Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποδεκτή απόκλιση εμβαδού Ε.Κ.


noland

Recommended Posts

  • 5 months later...

Καλησπέρα, άρα για να καταλάβω σε κτηματογραφημένη περιοχή ποια είναι η αποδεκτή απόκλιση μεταξύ τοπογραφικού και Κτηματολογίου? Και βάσει ποιου νόμου? Διότι η απόφαση 461-03/21-7-08 και μετά η 478/06/17-3-09 δεν μου δίνουν απάντηση στο πιο πάνω απλό ερώτημα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το 7% η 10% είναι επι του πραγματικου εμβαδού η επι του εμβαδού που αναφέρεται στο κτηματολόγιο?  Αν π.χ εχω πραγματικά 100τ.μ και το κτηματολόγιο  αναφέρει  109τ.μ. είμαι εντός η εκτός της απόκλισης του 10%;

Link to comment
Share on other sites

Επί του εμβαδού του Κτηματολογίου

δηλ. η πραγματική μέτρηση θα πρέπει να είναι εντός της περιοχής [ (1-π.α.)*Εκτημ  έως (1+π.α.)*Εκτημ ]

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διάβασα σε ενα εντυπο του κτηματολογιου του 2012 οτι τα ορια συμβατοτητας σχηματος για διορθωσεις κτηματολγιου εινια 1 μ για αστικες περιοχες και 4 μ για αγροτικές. Ξερει κανεις τι ισχυει με τα ορια συμβατοτητας σχηματος;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

η συμβατοτητα δεν εχει  "ενεργοποιηθει"

 

δες σε αυτη την αναλυση

 

 

απο cendroid

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/21367-Ενσταση-προς-το-κτηματολόγιο/?p=543880

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στον οδηγό του κτηματολογίου για μηχανικούς έχει τον τύπο αποδεκτής απόκλισης Α=[√Eκ+2Uo)^2 -Eκ]* Π/Πτ

Το Uo=0.5m & 2.5m . Τα 2,5 μέτρα είναι για εκτός σχεδίου περιοχές;

 

Έχω ένα γήπεδο εκτός σχεδίου και οικισμού, το οποίο στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας γράφει πως είναι 755,51τ.μ. χωρίς να υπάρχουν λεπτομέριες για το πως βγήκε αυτό το εμβαδόν και αργοτερα στο κτηματολόγιο έχει καταχωρηθεί 755,51 τ.μ.. Όμως σε πρόσφατες μετρήσεις το μέτρησα 1020 τ.μ.

 

Αν βάλω Uo=2.5m το Α=305,42 τ.μ.. Οπότε μετά πώς πάει; 755,51+305,42 = 1060,93 τ.μ. άρα οι μετρήσεις μου είναι εντός αποδεκτής απόκλισης και προχωράω στη σύνταξη ενός ΔΓΜ όπως στο υπόδειγμα της σελίδας 10 του οδηγού και δεν κάνω κάτι άλλο; Η πρέπει να ζητήσω από το κτηματολογικό γραφείο και τα γειτονικά ΚΑΕΚ ώστε να φτιάξω ένα ΔΓΜ όπως της σελιδας 16 του οδηγού, το οποίο θα κοινοποιηθεί στους γείτονες και θα πρέπει να συνναινέσουν για την αλλαγή;

 

URL ΟΔΗΓΟΥ : http://www.ktimatologio.gr/mediacenter/Publications/2921.pdf

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.