Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόγραμμα για Νέους Επιστήμονες (12000ευρώ σε 3 δόσεις των 4000ευρώ) ξέρω οτι είχε προθεσμίες υποβολής ως τις 31 Μαρτίου. Ωστόσο συχνά αυτά παίρνουν παράταση. Τουλάχιστον πέρυσι που είχα κάνει αίτηση εγώ, υπήρξε παράταση επειδή δεν είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις.

 

Κάποιος μου είπε οτι πλέον υπάρχει και μια άλλη αντίστοιχη επιδότηση (καινούρια) για όσους κάνουν τώρα έναρξη επαγγέλματος, γύρω στα 15000ευρώ, αλλά αυτό δε μπορώ να σου το πω με σιγουριά γιατί δεν το έμαθα από επίσημη πηγή.

 

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στον αρμόδιο ΟΑΕΔ της περιοχής σου. Θα σε ενημερώσουν για τα προγράμματα που είναι τώρα ενεργά. Αξίζει πάντως τον κόπο, μη φοβηθείς τα γραφειοκρατικά και τη χαρτούρα. Εγώ με την επιδότηση αυτή κατάφερα να εξοπλίσω το γραφείο μου με στατικό-αρχιτεκτονικό πρόγραμμα κλπ κάτι που δε θα είχα καταφέρει να κάνω αλλιώς αφού δεν είχα καμία οικονομική στήριξη από πουθενά. Και είναι μεγάλη βοήθεια για νέους μηχανικούς.

 

Σε ποιά περιοχή είσαι; Αν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω....μπορεί να έχουν δίκιο, δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν αλλά μου φαίνεται περίεργο. Έχω φίλο και συνάδελφο που έκανε την αίτηση μέσα στον Μάρτη και ήδη εγκρίθηκε η επιδότησή του.

 

Πάρε και στα εξής τηλέφωνα:

210 6081843

210 6081844

210 6396699

 

Είναι στην Αθήνα βέβαια αλλά μπορείς να ρωτήσεις τι προγράμματα υπάρχουν. Μην πεις οτι είσαι από Καρδίτσα γιατί θα σε παραπέμψουν να ρωτήσεις εκεί για να βγουν από τον κόπο. Αφού σε ενημερώσουν τότε μόνο ρώτα αν αυτά ισχύουν για όλη την Ελλάδα και ανέφερε την Καρδίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μέσα στο 08 κατά Αύγουστο 15.000€.

 

1000% σίγουρο.

 

εχεις ιδεα για προϋποθεσεις?να υποθεσω,εναρξη επαγγελματος μετα το 2007?

 

:-x

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μέσα στο 08 κατά Αύγουστο 15.000€.

 

1000% σίγουρο.

 

εχεις ιδεα για προϋποθεσεις?να υποθεσω,εναρξη επαγγελματος μετα το 2007?

 

:-x

 

 

δες το τελευταίο και μετέθεσε ημερομηνίες. Ναι νομίζω ότι θα είναι μετά το 07 !!

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν την λήξη του Μάρτη μου είπαν ότι δεν είχε εξαντληθεί ακόμα το πακέτο για το αντίστοιχο πρόγραμμα του 2007 . Το λέω αυτό διότι ήδη πριν από τη λήξη του 2007 είχα κάνει τα χαρτιά μου και ακόμα δεν μου έχει έρθει καμία απάντηση ... Στον ΟΑΕΔ μου λένε πως δεν μπορούν να μου πουν κάτι περισσότερο διότι και αυτουνών δεν τους έχει έρθει κάποια απάντηση ...

Εγώ όμως κάτι υποψιάζομαι . Κάθε μέρα βλέπω νέες βιοτεχνείες , συνεργεία κτλ που βγάζουν άδειες και παρ'ότι τους είχε εγκριθεί η επιδότηση , οι άμοιροι δεν έχουν πάρει φράγκο , οπότε αναγκάζονται να ξεκινήσουν με δικά τους χρήματα ... Δεν προσπαθώ να λασπώσω την Κυβέρνηση , απλά υποψιάζομαι πως τα ταμεία είναι μείον ...

Link to comment
Share on other sites

iliekater,

πιεζέ τους με συνεχή τηλεφωνήματα.

 

Συνάδελφος και φίλος έκανε τα χαρτιά του μέσα Γενάρη 2008, τέλη Φεβρουαρίου είχε θετική απάντηση και γύρω στις 20 Μάρτη έγινε η αυτοψία. Γύρω στο Πάσχα θα του κατατεθούν και τα χρήματα. Μου κάνει εντύπωση που εσύ είχες κάνει νωρίτερα αίτηση και ακόμα δεν πήρες απάντηση.

 

Σε ποιόν ΟΑΕΔ αν επιτρέπεται;

 

Πάντως άλλος συνάδελφος που είχε πάρει αντίστοιχη επιδότηση πριν μερικά χρόνια μου είπε οτι και σε αυτόν τα είχαν καθυστερήσει πολύ με διάφορες δικαιολογίες μέχρι που τους έπρηξε (κάθε εβδομάδα τηλέφωνο) και τελικά "επισπεύθηκαν" οι διαδικασίες. (είναι πολλές οι ιστορίες που ακούγονται αλλά...κωλύομαι...) :)

 

Οπότε...μην τους αφήνεις σε ησυχία!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.