Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμόρφωση σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση


Recommended Posts

  • 1 month later...

Θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο στο συγκεκριμένο θέμα, σχετικά με το συμπαγές τμήμα περιφράγματος που περιγράφει στο άρθρο 18 του Γ.Ο.Κ. για περιπτώσεις που "από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50μ.". Από τη διατύπωση του άρθρου, σημαίνει πως από τη στάθμη του πεζοδρομίου η υψομετρική διαφορά πρέπει να είναι ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ; Ή υπάρχει κάπου κάποια αποσαφήνιση του άρθρου που περιγράφει διαφορά 2.5m με κάποια μέγιστη κλίση;

 

Όπως καταλαβαίνετε, έχω μια περίπτωση υψομετρικής διαφοράς 7m σε πλάτος οικοπέδου 12m και προσπαθώ να βρω τρόπο ένταξης στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 18 Περιφράγματα, Περιφράξεις

 

2. Τα περιφράγματα του οικοπέδου σε κανένα σημείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 2,50 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,00 μ. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

Υστερα από γνώμη της αρμόδιας Ε.Π.Α.Ε. επιτρέπεται παρέκκλιση των παραπάνω διατάξεων όσον αφορά την κατασκευή συμπαγούς περιφράγματος έως ύψους 2,50 μ., σε ειδικές περιπτώσεις, όπως σε παραδοσιακούς οικισμούς.

Αν το φυσικό έδαφος στη ρυμοτομική γραμμή είναι υψηλότερα από τη στάθμη του πεζοδρομίου από 1,00 μ. έως 2,50 μ., το περίφραγμα μπορεί να κατασκευαστεί συμπαγές έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους.

Αν από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50 μ., το συμπαγές τμήμα του περιφράγματος μπορεί να έχει ύψος έως 2,50 μ. και το έδαφος κλιμακώνεται έτσι ώστε κάθε κλιμάκωση να έχει ύψος έως 2,50 μ. και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ.

 

 

η απάντηση που είχα ήταν λανθασμένη και βλ πιο κάτω τη σωστή

Link to comment
Share on other sites

myri, δεν κατάλαβα την απάντησή σου.

 

Εγώ αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς ερμηνεύεται το

"Αν από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50 μ., το συμπαγές τμήμα του περιφράγματος μπορεί να έχει ύψος έως 2,50 μ. και το έδαφος κλιμακώνεται έτσι ώστε κάθε κλιμάκωση να έχει ύψος έως 2,50 μ. και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ.".

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα γιατί ήταν λάθος :oops:

 

Λοιπόν το ξαναδιάβασα και κάτι έβγαλα

Αν το φυσικό έδαφος στη ρυμοτομική γραμμή είναι υψηλότερα από τη στάθμη του πεζοδρομίου από 1,00 μ. έως 2,50 μ., το περίφραγμα μπορεί να κατασκευαστεί συμπαγές έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους.

Βλ εικόνα 1

 

Αν από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50 μ., το συμπαγές τμήμα του περιφράγματος μπορεί να έχει ύψος έως 2,50 μ. και το έδαφος κλιμακώνεται έτσι ώστε κάθε κλιμάκωση να έχει ύψος έως 2,50 μ. και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ.

Βλ εικόνα 2

post-990-131887214613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως εξακολουθώ και δεν καλύπτομαι ακόμη. Αυτό μου με ενδιαφέρει δεν είναι το ΤΙ επιτρέπεται, αλλά το ΠΟΤΕ επιτρέπεται αυτό που περιγράφεις στο σχήμα σου.

 

Ετοίμασα λοιπόν και γω ένα αντίστοιχο σχηματάκι, για να είμαι πιο ξεκάθαρος. Αυτό που με ενδιαφέρει λοιπόν στο συνημμένο, είναι η τιμή του α. Πρέπει να είναι 0; Μπορεί να είναι έως πόσο; Είναι δυνατόν να μιλάμε για φυσικό έδαφος και να υπάρχει η απαίτηση να είναι μηδενική αυτή η απόσταση;

post-1499-131887214686_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

συνοπτικά για εσένα ισχύει το σχήμα 2

θα το κάνεις όπως το δείχνω και το α>ή=1,50 μ (μεγαλύτερο ή ίσο)

....και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ.

 

μόλις βρω χρόνο θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά

θα βάλω στο σχήμα το δικό σου φυσικό έδαφος

---------

με κόκκινο είναι το φυσικό έδαφος από το σκίτσο σου

Η>2,50 μ είναι το ύψος του φυσικού σου εδάφους

h < ή = 2,50 μ είναι το ύψος του συμπαγούς σου στηθαίου

α < ή = 1,50 μ είναι το πλάτος του αναβαθμού

 

και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις απαγοεύεται το συμπαγές στηθαίο να είναι περισσότερο από 2,50 μ

post-990-131887214786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

myri,

 

αφού σε ευχαριστήσω για τις προσπάθειες που κάνεις να καταλάβεις την περίπτωσή μου και να παρέχεις βοήθεια, θα ήθελα να σου ζητήσω να ρίξεις μια ματιά στα νέα συνημμένα, καθώς η περίπτωσή μου δεν είναι ακριβώς όπως φαίνεται στο τελευταίο σου σχήμα. Στην περίπτωσή μου, υπάρχει διανοιγμένος δρόμος εδώ και χρόνια, με αποτέλεσμα το φυσικό έδαφος να έχει παραμορφωθεί. Το σχήμα που επισυνάπτω αντιπροσωπεύει πολύ καλύτερα την πραγματικότητα και το πρόβλημα το εντοπίζω εκεί που βρίσκεται ο κύκλος. Το "α" το οποίο έχω σημαδέψει στο δικό μου σχέδιο αφορά την απόσταση φ.ε. - ρυμοτομικής γραμμής στο σημείο που παρουσιάζεται η υψομετρική διαφορά.

 

Επισυνάπτω επίσης και τοπογραφικό σκαρίφημα του οικοπέδου.

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω από όλους σας να με καθοδηγήσετε στην αναζήτησή μου να εντοπίσω κάποιο άρθρο του ΓΟΚ ή κάποια διάταξη η οποία να περιγράφει γενικά για τα εντός σχεδίου ποια πρέπει να είναι η ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ του διαμορφωμένου εδάφους. Έχω κατεβάσει όλα τα σχετικά έγγραφα από τα ράφια, έχω ανοίξει όλα τα pdf που μαζεύω εδώ και χρόνια και δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι.

 

Ευχαριστώ!

post-1499-131887214825_thumb.png

post-1499-131887214835_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

συνολικα οχι μεγαλυτερες υψομετρικες διαφορες των 4,5 μετρων διαφορετικα παμε ΕΠΑΕ

Αυτό που το λέει;

Και αν το οικόπεδο έχει υψ. διαφορά >4,5μ. τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό θα ήθελα και γω κάποιο feedback. Όσο και να το έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι σχετικό στη νομοθεσία. Όπως επίσης και στις κλιμακώσεις που πρέπει να τηρουνται στον περιβάλλοντα χώρο. Γενικά, απ' ότι έχω καταλάβει το θέμα της ΕΠΑΕ είναι λίγο μυστήριο... Κάτι μου έλεγε ένας συνάδελφος πως αν θέλει ο υπάλληλος να σε στείλει ΕΠΑΕ σε στέλνει χωρίς επιπλέον δικαιολογίες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.