Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς να βρεί κανείς ανεμολογικά δεδομένα;


Πηνελόπη

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

είμαι νέο μέλος, και εντυπωσιασμένη απο τις συμβουλές και την βοήθεια που παρέχονται εδώ!

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: εδώ και λίγους μήνες έχω αναλάβει μία οικονομοτεχνική μελέτη σε μορφή εργασίας για το Πανεπιστήμιο, για την πραγματοποίηση της όμως χρείαζομαι γεωλογικά και ανεμολογικά στοιχεία για νησιωτκές περιοχές. Το θέμα είναι οτι ψάχνω στο διαδίκτυο ομως δεν βγάζω άκρη, δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο.:confused::confused::confused:

 

Υπάρχει κανείς να μου προτείνει έστω κάποια διεύθυνση;

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

http://www.meteo.gr/Gmap.asp

 

κλικ πάνω στον σταθμό που σε ενδιαφέρει -> ανοίγει παράθυρο -> κλικ πάνω δεξιά στο βελάκι

Link to comment
Share on other sites

ανεμολογικά κιόλας? Εδώ θερμοκρασίες ψάχνεις και δε βρίσκεις αξιόπιστα δεδομένα...

 

Κοίτα εδώ, αλλά έχει μόνο την επικρατή διεύθυνση το ανέμου: http://www.cres.gr/kape/datainfo/clima.htm

 

Στοιχεία σίγουρα θα έχει η ΕΜΥ και τα αεροδρόμια. Απευθύνσου σε αυτούς. Φαντάζομαι δε θα έχουν πρόβλημα να σου τα δώσουν. Υπάρχει όμως η πιθανότητα να μην είναι επεξεργασμένα ή τουλάχιστον να μην είναι στη μορφή που τα θέλεις (ωριαία, ημερήσια, μηνιαία κτλ). Αν είναι raw data από μετεωρολογικό σταθμό, ενδέχεται να θέλει δουλίτσα από μέρους σου.

 

Αν βρεις οποιαδήποτε πηγή δεδομένων, για άνεμο/ακτινοβολία/θερμοκρασία καλό θα ήταν να ανατροφοδοτήσεις καθώς όπως είδες και εσύ σπανίζουν...

Link to comment
Share on other sites

....ανεμολογικά στοιχεία για νησιωτκές περιοχές.

1. Επικρατούσες διευθύνσεις ή ταχύτητες θες?

 

Γιατί άλλο η διεύθυνση αν θες π.χ. να σχεδιάσεις βιοκλιματικά έναν υπαίθριο κοινόχρηστο χώρο και άλλο η ταχύτητα για να δεις π.χ. αν έχεις εκκίνηση σε ανεμογεννήτρια.

 

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα και δεν έχουν φυσικά τον ίδιο βαθμό αξιοπιστίας.

 

2. Ποιας περιοχής?

 

επίσης αυτό που λέει ο Παναγιώτης ισχύει. ανεμολογικά και αξιόπιστα και εγώ έχω (πολλές) επιφυλάξεις.

 

αρκεί π.χ. να δεις θεωρήσεις ταχυτήτων ec1 και real data για να βγάλεις συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Η εργασία αφορά πλωτή ανεμογεννήτρια, επομένως θα χρειαστώ ταχύτητα,

όσο για περιοχή...τα νησιά της Ελλάδας!

Θα βρω ιστορικά δεδομένα για να κάνω προβλέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Η εργασία αφορά πλωτή ανεμογεννήτρια, επομένως θα χρειαστώ ταχύτητα,

όσο για περιοχή...τα νησιά της Ελλάδας!

Θα βρω ιστορικά δεδομένα για να κάνω προβλέψεις?

 

Πηνελόπη θα επικοινωνήσεις με την ΕΜΥ όπου επι πληρωμή θα σου δώσουν στοιχεία από 1950-2000 αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για ανεμολογικά δεν θα πληρώσεις κιόλας ,πες του καθηγητή σου να φτιάξει ένα doc οτι τα χρειάζεστε για πανεπιστημιακή εργασία (ακόμα καλύτερα να στείλει ο ίδιος e-mail ή να πάρει τηλ) το έχω κάνει 2-3 φορές και άλλοι που γνώριζα στο πολυτεχνείο πολλές περισσότερες και δεν πλήρωσε κανείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.