Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδελφοι, γεια σας.

Έκανα έναρξη επαγγέλματος τον Μάϊο του 2008, ως Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. και μπήκα στο πρόγραμμα ΝΕΕ του ΟΑΕΔ. (Να σημειώσω πως αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην φάση εκπόνησης της Διπλωματικής μου εργασίας, έτσι ώστε σύντομα θα πάρω και το Δίπλωμα του Ε.Μ.Π.)

Ενώ μέχρι τώρα έχω πάρει την προκαταβολή 5000E και την Α' δόση 5000E του προγράμματος, όσον αφορά την Β' δόση, βρίσκομαι σε αναμονή απάντησης από τον ΟΑΕΔ για τον αν θα μου την δώσουν ή όχι, για τον εξής λόγο: Έπρεπε έως τον Ιούλιο 2009 να έχω σύνολο εσόδων - εξόδων τουλάχιστον 2500Ε (βάσει των όρων του προγράμματος), ενώ σε αυτό το διάστημα έχω έξοδα περίπου 1250Ε και έσοδα από παροχή υπηρεσιών 3000Ε με ημερομηνία στις αρχές Σεπτέμβρη 2009, μιας και ο εργοδότης μου ήθελε μετά την ολοκλήρωση της εργασίας να κόψει το τιμολόγιο. Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και ποια ήταν η εξέλιξή του; Ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμά μου!

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι να σου πω κρίμα είναι, αλλά έπερεπε κάτι να κάνεις για αυτό νωρίτερα

αφού ήξερες τους όρους της επιδότησης

 

δες μήπως μπορείς να ζητήσεις να συνεχίσεις το πρόγραμμα χωρίς να σου δώσουν την Α' δόση

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εγώ ανήκω σε αυτούς που κάναν μεταβολή έδρας απο το σπίτι τους σε άλλο χώρο(2009).έκανα την αίτηση μου στα μέσα καλοκαιριού και χθές με πήραν στο κινητό( το λέω γιατί είχε αναφερθεί σε ερώτηση το αν παίρνουν σε κινητά) απο τον οαεδ για να μου πουν οτι θα έρθουν για τον έλεγχο στα μέσα Δεκέμβρη.έχω αγχωθεί,αλλά ελπίζω να προλάβω να τελειώσω την ανακάινιση.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή επιτυχία.

Να ρωτήσω κάτι. Πόσο είναι το χρονικό διάστημα μεταξύ της προέγκρισης και του ραντεβού που κλείσατε? Η προκύρηξη λέει το πολύ ένα μήνα αλλά κάπιοι είπαν ότι τους άργησαν παραπάνω γι'αυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,χθές το μεσημεράκι με πήραν τηλέφωνο.ευγενέστατος ο υπάλληλος,με ρώτησε εαν είναι έτοιμο το γραφείο,του είπα οτι είμαι σε φάση ανακαίνισης και μου είπε να βιαστώ γιατι περίπου στα μέσα δεκεμβρίου θα έρθουν.δεν κλείσαμε ακριβές ραντεβού,είπε θα με ξαναπάρουν τηλέφωνο.όταν ξαναμιλήσουμε θα ορίσουμε ώρα και μέρα λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι, γεια σας.

Έπρεπε έως τον Ιούλιο 2009 να έχω σύνολο εσόδων - εξόδων τουλάχιστον 2500Ε (βάσει των όρων του προγράμματος), ενώ σε αυτό το διάστημα έχω έξοδα περίπου 1250Ε και έσοδα από παροχή υπηρεσιών 3000Ε με ημερομηνία στις αρχές Σεπτέμβρη 2009,

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

 

Ίσως να μην πάρεις την συγκεκριμένη δόση και να συνεχίσεις κανονικά στο πρόγραμμα. Να προσέχεις τους όρους σε κάθε πράγμα που κάνεις γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στις 6 Οκτωβριου εκανα αιτηση, μου τηλεφωνησαν την Παρασκευη 27 Νοεμβριου. Δεν περιμενα να περασω στο σταδιο της προεγκρισης τοσο γρηγορα. Μεινανε κατι εξοδα, τρεχατε ποδαρακια μου τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει προέγκριση στο πρόγραμμα επιδότησης ΝΕΕ 2009 και με ενημέρωσαν από τον ΟΑΕΔ ότι έχω 1 μήνα χρονικό περιθώριο για να ετοιμάσω το γραφείο για έλεγχο.Σήμερα πληροφορήθηκα από άλλο συνάδελφο ότι ο ίδιος πέρασε από έλεγχο και εγκρίθηκε να λάβει την επιδότηση εδώ και 1 μήνα και δεν έχει πάρει ακόμα την 1η δόση.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν δίνονται κανονικά τα χρήματα αφού έχει εγκριθεί η επιδότηση μετά από έλεγχο;

Μήπως έχει παγώσει το πρόγραμμα η νέα κυβέρνηση λόγω και του γενικού οικονομικού προβλήματος;

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που πέρασε από έλεγχο, εγκρίθηκε και έλαβε την 1η δόση το τελευταίο διάστημα και συγκεκριμένα μετά από τις εκλογές μέχρι σήμερα; Αναφέρομαι και σε περιοχές της επαρχίας.

Link to comment
Share on other sites

Απολύομαι απο το στρατό 9 Ιανουαριου και θέλω να ανοίξω γραφείο. Ξέρει κανείς πότε λήγει το πρόγραμμα του 2009. Θα το προλάβω μέσα στον Ιανουάριο. Έχει κανείς καμιά πληροφόρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.