Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Καλημέρα, δυστυχώς τώρα είδα το θέμα, κι ελπίζω να μην έκανες έναρξη chnasos!! Εγώ την πήρα την επιδότηση, η οποία δεν είναι για Νέους και επιχειρηματικότητα αλλά για Νέους Επιστήμονες. Είναι όντως 12.000€ και μπορώ να σας πω με όλη την ειλικρίνια που με διακατέχει ότι ξόδεψα μόνο 400€. Λοιπόν ακούστε για να πάρετε κι εσείς τα χρήματα. Καταρχάς, τι είχα κάνει εγώ, περίμενα να βγει η προκύρηξη και μετά έκανα έναρξη (ουτως ή αλλως είχα σίγουρη δουλειά και δεν περίμενα να κάνω έναρξη για να μπω στην αγορά). Όλο αυτό το διάστημα που περίμενα είχα κάρτα ανεργίας σε ισχύ(περίπου πέντε μήνες γιατί ήμουν τυχερή) αλλά ο ΟΑΕΔ σε υποχρεώνει να την έχεις μόνο έναν μήνα. Μόλις βγει το πρόγραμμα κάνεις έναρξη,δηλώνοντας το σπίτι σαν χώρο εργασίας και καταθέτεις την αίτηση με πτυχίο,κάρτα ανεργίας,βεβαίωση εξατομικευμένης(από ΟΑΕΔ) και περιμένεις την προέγκριση. Μόλις πάρεις την προέγκριση είσαι αναγκασμένος-η μέσα σε 15 μέρες περίπου να το ετοιμάσεις. Εν τω μεταξύ ενδιάμεσα στην αίτηση και προέγκριση, έψαχνα να βρω έναν χώρο καινούριο σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

TheoTDM900

Σου υπαγορεύει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ τι θα έχεις για επαγγελματική στέγη;

Αφού η εφορία το δέχεται προκειμένου να κάνεις έναρξη εργασιών γιατί να μην το δεχθεί ο ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

Μα οι μηχανικοι δεν γινεται να εχουμε καρτα ανεργιας (οαεδ αμαρουσιου και παλι)...

Παντως θα παω να ξαναρωτησω για να δω αν γινεται πρωτα να παρω την εγκριση και μετα να αρχισω το ξοδεμα...

παντως θελει σιγουρα να εχεις νοικιασει επαγγελματικο χωρο αν και αυτο ειναι το λιγοτερο...

οσο για την έναρξη δεν την εκανα γιατι οι καλοι μας εφοριακοι αποφασισαν απεργια 4 μερες απεργια! :)

παντως αν καταλαβα καλα mariamega, εσυ πρωτα εκανες εναρξη επαγγελματος στο σπιτι σου? ο ελεγχος απο τον οαεδ που εγινε? με μπερδεψες...

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

ναι. Επειδή συμμετείχα στο πρόγραμμα σας λέω με σιγουριά οτι πρέπει η επαγγελματική σου στέγη να είναι ΕΚΤΟΣ σπιτιού. Το λέει καθαρά στην προκύρηξη. Εξαίρεση γίνεται μόνο για τις εργαζόμενες μητέρες.

 

Το νόημα αυτου είναι οτι προσπαθούν να βοηθήσουν τους μηχανικούς που έχουν σκοπό να εξασκήσουν το επάγγελμα του ελεύθερου επαγγελματία και όχι αυτούς που με έδρα το σπίτι τους δουλεύουν με μπλοκάκι σε κάποια εταιρία.

 

mariamega,

μάλλον έπεσες στην περίπτωση και κακώς κατά τη γνώμη μου συμβουλεύεις τον chnasos να δηλώσει το σπίτι του. Μάλλον οι υπάλληλοι που έλεγξαν τα χαρτιά σου ήταν απρόσεκτοι.

Το λέω από προσωπική μου εμπειρία γιατί όταν κατέθεσα την αίτηση δεν είχα ακόμα υπογράψει το μισθωτήριο για το γραφείο (έμαθα για την προκύρηξη τελευταία στιγμή και δεν πρόλαβα) και είχα ΠΡΟΒΛΗΜΑ: δεν επέτρεπαν με τίποτα να δηλώσω διεύθυνση κατοικίας και εργασίας το ίδιο. Οπότε δήλωσα τη διεύθυνση του γραφείου χωρίς να έχει κλείσει στα σίγουρα η μίσθωση. Το ρίσκαρα αλλά δεν είχα άλλη επιλογή. Τελικά ευτυχώς η μίσθωση έκλεισε και έτσι δεν είχα πρόβλημα.

 

Οπότε chnasos,

 

άκου πως έχουν τα πράγματα:

Πρώτα θα κάνεις την αίτηση. Αφού βγει η προέγκριση και μέχρι να σου έρθουν για έλεγχο προλαβαίνεις να κάνεις τα έξοδα (4800ευρώ αν θυμάμαι καλά) για να μην ρισκάρεις να ξοδέψεις τσάμπα. Όταν έρθουν για έλεγχο πρέπει να σε βρουν στο γραφείο σου, το οποίο θα είναι ΕΚΤΟΣ κατοικίας.

 

Τώρα, επειδή καταλαβαίνω οτι δεν έχουμε όλοι την άνεση να νοικιάζουμε γραφείο χωρίς τη σιγουριά της επιδότησης, υπάρχουν δύο σενάρια:

1) νοικιάζεις ένα γραφείο, πολύ μικρό, σε μη κεντρικό σημείο, όσο φτηνότερο γίνεται (έστω για λίγους μήνες) και αν πάρεις την προέγκριση βρίσκεις κάτι καλύτερο και κάνεις μεταφορά έδρας. Πρόσεξε, να φαίνεται κάθε φορά η σωστή έδρα σου στην εφορία γιατί ελέγχουν και αυτά τα χαρτιά και όχι μόνο το μισθωτήριο. Θα ρισκάρεις ένα κάποιο κεφάλαιο για 2-3 μήνες για να κερδίσεις 12000ευρώ.

2) στην αίτηση μπορείς να δηλώσεις πχ έναν οποιοδήποτε χώρο (πχ γνωστού σου, συγγενή σου κλπ - μπορεί πχ να σου έχει παραχωρήσει μέρος του γραφείου του ένας φίλος κλπ) αρκεί να μην είναι οι δύο διευθύνσεις ίδιες (εργασίας και κατοικίας) γιατί θα "κοπεί" η αίτησή σου από την αρχή. Εξάλλου στο στάδιο της αίτησης δε ζητούν ούτε μισθωτήρια ούτε τίποτα (ό,τι δηλώσεις είσαι). Και αν πάρεις την προέγκριση τότε μεταφέρεσαι σε άλλο γραφείο και κάνεις πάλι μεταφορά έδρας. Στην αυτοψία τσεκάρουν μόνο την "τρέχουσα" έδρα σου και όχι τις παλαιότερες.

Πρόσεξε μόνο να το ψάχνεις στο μεταξύ και να μην επαναπαυτείς γιατί συνήθως η προέγκριση δεν αργεί πολύ και ο έλεγχος ακόμα λιγότερο, οπότε να μη σε βρουν απροετοίμαστο.

 

Επίσης, δε μου αρέσει καθόλου η λογική "να φάμε 12000ευρώ". Τα χρήματα αυτά μας τα δίνουν για να κάνουμε ένα ξεκίνημα και προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ. Ένα καλό πράγμα γίνεται σε αυτόν τον τόπο και αμέσως να βάλουμε την κομπίνα στη μέση....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την πολυ εμπεριστατωμενη απαντηση!

αρα δηλαδη να παω να κανω την αιτηση και το ξοδεμα να το κανω αναμεσα σε προεγκριση και επιτοπιο ελεγχο...

θα ηθελα να ρωτησω το εξης... υπαρχει περιπτωση να περασω την προεγκριση και να κοπω στον επιτοπιο ελεγχο?

προσωπικα τα χρηματα τα θελω για να αγορασω λογισμικο και εξοπλισμο και δεν εχω διαθεση να τα "φαω" αλλα από την αλλη δεν μπορω να κανω ανοιγμα 7000 ευρω απο την αρχη...για αυτο και ψηνομαι να παρω την επιδοτηση...

κατι ακομα, αν κανω το δευτερο σεναριο, οταν θα κανω την αλλαγη εδρας δεν θα πρεπει να το δηλωσω στον οαεδ? γιατι αλλη διευθυνση θα εχω δωσει στην αιτηση και αλλου θα πρεπει να γινει ο επιτοπιος ελεγχος...

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα έχω φρικάρει...

Ακούστε πώς έχουν τα πράγματα..

Έκανα αίτηση τέλη Μαίου 2008 τρεις μέρες πριν λήξουν την επιδότηση των επιστημόνων του 2007..Μένω σε ένα τριώροφο ,του οποίου το ημιυπόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο και δήλωσα το τελευταίο σαν έδρα ,γράφοντας στην υπεύθυνη δήλωση (που έκανε ο πατέρας μου παραχωρώντας μου το-σημειωτέον,εκείνος έχει επικαρπία,εγώ κυριότητα) ότι δεν μένω σε αυτό αλλά στους δυο πάνω οροόφους.ΠΡΟΦΑΝΩΣ η διεύθυνση έδρας - κατοικίας ήταν ίδια.Και..με απορρίψανε εξαρχής χωρίς να μου το εξηγήσουνε..Είπαν απλά ότι δεν εγκρίθηκε το επιχειρηματικό μου σχέδιο..

Έκανα ένσταση και περιμένω απάντηση..Τελικά,λέτε ότι με κόψανε λόγω σύμπτωσης διεύθυνσης έδρας και κατοικίας?Δηλ.αν έχεις μια πολυκατοικία και θες να δηλώσεις τον ένα όροφο σαν έδρα είναι μεμπτό???

Link to comment
Share on other sites

chnasos,

Είναι λίγο δύσκολο να σε "κόψουν" στην αυτοψία εφόσον έχεις τηρήσει όσα ζητά η προκήρυξη. Έχω 3-4 γνωστούς και κανένας δεν είχε πρόβλημα. Οπότε μη φοβάσαι.

Όσον αφορά τις αγορές που θα κάνεις, κάποιες εταιρίες λογισμικού γνωρίζουν τη συγκεκριμένη επιδότηση και μπορείς να κάνεις διακανονισμό. Πχ να πληρώσεις με δόσεις ή αφού πάρεις την επιδότηση. Προσοχή τα τιμολόγια που θα προσκομίσεις στον ΟΑΕΔ πρέπει να είναι οπωσδήποτε εξοφλητικά και όχι πιστωτικά. Δεν είναι 7000ευρώ αλλά 4800ευρώ νομίζω (?). Και μετράει και το ΦΠΑ, όλο δηλαδή το ποσό. Επισης μετράνε και τα έξοδα για νοίκι κλπ για όλους τους μήνες.

Οπότε λίγο το νοίκι + έπιπλα + υπολογιστής + λογισμικό...θα μαζευτούν...

 

dimitrakk,

Το πιθανότερο είναι αυτό. Έγραφες πάνω στην αίτηση τους ορόφους πχ να φαίνεται "κατοικία....2ος όροφος" και "εργασία...ημιυπόγειο";

Να το διευκρινίσεις και στην ένσταση και να το κυνηγήσεις γιατί πραγματικά είναι αδικία. Γνωστή μου με παρόμοια περίπτωση στην επαρχία δεν είχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

7000=4800+2200(ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ)

τα ενοικια που μπαινουν στα 4800 ειναι μονο οσα εχεις ηδη πληρωσει...οποτε για αυτο βγαινει περιπου 7000... τεσπα... και 5000 να ηταν το ανοιγμα θα μου ηταν δυσκολο να το κανω μονος μου. παντως ηταν πολυ χρησιμη η συμβουλη σου! θα πω στο παιδι που εχω βρει να νοικιασω, να το νοικιασω στην αρχη για 2 μηνες και εφοσον παρω την επιδοτηση να το κανω για παραπανω καιρο...

εκλεισαν και οι εφοριες αυτην την εβδομαδα και θα κανω απο την επομενη εναρξη επαγγελματος...ατυχια...

ευχαριστω παντως και παλι!

 

υ.γ.εχω βρει ενα γραφειο 18 τ.μ., τουαλετα, αιρ-κοντισιον, μερικα επιπλα μεσα, με 200 ευρω το μηνα...πιο κατω δεν μπορεσα να βρω...καλα δεν ειναι? περιοχη μαρουσι

Link to comment
Share on other sites

anka,

Δεν φαντάστηκα να σου πω την αλήθεια ότι ο λόγος ήταν αυτός.Έτσι,στην ένσταση αναλώθηκα σε άλλους λόγους που να τη δικαιολογούν..

Όταν ρώτησα στον ΟΑΕΔ γιατί με κόψανε μου είπαν ότι προτιμώνται αυτοί που έχουν δανειστεί,αυτοί που έχουν συγγενή με αναπηρία και τα λοιπά,δικαιολογίες δηλαδή..

Εγώ σκέφτηκα ότι επειδή άργησα ίσως να τους τελείωσαν τα χρήματα και για αυτό με απέρριψαν.Ωστόσο ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ είπε ότι απέρριψαν εμένα και άλλες κοπέλες.Δηλ για 4 άτομα ήταν το πρόβλημα??

Πάντως την περίπτωση μου την είχα αναλύσει στη διευθύντρια του ΟΑΕΔ στον οποίο υπάγομαι(περί ημιυπογείου και ξεχωριστής εισόδου κλπ) και είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα..Μάλλον δεν πολυξέρουν τι τους γίνεται και αυτοί..

Τέλος,στην αίτηση δεν έγραψα τίποτα σχετικό.Στην υπεύθυνη δήλωση τα έγραψα όλα..Δεν την ελέγχουν τη δήλωση?

 

Ευχαριστώ..(τσατίστηκα αρκετά η αλήθεια είναι με αυτή την ιστορία-αισθάνομαι πραγματικά αδικημένη-δεν έχω ακούσει άλλο άτομο να το έχουν απορρίψει από τα χαρτιά και μόνο!!!)

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.εχω βρει ενα γραφειο 18 τ.μ., τουαλετα, αιρ-κοντισιον, μερικα επιπλα μεσα, με 200 ευρω το μηνα...πιο κατω δεν μπορεσα να βρω...καλα δεν ειναι? περιοχη μαρουσι

 

Χωρίς να το έχω δει βέβαια, μια χαρά. Λιγότερο δε βρίσκεις.

 

 

dimitrakk,

κουράγιο και να επιμείνεις....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.