Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Λοιπον σκεφτομαι να κανω τα εξής :

........Τί λετε?

 

1.Ναι,θα το δεις κ με τα μάτια σου πόσο μπετό έπεσε στο υπόγειο.......

2.Μακάρι.....

3.Κ ο Εισαγγελέας θα σου ζητήσει το συμφωνητικό.....

4.Σου είπα,το υπόγειο θα το πληρωθεί σύμφωνα με τις βαρέλες,τα πάνω από το υπόγειο σύμφωνα με τα σχέδια.Θα μπορούσες να υπολογίσεις από πριν τα κυβικά του υπογείου προσλαμβάνοντας Τοπογράφο για ογκομέτρηση των εκσκαφών κ των ξυλοτύπων.Όσο για πόσα του έχεις δώσει,είναι πολύ απλό για το μπετατζή:ό,τι δεν σου πήρε μετρητά,θα σου τα πάρει με καταγγελία στο ΙΚΑ.Εϊναι το πιό απλό κ εύκολο που μπορεί να κάνει.Είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι όλα τα ένσημα τα κατέθεσες σωστά?Ούτε ένα Σάββατο δεν δούλεψαν οι δικοί σου?ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ.ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ Ο,ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ,ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.

5.Αυτό δεν υπάρχει.Κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει κλειστή προσφορά με νούμερο.....Άστο,το έχω ψάξει.Κ αν σου δώσει,προετοιμάσου για την κακοτεχνία όλης της χώρας συγκεντρωμένη στην οικοδομή σου!Όσο για το ΙΚΑ,ΑΥΤΟ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΠΟΥ ΛΕΣ!!!Μα είναι ποτέ δυνατόν να πιστεύεις ότι μπορείς να κλειδώσεις τον Εργασιακό Νόμο βάσει ενός Συμφωνητικού????Πας για ΜΕΓΑΛΑ χρέη φίλε μου.......μου φαίνεται ότι ΕΣΥ τελικά θα σώσεις το ασφαλιστικό!!!!!!!Θα γίνεις ο καλύτερος πελάτης του ΙΚΑ!!!!!!!

 

Σου είπα,μην τρελλαίνεσαι,θέλει μία διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων.Σου είπα επίσης:το Κράτος ΘΑ εισπράξει,είτε σου αρέσει είτε όχι,έχει τρόπο να σε εκβιάσει.Οι εργολάβοι ΘΑ εισπράξουν,έχουν κ αυτοί τον τρόπο τους,και μην νομίζεις ότι αυτοί δεν γνωρίζουν από επιμετρητές του ΤΕΕ.Ο μηχανικός μπορεί κ να μην εισπράξει.Εσύ ΘΑ πληρώσεις όλους τους παραπάνω,αλλά παίρνεις αντάλλαγμα μία νεόδμητη μονοκατοικία στο Λουτράκι!Μπορεί να σου βγήκε πιό ακριβά,αλλά ποιός είσαι εσύ,ο εξυπνάκιας που θα τη βγάλει φτηνά?

 

Οπότε κ για να μην ζοριστείς στο τέλος κ πάθουν οι αρτηρίες σου,σου λέω τον ακόλουθο κανόνα:

Από τη στιγμή που είσαι εσύ ο Εργολάβος του Έργου,να υπολογίζεις ότι από το αρχικό νούμερο που είχες υπολογίσει θα ξεφύγεις περίπου 30-35%.Αυτός είναι κανόνας για ΟΛΟΥΣ που κατασκευάζουν μόνοι τους.

 

Κ η απάντηση στο ερώτημα του θρεντ είναι ΕΦΙΑΛΤΗΣ.Τουλάχιστον όμως μόλις τελειώσεις θα χαίρεσαι τη σπιταρόνα σου.Εγώ σου λέω από τώρα ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!Αυτή την αντίληψη χρειάζεσαι,διότι η κατασκευή είναι για ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΣΤΟΜΑΧΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα μεροκάματα του ΙΚΑ δεν στα εξασφαλίζουν τα ιδιωτικά συμφωνητικά , αλλά η καθημερινή πραγματικότητα και παρουσία .

Link to comment
Share on other sites

5.Αυτό δεν υπάρχει.Κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει κλειστή προσφορά με νούμερο.....Άστο,το έχω ψάξει.Κ αν σου δώσει,προετοιμάσου για την κακοτεχνία όλης της χώρας συγκεντρωμένη στην οικοδομή σου!

 

[email protected]

 

διαφωνώ σε αυτό το κομμάτι ριζικά. ο ιδιοκτήτης πρέπει να υποψιάζεται χαμηλότερες κλειστές προσφορές από τις φαινομενικά προϋπολογισμένες. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορεί να δοθεί μια τίμια σωστή κλειστή προσφορά? τόσα χρόνια όλο κλειστές προσφορές δίνω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. ( πρόβλημα είχα στο να πάρω ΟΛΕΣ τις δουλειές)

 

π.χ. δηλαδή θέλεις να μου πεις όταν κατεβαίνουμε σε μειοδοτικούς διαγωνισμούς να μην μπορούμε να κοστολογήσουμε το δικό μας κόστος για να δώσουμε μια προσφορά? ( και το αναφέρω διότι εκεί πρέπει να ειμαστε ακόμα πιο ακριβείς γιατί δεν μπορούμε πολύ εύκολα να πούμε δεν βγήκαμε οικονομικα, έτσι ώστε να έχουμε οικονομική βοήθεια)

 

η κατασκευή ενός σπιτιού , όπως και η κατασκευή ενός αυτοκινήτου π.χ. όπως και όλες οι δουλειές θέλουν τον ειδικό τους. και σε αυτήν την περίπτωση ειδικοί είμαστε εμείς.

 

1.πληρώνουμε μπετατζή για θεμέλια βάση τιμολογίου

2. ανωδομή βάση επιμέτρησης ( ενδεχομένως παρόντος και μπετατζή)

3. εξόφληση εταιρίας σκυροδέματος βάση τιμολογίων

 

όλοι θα είναι ευχαριστημένοι

και ο ιδιοκτήτης ακόμα πιο πολύ γιατί θα συνεχίσει άμεσα το έργο του και όσο το δυνατόν λιγότερες οικονομικές επιβαρύνσεις

 

 

χάρης

 

υ.γ η πολύ σωστή περίπτωση "βανδαλισμού" δεν ενδείκνυται στην συγκεκριμένη περίπτωση....(προσωπική άποψη)

 

Τα μεροκάματα του ΙΚΑ δεν στα εξασφαλίζουν τα ιδιωτικά συμφωνητικά , αλλά η καθημερινή πραγματικότητα και παρουσία .

 

ακριβώς...η καθημερινή παρουσία ( και αν υπάρχει η δυνατότητα παρουσιολογίου- με υπογραφή ακόμα καλύτερα)

 

βέβαια υπάρχει και η περίπτωση εδώ να παίρνουμε παρουσίες από 9 άτομα και φεύγοντας από το έργο ο xrysida να παραμένουν 3....

 

δεν υπάρχει τελειωμός

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

harristheo όταν μιλούσα για κλειστές προσφορές αναφέρομαι στα ένσημα.Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ κάλυψη για κλειστή προσφορά στα ένσημα,μόνο καθημερινές παρουσίες.

 

Εγώ σου γράφω κ σου υπογράφω ως εργολάβος:για τα μπετά θα μου βάλεις όσα ένσημα λέει η άδεια (κατά κόρον...) κ στην πραγματικότητα λόγω των δυσκολιών του έργου έρχομαι κ σου λέω ότι έκανα τα διπλάσια μεροκάματα από τη συμφωνία κ πρέπει να μου τα κολλήσεις......Τότε εσύ τί κάνεις?Δε μου τα κολλάς?Ή μου τα παρακρατείς από την αμοιβή μου?Αν δεν μου τα κολλήσεις,τρώς καταγγελία στο ΙΚΑ.Αν μου τα παρακρατήσεις,τότε προσβάλλω το συμφωνητικό....Είδες που ΔΕΝ μπορούν να υπάρξουν κλειστές συμφωνίες όσον αφορά το ΙΚΑ?

 

xrysida μου ήρθε κ κάτι άλλο στο μυαλό,που έπρεπε να το καταλάβω από την αρχή,μιας κ δεν έχεις σχέση με το χώρο:

γωνίες,κούτελα,νεροσταλλάκτες κλπκλπ έχεις μετρήσει?Ίσως ΑΥΤΑ να είναι τα έξτρα που ζητάει ο μπετατζής.ΠΟΤΕ δεν συμπεριλαμβάνονται αυτάστην τιμή φατούρας,Π-Ο-Τ-Ε.Άρα καλά κάνει κ στα ζητάει,αν δεν τα έχεις υπολογίσει.....

Βέβαια,δεν κάνει καλά να στα ζητάει αν δεν τα έγραψε στην προσφορά του,οπότε το θέμα σηκώνει κουβέντα,αλλά το θετικό είναι ότι σίγουρα θα καταλήξετε κάπου συμβιβαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η φατούρα απο που προκύπτει;

Εγώ έχω καταλάβει ότι την δουλειά ο μπετατζής την πήρε με τα υλικά, μην σου πω και με τα σίδερα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ''η φατούρα από πού προκύπτει''?

 

΄Αλλη η τιμή φατούρας,άλλη η τιμή για τα πρόσθετα.Αν η τιμή ήταν ''πακέτο'' κ η επιμέτρηση φασόν με τα κυβικά ,τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ήταν 50 ευρώ το κυβικό....επίσης,δεν πήρε τη δουλειά με τα υλικά,διότι με 50 ευρώ το κυβικό με τα υλικά μέσα πείτε μου ποιός είναι ο μπετατζής να τον πάρω εγώ για τις δουλειές μου κ να του πληρώνω ΟΣΑ νταβατζηλίκια θέλει.......Θα κάνω χρυσές δουλειές!

 

Προμήθεια υλικών ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ήταν μέσα στην τιμή,μόνο διαμόρφωση ξυλοτύπου-τοποθέτηση χάλυβα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η τιμή παραπέμπει σε φατούρα, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί όπως διάβαζα κατάλαβα ότι τις βαρέλες δεν τις παρήγγελνε ο xrysida...

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνούμε.

 

Ορίστε,CASE CLOSED!

 

Το πρόβλημα λύθηκε.xrysida,αυτά που σου ζητάει ΔΕΝ είναι επιπλέον κυβικά μπετού,ούτε θέμα επιμέτρησης ποσοτήτων όσον αφορά τη φατούρα.Εϊναι θέμα διαμόρφωσης κατασκευαστικών λεπτομερειών (γωνίες-κούτελα κλπκλπ),που ΔΕΝ τα έγραψε (προφανώς) στην προσφορά του.Ο άνθρωπος έχει ΚΑΙ δίκιο ΚΑΙ άδικο.Σε έργο 600 κυβικών για να καταλάβεις,μου ήρθε 38.000 η φατούρα κ 12.000 οι λεπτομέρειες.

 

Ξεκίνα τα παζάρια με πρόθεση να τον πληρώσεις,άντε για να τελειώνεις.ΔΕΝ πιάστηκες κορόιδο εξ' ολοκλήρου......

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην δίνεις δημόσια τόσα στοιχεία γιατί μπορεί πολύ χαλαρά η άλλη πλευρά να τα παρακολουθεί και να γνωρίζει κάθε σου βήμα..

 

Προσωπικά νομίζω πως κατάλαβα για ποιά οικοδομή μιλάς, πολύ μικρή πόλη το Λουτράκι

 

καλή συνέχεια και καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.