Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Asterix από ότι θυμάμαι με ρώτησαν στον ΟΑΕΔ εάν έχω λογαριασμό στην Εθνική για να μην υπάρχει κράτηση! βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τη δόση για να ελέγξω αν όντως στην Εθνική δεν υπάρχει κράτηση.

 

 

στην εθνικη κρατησαν 7 ευρω απο φιλο - συναδελφο...

 

τον ειχαν ενημερωσει μαλιστα αν εχει εθνικης γιατι αρχικα τους εδωσε και αυτος αττικης, απλα εμενα στον ΟΑΕΔ δε μου ειπαν τιποτα :-x:mad:

 

 

χαχαχα καθε τραπεζα και αλλη ταριφα....:P:p

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι αλλα χριαζομαι μια γρηγορη βοήθεια

Είμαι εργαζομενος με συμβαση αορίστου απο την οποια θα αποδεσμευτώ 30 Νοεμβρίου(Παραίτηση).

Πρέπει να κάνω εναρξή μετά την λήξη της σύμβασης η μπορώ και απο τώρα και απλώς να κάνω την εναρξή τότε??

Αν καποιος επίσης γνωρίζει να μου πεί αν υπάρχει ακόμη η επιδότηση σε κάποιες περιοχές γιατί ενω ρώτησα στον οαεδ της περιοχής μου και μου είπαν πώς υπάρχει το πρόγραμμά ενας φίλος με τρόμαξε σήμερα λεγοντάς μου πώς έχει κλείσει το πρόγραμμα σε όλη την ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά στην Εθνική είμαι και μου βάλαν 4995.0 Ευρω.

Ετσι ειναι οι γα..τραπεζες φιλε asterix.

κρατος εν κρατει.Και ουτε αποδειξη για αυτα τα 22 ευρω ετσι? Μαυρα και αραχνα

Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους! Ειχα κάνει έναρξη το 2008 με έδρα το σπίτι μου και κάνω μεταβολή έδρας σε άλλο χώρο. Θέλω να υποβάλλω την αίτηση και έχω τις εξής απορίες:

1.Ημερομηνία έναρξης δραστηριότητας βάζω όταν έκανα αρχικά έναρξη το 2008 δηλαδή ή την ημερομηνία μεταβολής το 2009?

2.Στο τέλος της αίτησης έχει μια επιλογή ΄΄αποστολή αίτησης σε....΄΄, εκεί τι επιλέγω αφήνω κενό ή μια επιλογη που βγάζει.

 

Έχει κάνει κάποιος με μεταβολή έδρας αίτηση, πήρε έγκριση ή υπήρξε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

1. Την ημερομηνία μεταβολής θα βάλεις.

2. Την αίτηση την αποστέλεις στον ΟΑΕΔ που ανήκει η έδρα σου.

 

Κ εγώ έκανα αίτηση με μεταβολή έδρας. Πρόβλημα δεν υπήρξε αλλά ακόμα περιμένω για προέγκριση. Η καθυστέρηση βέβαια μαλλόν οφείλεται στην αλλαγή κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα προφανή που μπορείς να εμφανίσεις ως έξοδα, δηλαδή υπολογιστές, εκτυπωτές, λογισμικό κτλ ξέρει κάποιος ή έχει περάσει ως έξοδα για την προέγκριση χάρτες της ΓΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Marie

κι εγώ έκανα μεταβολή έδρας και παρέδωσα και τα δύο έγγραφα στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Εκείνοι θέλουν να γνωρίζουν την ημερομηνία εναρξης εργασιών σου (όταν την πρωτοέκανες και οχι τη μεταβολή) και πού στεγάζεσαι τη στιγμη που ζητας την επιδοτηση. Σε μένα τουλάχιστον ετσι είπανε.

 

chiriako

για να δικαιολογήσεις το οτιδήποτε πρεπει να εχεις τιμολόγιο και να αφορά τη δουλειά σου. αυτό ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από Aggelosss1978

Και ρωτώ μπορούμε να κάνουμε και τώρα αίτηση?

Αν έχουμε κάνει εξ' αρχής έναρξη επαγγέλματος πρίν την 1/1/2009 σε επαγγελματικό χώρο δεν μας πιάνει?

thalia

Δυστυχώς όχι!

Θέλει έναρξη στο σπίτι ( μέσα στο 2008 ) και μεταβολή έδρας μετά (μέσα στο 2009).

 

Ακόμα και αν δεν έχουν εξαντλξθεί οι θέσεις στην περιοχή μου?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.