεπτά, πχ 0,50 € κλπ οπότε γίνεται μπέρδεμα μεγάλο.Τα πληρώνει ένας και τελειώνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω  πλήρωσα μονο το ΕΜΠ 0,5 %ο για τις κρατησεις ιδιοκτητη επι του προυπολογισμού. Μικρο ποσο μεν αλλα το πληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.