Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

όλοι οι έλεγχοι πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννοήσης με τους ελεγκτές ή υπάρχει και το ενδεχόμενο να γίνουν χωρίς προειδοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όλοι οι έλεγχοι πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννοήσης με τους ελεγκτές ή υπάρχει και το ενδεχόμενο να γίνουν χωρίς προειδοποίηση?

 

Καλή ερώτηση. Αυτό παίζει απ' ό,τι έχω καταλάβει. Αν θες να σου πω για τη δική μου, προσωπική εμπειρία και τις 3 φορές έπεσε τηλέφωνο. Όμως, τις 2 από τις 3 με ρωτούσαν που ακριβώς είναι γιατί δεν μπορούσαν να το βρουν (υπάρχει ένα μπέρδεμα με την αρίθμηση της οδού και τις δύο πολυκατοικίες, όπου στη μια είναι το πατρικό μου και στην άλλη το γραφείο), άρα συμπεραίνω ότι επιχείρησαν να έρθουν χωρίς προειδοποίηση. Ωστόσο, τηλέφωνο θα πέσει σίγουρα, δηλ. δεν έχω ακούσει κάπου να κάνουν ντου συνεχώς και να επιμένουν χωρίς να επιχειρήσουν τηλ. επικοινωνία ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

.... (έχουν πραγματοποιηθεί και οι 3 έλεγχοι και προς το παρόν δεν έχω λάβει, ούτε και μου έχουν δώσει κανένα χαρτί σχετικά με αυτούς).

δεν έχεις κανένα χαρτί; πως γίνεται αυτό;

σε κάθε έλγχο σου δίνουν ένα χαρτί που γραφει πως η επιχείτηση λειτουργεί κανονικά

και μάλιστα τα δικά τους αντίγραφα πρέπει να τα σφραγίσεις

 

κατά τα άλλα παίρνεις την τελευταία δόση με τον ίδιο τρόπο που πήρες και τις προηγούμενες

 

εγώ είχα μερικές επισκέψεις και χωρίς τηλεφώνημα

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις κανένα χαρτί; πως γίνεται αυτό;

σε κάθε έλγχο σου δίνουν ένα χαρτί που γραφει πως η επιχείτηση λειτουργεί κανονικά

και μάλιστα τα δικά τους αντίγραφα πρέπει να τα σφραγίσεις

 

κατά τα άλλα παίρνεις την τελευταία δόση με τον ίδιο τρόπο που πήρες και τις προηγούμενες

 

εγώ είχα μερικές επισκέψεις και χωρίς τηλεφώνημα

 

Σφράγισα επι τόπου και τις 3 φορές, αυτό οκ. Μάλιστα ο τελευταίος μου είπε ότι θα τα πάρεις τα χαρτιά μόλις έρθεις να καταθέσεις τα δικαιολογητικά για την τελευταία δόση (αυτός ήταν ο πιο σωστός, δηλαδή ήρθε για έλεγχο πριν καταθέσω τα χαρτιά - ενώ στην προηγούμενη δόση έγινε το αντίθετο). Άρα, πρέπει να τα ζητήσω, ε ;

Link to comment
Share on other sites

βλέπω στον ΟΑΕΔ σου είναι λίγο κουκουρούκου

πας κανονικά να κοψεις την απόδειξη όταν έρθει η ώρα και ζήτα και αντίγραφα από όλες τις επισκέψεις

έστω φωτοαντίγραφα

δε νομίζω να πάει κάτι στραβά αλλά καλό θα ήταν να τα έχεις

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε, εντελώς αθεώρητη. Θα σε στείλουν να αγοράσεις ένα μπλοκ Τιμολογίου από ένα ψιλικατζίδικο ή βιβλιοπωλείο (π.χ. τύπου 272α) και θα κόβεις ένα μπροστά τους (την ώρα που θα πας για την κατάθεση των δικαιολογητικών της κάθε δόσης και αφού προηγηθεί ο έλεγχος). Άλλωστε, δεν μπαίνουν στην Εφορία, επομένως δεν χρειάζεται να είναι θεωρημένο το μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια χαρτιά να υπογράψεις ... άσχετο. Κάθε 10 του μηνός τα στέλνουν και τα παραλαμβάνεις μετά από 10-15 μέρες (από την 10η μέρα). Αυτό μου είπαν στον ΟΑΕΔ, προχθές την Τρίτη συγκεκριμένα (επειδή έχασα την προθεσμία για να τα πάρω αυτό το μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου ζητήθηκε να συμπληρώσω σε υπεύθυνη δήλωση, συνολικά ένα 6ωρο κάθε ημέρα (δεν έχει σημασία αν θα είναι σπαστό ή συνεχόμενο), σύμφωνα με το οποίο θα πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκομαι στο γραφείο για τους τυχαίους ελέγχους. Αρκετά περιοριστικό, μιας και μηχανικός δεν σημαίνει μόνο γραφείο..

 

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει πουθενά αυτό για την υπεύθυνη δήλωση και το 6ωρο, το αφήνει όμως στο φλου:

"..και στην συνέχεια καταβάλλονται από 5.000,00 ευρώ στο τέλος κάθε εξαμήνου της επιδότησης που είναι 12μηνης διάρκειας από την υπαγωγή του και αφού θα έχει πραγματοποιηθεί τουλάχιστον ένας επιτόπιος έλεγχος κατά το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα (όπου και διαπιστώνεται η κανονική λειτουργία της δραστηριότητας"

 

Θέλω να πιστεύω ότι η δήλωση αυτή γίνεται ώστε και οι δύο πλευρές να μην έχουν κάποιο πρόβλημα. Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν κατόπιν ραντεβού (όπως αναφερόταν στο πρόγραμμα για την έγκριση).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.