Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυο Internet σε οικισμό


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα ήρθε κάποιος και μου πρότεινε να φτιάξουμε ένα σύστημα ώστε να πάρει internet ένα μικρό χωριουδάκι (οικισμός περισσότερο) -ασύρματα φυσικά-

Υποθέτω οτι χρειάζεται μια κεραία, router,ίσως και ενα pc. Τι άλλα σκεφτεστε οτι χρειάζονται? Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιες λεπτομέρειες υλοποίησης του? πιθανό κόστος ίσως?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δεις ποσα access points θελεις και ποιο το εμβαδο του οικισμού. Επίσης πρεπει να δεις τι ταχυτητες θα θέλεις να δωσεις σε καθε χρηστη και τελος αφου ειναι public δικτυο θελεις να υπαρχει περιορισμος για μη νομιμα downloads αρχειων ή πρωγραμματων. Δες το παραδειγμα της Λαρισας

http://news.ert.gr/local/localmapDet.asp?id=487084

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοπόρα πόλη πάντως στην εφαρμογή του ασύρματου δικτύου (internet+εφαρμογές) είναι αυτή των Τρικάλων!

Απ΄οτι ξέρω οι εφαρμογές (και όχι μόνο αυτές του internet) είχαν ξεκινήσει όταν στην Ελλάδα η ένιαια του free ασύρματου δικτύου ήταν κάτι άγνωστο!

Μπορείς να δεις και στη σελίδα του e-trikala για παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία όλα αυτά αλλά στα site αυτά βλέπουμε το αποτέλεσμα του ασύρματου ίντερνετ. Εγώ θα ήθελα σαν αρχική φάση να ξέρω τι εξοπλισμός χρειάζεται και ποιά ειναι η αρχιτεκτονική που θα γίνει (πχ ο πάροχος συνδέεται με ένα router το οποίο συνδέεται με ενα access point το οποίο φέρει τη κεραία που θα δίνει το ασύρματο νετ μέχρι ένα σημείο και το σήμα θα παραλαμβάνεται απο το επόμενο access point.....?). Στον συγκεκριμένο οικισμό δεν υπάρχει πχ οπτική ίνα ή κάτι τέτοιο. Μιλάμε για μια απλή περίπτωση που άντε να παίρνουν όσοι παίρνουν μια ταχύτητα να ανοίγουν μια σελίδα, να βλέπουν τα mail τους, απλά πράγματα σαν αρχική φάση.

Link to comment
Share on other sites

εκταση; υψος κτιριων, εμβελεια που θελεις, φυσικα εμποδια........;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

περίπου 1000 τ.μ αλλά δεν μας ενδιαφέρει να καλυφθεί και 100%. φυσικά εμπόδια: ίσως κάποια ελαιόδεντρα. ύψος κτιρίων: τα περισσότερα μονοκατοικίες.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση χωρίς λόγο του αμέσως προηγούμενου μηνύματος!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, Χρόνια Πολλά,

 

Συνάδελφε τη λύση την ξέρεις, απλή περίπτωση που δε χρειάζονται και ιδιαίτερα πράγματα, βάζεις 1 ή 2 access points με πανκατευθυντικές κεραίες σε κάποια σχετικά ψηλά σημεία του οικισμού.

 

Ιντερνετ παίρνεις με ότι τρόπο θέλεις αλλά φαντάζομαι ότι θα παίξεις

με DSL οπότε και το modem/router μπορεί να είναι και το access point.

 

Έχε υπόψη σου ότι κάποιοι δε θα παίζουν, δηλαδή οι πιο απομακρυσμένοι ή με πιο χαμηλά σπίτια ή με πιο πολλά μπετά τριγύρω τους μπορεί να χρειάζεται να βγάζουν βόλτα το laptop στη βεράντα ή ακόμα και στην πλατεία.

Απ'ότι καταλαβαίνω όμως αυτό το οποίο ζητάς θα το έχουν με κάποιο τρόπο, οποτε κι'αυτοί θάναι ευχαριστημένοι με το δήμαρχο :)

Τώρα αν θέλουν το κάτι παραπάνω για να παίζουν χωρίς μετακινήσεις θα πρέπει να βάλουν σπίτι τους κάποια σταθερή κεραία και AP.

 

Δε ξέρω αν έχουν αντιμετωπίσει το θέμα αυτό στις πόλεις που προανεφέρθηκαν, αλλά φαντάζομαι πως κι'εκεί δε θα παίζει από παντού.

 

-----------

 

ΥΓ. @ διαχειριστές:

Έχετε χωρίσει την ειδικότητα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών μοιράζοντας την σε δύο υπο-forums.

Στη πράξη φαίνεται πως το κομμάτι των Μηχανικών Υπολογιστών λειτουργεί από όλες τις ειδικότητες. Προφανώς εσφαλμένα έχει παρεξηγηθεί και ακολούθως υποβαθμισθεί μια επιστημονική ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είδα τη περιοχή. Θέλουμε τελικώς να καλύψουμε μια ακτίνα 360 μοίρες 200 μέτρα. Τα γύρω σπίτια ειναι περίπου το ίδιο ύψος με το "σπίτι" που θα μπεί η κεραία (σκεφτόμουν max 3 μέτρα κεραία). Φυσικά εμπόδια υπάρχουν μόνο κάποια σπίτια που ειναι πίσω απο άλλα σπίτια και δεν ξέρω αν θα πιάνουν αυτοί, Τα περισσότερα σπίτια ειναι σε μια ευθεία και απέναντι άλλη μια ευθεία το ένα δίπλα στο άλλο. Άλλα φυσικά εμπόδια δεν υπαρχουν. Μήπως έχετε υπόψην να μου προτείνεται κάποια βασικά υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο Internet για Omni-κεραία, access point klp.

 

Βρες κάποιον που εμπορεύεται τέτοιον εξοπλισμό και ζήτα του προδιαγραφές και τιμές.

 

Σε κάποιες δουλειές που είχα κάνει όταν ιδιώτευα είχα αγοράσει εξοπλισμό από:

Ουρούλης Κοσμάς, Θεσσαλονίκη, νομίζω είναι και συνάδελφος ΗΜ.

Βρες τον.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου προτείνανε σε ένα μαγαζί τα παρακάτω βασικά υλικά:

CISCO Linksys WAP200

LINKSYS POWER OVER ETHERNET

 

πιστεύετε οτι με τα παραπάνω θα κάνω τη δουλειά μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.