Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή απόκλιση εμβαδού Ε.Κ.


Recommended Posts

Γενικά λέμε εντός σχεδίου 1:1000 και εκτός σχεδίου 1:5000 αλλά το απόλυτο σωστό είναι:

κλίμακα ένταξης 1:1000 και 1:5000.

Οπότε αν είναι περιοχή που δεν την δουλέυεις και δεν γνωρίζεις την κλίμακα ένταξης, το ρωτάς από το αντίστοιχο κτηματολογικό γραφείο ή πιο απλά ρώτα την ανοχή να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα αυτο δεν σε καλύπτει ουσιαστικά.διότι μπορει να εισαι σωστος στο σχημα και το εμβαδόν αλλα σε τελειως αλλη θεση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη σε εκτός σχεδίου δε είμαι 1:5000???? Αυτοί γιατί υπολογίζουν την ανοχή με το 1:1000???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα αποτύπωσης για το κτηματολόγιο δεν έχει να κάνει με τα εντός και εκτός σχεδίου. Η έκταση ενός ΟΤΑ υπό κτηματογράφηση χωρίζεται σε αστική και αγροτική περιοχή (και σε ΟΤΑ με δασικές εκτάσεις, ορεινούς όγκους κτλ. αυτές οι περιοχές αποτυπώνονται σε κλίμακα 1:10000). Η αστική περιοχή προφανώς περιλαμβάνει τα εντός σχεδίου ΑΛΛΑ ΚΑΙ τις εκτός σχεδίου περιοχές όπου υπάρχει πυκνή δόμηση. Η υπόλοιπη έκταση του ΟΤΑ αποτελεί την αγροτική περιοχή.

Επομένως αν η περιοχή σου terry έχει πυκνή δόμηση πρόλο που είναι εκτός σχεδίου θεωρείται αστική και επομένως αποτυπώθηκε σε κλίμακα 1:1000.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω επαναλαμβάνω οτι για να εχει το κεφαλι του ησυχο κανεις πρεπει να κανει αποτυπωση σε ΕΓΣΑ 87 και να τα συγκρινει με τις συντεταγμενες του Κτηματολογιου.

διότι εχω δη περιπτώσεις που μεταβιβάστηκαν λαθος ακίνητα επειδή ακριβως επαναπαύτηκαν στο εμβαδό που συνεπιπτε (κτηματολογίου και πραγματικό)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω επαναλαμβάνω οτι για να εχει το κεφαλι του ησυχο κανεις πρεπει να κανει αποτυπωση σε ΕΓΣΑ 87 και να τα συγκρινει με τις συντεταγμενες του Κτηματολογιου.

διότι εχω δη περιπτώσεις που μεταβιβάστηκαν λαθος ακίνητα επειδή ακριβως επαναπαύτηκαν στο εμβαδό που συνεπιπτε (κτηματολογίου και πραγματικό)

 

Αυτό το θεωρώ αυτονόητο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Σε παλαιά τμήματα εντός πόλεως που έχουν χαρακτηριστεί παραδοσιακά, ισχύει οτι η ανοχή απόκλισης εμβαδού οικοπέδου από το κτηματολόγιο ειναι 0 %?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.